2014. november 22., szombat

Dalolnak a katonák az I.világháborúban 2

                                                                           2

Papp Aranka küldi Sátoraljaújhelyról:

                                                     (Karancsaljai bakanóta)

                             Szerbiában magyar bakák járnak,
                             Belgrád fölött sötét felhők szállnak.
                             A felhőkből véres eső patakzik,
                             Ferenc Jóska a szerbekre haragszik.

                             Szerbiában magyar bakák járnak,
                             Szerbiában szuronyerdők állnak.
                             Nem téveszt célt magyar baka golyója,
                             Rákóczi mars a szerb gyászindulója.

                             Megizentük a nagy muszka cárnak,
                             Hogy mi velünk igen rosszul járnak.
                             Mert a magyar nem ijed meg senkitől,
                             Nincsen oka félni. csak az Istentől.
   
                                                           ×

                             Mikor engem visznek katonának,
                             Írok egy levelet a babámnak
                             Hogy még eztet a katona szeretője írta!

                             Dombon van a kis angyalom lakása
                             Ide látszik piros paplanos ágya.
                             Fújja a szél lengeti,
                             Katonának kell menni,
                             Szép a babám, nehéz tőle megválni!


                  ( A sátoraljaújhelyi 10-es honvédek énekelték.)
     
                             Elmehetsz már akár alá, akár fel,
                             A magyarnál jobb katonát nem lelsz fel.
                             Mert a magyar, ha térdig jár a vérbe,
                             A vérbe, de a vérbe,
                             Még sem sóhajt fel a csillagos égre!

                                                          ×

                             Sárga rigó ne szállj fel a fára,
                             Inkább szállj fel a babám ablakára.
                             Fütyüld el a szomorú nótáját,
                             Háborúba viszik a bakáját.

                             Ne vigyenek katonának!
                             Meghasad a szíve a babámnak.
                             Meghasad a babám gyenge szíve,
                             Ha engemet elrabolnak tőle.

                                                        ×

                             Az újhelyi nagy kaszárnya sárgára van festve,
                             A belseje, a belseje, honvédekkel van tele.
                             Minden szemre zsebkendő van takarva,
                             Ki babáját, ki rózsáját siratja.
                           

                           
             Bár a most következő nótának nem sok köze van a katona-
sághoz, de miután a levélíró szerint katonák éneklik nagy előszere-
tettel, nem sértjük meg a többit, ha ide írjuk.

                          Erre gyere rózsám, nincsen zár!
                          Nincsen az ajtómon semmi zár.
                          Nyitva van az ajtó, sarkig nyitva,
                          Csak a szerelem van eltiltva!

                          Aki a szerelmet eltiltja,
                          Az Isten áldása nincs rajta!
                          Mert a szerelemnél nincsen nagyobb,
                          Érted kisangyalom meghalok.

                          Az újhelyi csárda cserépzsindelyes,
                          Benne a szerető szobamindenes.
                          Minden a kezére rá van bízva,
                          Csak a szerelem van eltiltva.

A következő nótát Székely László küldte Disznóshorvátról
 Ez a kis huszárnóta - lehet hogy régi keletű - a huszárok sokszor
 éneklik.

                          Huszár vagyok, nem bakancsos katona
                          Illik reám a piros zsinóros ruha.
                          Piros zsinór, - fekete a közepe,
                          Szép a babám ha felül a nyeregbe.

                          Udvaromon hármat fordult a kocsi,
                          Édesanyám a könyvemet hozza ki.
                          Hozza ki a szabadságos könyvemet,
                          Már Miskolcon nem tudják a nevemet.


                         

























Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése