2
A lecsendesítésükre kiküldött Zeki pasa kurd katonái azonban olyan
kegyetlenséggel jártak el missziójukban, hogy a jól szervezett örmény
propaganda feljajdulására közbelép Anglia, sürgetvén a berlini szer-
ződés reformjainak keresztül vitelét. De amikor a porta, bár nem
szívesen, belenyugodott ebbe is, újabb és olyan mérvű felkelés
tört ki, hogy egyes helyeken még a török csapatokat s szétverték
a felkelők s hullámai Európa békéjének felforgatásával fenyeget-
tek. Anglia is csendesíti ekkor az örményeket, de minden kísérlet
hiába valónak bizonyul. 1896-ban a félre vezetett és fanatikus ör-
mánység forrongása ismét mészárlásokhoz és újabb vérontáshoz
vezetett, melyben a hatóságok és reguláris csapatok a megtorlás
olyan mértékét használták, hogy a nagyhatalmak, hadihajóiknak
a Boszporusz előtt való megjelentetésével demonstrálták óvásu-
kat. A porta végül is megbocsátott az ismételten hűséget esküvő
örményeknek.
Nemsokára ezután Oroszország is tapasztalhatta az örmények
megbizhatatlanságát, amennyiben vele szemben már angol búj-
togatásra(mint akinek mindig szálka volt és marad is az orosz dél-
re vágyódása), mozgolódni kezdenek a kaukázusi örmények.
Különféle összeesküvésekre jönnek rá a hatóságok, mire az orosz
az egyházi javak lefoglalásával és az iskolák bezárásával felel,
amiért 1904-1905-ben nyilt forradalom tört ki. Oroszország
végre isvisszavonja az ukázt, de ahelyzet nem lesz sokkal jobb.
Az örménység, melynek képviselői a dumában is mindig a leg-
szélsőbb ellenzéket alkották, gazdag pénzforrásai által mindig
felszínen tudta tartani ügyét. 1914 elején német közbenjárásra a
rákfenét gyógyítani akarván, két európai főfelügyelőt ígérnek az
örmény-ügyek vezetésére, akiket ki is neveztek, és akiknek az if-
jú-török mozgalom felülkerekedésével állásukat ott kellett hagy-
niuk, amikor isméta kurok zaklatásainak lettek áldozatává az ör-
mények. 1914 végén, a török-orosz háború kezdetére újabb láza-
dások törtek ki Kis-Ázsiában és Isztambulban, amit a bűnösök
megbüntetései s újabb kivégzések követtek.
Ez természetesen kapóra jött az antantnak, mely telekürtölni i-
gyekezett a világot az örmények sanyarú helyzetére s hogy cél-
jaiknak megnyerjék őket, a török örményeknek orosz fennható-
ság alatt autonómiát ígértek. Az orosz-örmények autonómiájá-
ról az orosz kormány óvatosan hallgatott, sőt reakcionáriusok
egyenesen ellene voltak
Orosz bujtogatásra ia lázadoztak az örmények és ennek követ-
keztében lemészároltak 2500 törököt,falvaikat felgyújtották.
Több ezer török lakos esett az örményeknek áldozatul. Ezek után
keményítenek be a török hatóságok. Ami eltúlzott volt. A cél u-
gyan az volt mint a Monarchia eesetében szétverni a birodalmat,
hogy az angolok és oroszok menjenek a helyükre.Míg a Monarchia
esetében a csehek,az oláhok a rácok kerüljenek pozícióba.
Mint ahogy 1941.ben belgrádban a német barát kormányt a brit
titkosszolálat az alkoholban úszó Churchill tudtával buktatták meg.
Nem lehet mindent csak a törökökre fogni. A kurdok a mai napig
sem kértek bocsánatot az örmények lemészárlásában való rész-
vételét. Itt van az amikor a kis létszámú népek a nagyok játéksze-
révé váltak és válnak. Az örmények lemészárlásáért az briteket
és az oroszokat is súlyos felelősség terhel. Két bűnöző nép.De az
örményeknek is akiket felbujtogattak a nagyhatalmak a törökök
ellen. Nincs bűntelen nép, sokszor a magát áldozatnak ki kiáltó nép
követ el háborús és népellenes bűncselekményeket.
Vége
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése