108
A 46-osok bravúrja
Gyönyörű bravúrja volt Kassa elfoglalása a nagyszerű 46.
ezred vöröskatonáinak.
Kassa elfoglalása pénteken délután történt.
A helyzet még nem is volt érett a kora délutáni órákban a
város birtokáért megindítandó utolsó rohamra.
Az itt előnyomuló seregrészek egyik csapatrésze még ekkor
Nagyidán volt, amely előtt északra húzódott a vonal, köztük a
46. gyalogezred vöröskatonái.
Az erő és biztonság tudata oly nagy volt bennük - mint ahogy
minden vöröskatonában -, hogy sokan közülük levetkőzve alud-
tak csütörtökön éjszaka bent a falu házaiban.
Pénteken hajnalban azután arra ébredtek, hogy a cseheknek
mintegy három zászlóalja alattomosan megkerülve és beront-
va a faluba, megtámadta őket.
Minden vöröskatona pillanatok alatt kint volt a házakból, úgy,
ahogy lefeküdtek, felső ruha és cipó nélkül.
Hihetetlen fegyelmezettséggel alkották meg önmaguk támadó
soraikat, és a túlnyomó cseh seregre olyan példátlan erővel
vetették rá magukat, hogy rövid utcai harc után azok sorai
teljesen fölbomlottak. Összekeveredve, fejszesztetten, kétség-
beesett meneküléssel hagyták el a falut, és menekültek észak
felé.
A vöröskatonák meg utánuk.˝
A 6. hadosztály parancsnoksága táviratot küldött a hadosztály-
parancsnoksághoz Kassa felszabadításáról június 6-án.
˝ A 6. hadosztályfeladata sikeres teljesítésének biztos tudatában
kezdte meg.30-án del. 5 h-kor a győzelmes harcok egész so-
rozatát. Ezen tudat hatotta át minden katonáját, és ezt megszi-
lárdított első győzelmünk. Szikszó és Frankhegy elfoglalása.
A terepszakaszonként hátrább álló, de ellenállásra igyekvő
ellenséget a hadosztálycsapatok minden egyes alkalommal
visszaverték. Nagyobb dötő csatákat vívott a 33. ezred a Ma-
gashegy 322 magassági pont birtokáért, amelyről az ellenség
ellentámadása - bár rövid időre - viszavetette, de a kíváló
101-es tüzérek támogatásával csakhamar véglegesen saját
kézbe került. Lőcsei-csoport Bakta és Forró vonalában mért
súlyos csapást az ellenségre, mely ennek következtében csak
Szurdok magasságában tudott megállni. Ezen harcokban az
újonnan megszervezett 101. gyalogezred mutatta meg harci
értékét. A Hernádvölgyben való további előnyomulás lehető-
ségét a 31. gyalogezred döntötte el a Hernádkércsnél történt
folyóátkeléssel és Abaújszántó elfoglalásával.
Az ellenség 3 egymás mögötti vonalban és aznap beérkezett
megerősítések bevetésével hiába védekezett. Abaújszántó el-
estével a Pogány-csoport - Gönc - Abaújvár felé való előnyo-
mulásával - a hadosztály jobboldalát biztosította a Hernád ke-
leti partján. Ezen feladatának végrehajtásában a 31. ezred a
legnehezebb, de győzelemteljes harcát a Hernád keleti partján,
Göncruszkánál vívta, hol, amint az később megállapítást nyert,
összevont ellenséges erők támadásait meghiúsítva, ellentáma-
dással visszavetette az ellenséget. A döntés sikeréhez nagyban
hozzájárult a Meisl.csoport június 3.i esti újabb győzelme, a-
mely nemcsak zsákmányt eredményezett, hanem az ellensé-
ges 6. hadosztály írásbeli intézkedéseit is kezünkre juttatta,
mely szerint a francia vezetőség terve az volt, hogy a Her-
nád - és Bodvavölgy kijáratait minden erejével védve, nagy-
gyobb erőket von össze Hernádcsány - Hernádzsadány te-
rületén, s azokkal a Hernád keleti partján ellentámadást hajt
végre. A hadosztályparancsnokság ennek alapján elhatározta, hogy
a vasúton beérkezett 46. dandár bevetésével a már megingott el-
lenségere Nagyidánál döntő csapást mér, még mielőtt annak el-
lentámadása érvényesülhetne, hogy így az utat Kassára megnyissa,
mert megállapítást nyert, hogy Kassa védelmére Sátoraljaújhely
környékéről is vont el az ellenség erőket. A hadosztály jobbszárnyá-
nak biztosítását a Pogány-csoport megerősítésére felrendelt 1. had-
osztály vette át, amely VI. hó 5-én Vizsoly - Abaújszántó területére
érkezett be.
2014. augusztus 21., csütörtök
2014. augusztus 20., szerda
A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 107
107
A proletárság diktatúrája rémületbe ejti esetleg az úgynevezett
kispolgárságot is, a kisgazdákat, kisiparosokat, ezek azonban
dolgozó emberek lévén, a Szovjet-Magyarországon is csakha-
mar belátták, hogy a proletárdiktatúra nekik sem jelent rosszat,
amennyiben a proletárdiktatúra alatt úgy a munka hatalma, mint
a dolgozók ősjogainak a respektálása elsősorban van biztosítva,
a munka nélkül élők számára pedig még a létfenntartási lehető-
ségek is ki vannak zárva.
A proletárdiktatúra célja: a kommunista rend megvalósítása.
Miért van szükség diktatórikus eszközökre?
Mert vannak sokan burzsoák, akik mindent veszítenek.
Sok ellensége van a kommunista társadalmi rendnek, és azt
más eszközzel, mint diktatúrával, megvalósítani nem lehetne.
A demokrácia, amely elnevezés alatt a régi rezsimek a bur-
zsoázia diktatúráját a proletárság felett leplezték, csak a kom-
munista társadalmi rendben képzelhető el.
Addig, amíg ez ki nem alakult, demokráciáról nem lehet szó.
A proletárdiktatúra szervei a célnak megfelelően proletárve-
zetés alatt létesülnek. A régi szervek megszűnnek, minden
intézményt átalakít a proletárdiktatúra, mert a régi keretek
teljesen a burzsoá diktatúrájához voltak mérve, úgy, hogy
abba a proletárérdekek bele nem illeszkedhetnek.˝
A ProletárHadsereg a következő címmel jelent meg.
˝Hogyan foglalták el a proletárseregek Kassát˝ ,mely
ben ezt írják:
˝ Kedden zajlott le Kassán az a gyönyörű, lélekemelő ünne-
pély, amelyet a fölszabadult város rendezett a Tanácsköz-
társaság Forradalmi Kormányzótanácsa és a Budapesti Mun-
kás- és Katonatanácsok, valamint a párt- és szakszervezetek
kiküldötteink fogadására.
Nemcsak a fölszabadulását üdvözölte a cseh imperialista
rablók nyomasztó uralma alól, hanem a Magyar Tanácsköz-
társasághoz való csatlakozását is.
A tót proletárság csatlakozása
Az a páratlanul szép, lelkes ünnepség, amellyel fogadta,
és az a szeretet, amellyel elárasztotta a Tanácsköztársaságot, a budapesti proletártestvéreinek a képviselőit, bizonyítéka a
tanácsrendszeren alapuló proletáruralom hódító erejének, és
napról napra megdönthetetlenebb szilárdságának.
Nemcsak Kassa fogadja ilyen példátlan lelkesedéssel a föl-
szabadulást, hanem minden falva és minden városa Észak-
Magyarországnak. A csehek megszállása nemcsak a magyar
ajkú proletárságot győzte meg a kapitalista uralom minden jog-
ra és szabadságra rátipró voltáról, hanem a tót ajkú proletár-
testvéreket is, akiket a csehek ˝ fölszabadítani˝ akartak, s a-
kik ettől ugyancsak megcsömörlöttek. Kifosztották, kirabol-
ták őket, olcsó munkaerőknek fogták be őket - hiszen ezért
kellettek nekik a ˝testvérek˝ -, és most gyűlölettel beszélnek
ők is a cseh rablóhordák erőszakosságairól. A diadalmas Vö-
rös Hadsereget ők is lelkesen, a valódi fölszabadulás érzésé-
vel fogadják, és mind többen önként lépnek be a Vörös Had-
seregbe.
Ez a tudat természetesen még fokozottabb, még ellenállhatat-
lanabb erejűvé acélozza a proletár hadsereg harckészségét és
törhetetlen akaratát, hogy kiveri az idegen kapitalista hordákat,
és diadalmas fegyvereivel megteremti és biztosítja a lehetősé-
gét annak, hogy a Magyar Tanácsköztársaság megerősödésé-
vel hozzáfoghassunk a minden szegény ember egyforma jó-
létét és boldogságát megteremtő szocialista társadalmi rend
végleges kiépítéséhez.
A proletárság diktatúrája rémületbe ejti esetleg az úgynevezett
kispolgárságot is, a kisgazdákat, kisiparosokat, ezek azonban
dolgozó emberek lévén, a Szovjet-Magyarországon is csakha-
mar belátták, hogy a proletárdiktatúra nekik sem jelent rosszat,
amennyiben a proletárdiktatúra alatt úgy a munka hatalma, mint
a dolgozók ősjogainak a respektálása elsősorban van biztosítva,
a munka nélkül élők számára pedig még a létfenntartási lehető-
ségek is ki vannak zárva.
A proletárdiktatúra célja: a kommunista rend megvalósítása.
Miért van szükség diktatórikus eszközökre?
Mert vannak sokan burzsoák, akik mindent veszítenek.
Sok ellensége van a kommunista társadalmi rendnek, és azt
más eszközzel, mint diktatúrával, megvalósítani nem lehetne.
A demokrácia, amely elnevezés alatt a régi rezsimek a bur-
zsoázia diktatúráját a proletárság felett leplezték, csak a kom-
munista társadalmi rendben képzelhető el.
Addig, amíg ez ki nem alakult, demokráciáról nem lehet szó.
A proletárdiktatúra szervei a célnak megfelelően proletárve-
zetés alatt létesülnek. A régi szervek megszűnnek, minden
intézményt átalakít a proletárdiktatúra, mert a régi keretek
teljesen a burzsoá diktatúrájához voltak mérve, úgy, hogy
abba a proletárérdekek bele nem illeszkedhetnek.˝
A ProletárHadsereg a következő címmel jelent meg.
˝Hogyan foglalták el a proletárseregek Kassát˝ ,mely
ben ezt írják:
˝ Kedden zajlott le Kassán az a gyönyörű, lélekemelő ünne-
pély, amelyet a fölszabadult város rendezett a Tanácsköz-
társaság Forradalmi Kormányzótanácsa és a Budapesti Mun-
kás- és Katonatanácsok, valamint a párt- és szakszervezetek
kiküldötteink fogadására.
Nemcsak a fölszabadulását üdvözölte a cseh imperialista
rablók nyomasztó uralma alól, hanem a Magyar Tanácsköz-
társasághoz való csatlakozását is.
A tót proletárság csatlakozása
Az a páratlanul szép, lelkes ünnepség, amellyel fogadta,
és az a szeretet, amellyel elárasztotta a Tanácsköztársaságot, a budapesti proletártestvéreinek a képviselőit, bizonyítéka a
tanácsrendszeren alapuló proletáruralom hódító erejének, és
napról napra megdönthetetlenebb szilárdságának.
Nemcsak Kassa fogadja ilyen példátlan lelkesedéssel a föl-
szabadulást, hanem minden falva és minden városa Észak-
Magyarországnak. A csehek megszállása nemcsak a magyar
ajkú proletárságot győzte meg a kapitalista uralom minden jog-
ra és szabadságra rátipró voltáról, hanem a tót ajkú proletár-
testvéreket is, akiket a csehek ˝ fölszabadítani˝ akartak, s a-
kik ettől ugyancsak megcsömörlöttek. Kifosztották, kirabol-
ták őket, olcsó munkaerőknek fogták be őket - hiszen ezért
kellettek nekik a ˝testvérek˝ -, és most gyűlölettel beszélnek
ők is a cseh rablóhordák erőszakosságairól. A diadalmas Vö-
rös Hadsereget ők is lelkesen, a valódi fölszabadulás érzésé-
vel fogadják, és mind többen önként lépnek be a Vörös Had-
seregbe.
Ez a tudat természetesen még fokozottabb, még ellenállhatat-
lanabb erejűvé acélozza a proletár hadsereg harckészségét és
törhetetlen akaratát, hogy kiveri az idegen kapitalista hordákat,
és diadalmas fegyvereivel megteremti és biztosítja a lehetősé-
gét annak, hogy a Magyar Tanácsköztársaság megerősödésé-
vel hozzáfoghassunk a minden szegény ember egyforma jó-
létét és boldogságát megteremtő szocialista társadalmi rend
végleges kiépítéséhez.
A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 106
106
A balszárnyon derék felvidéki 16. gyalogezredünk, többnyire
tót proletár testvéreink, eddig kiváló teljesítményei sorozatát
Korpona és Selmecbánya bevételével egészítette ki.
Az északi arcvonal többi szakaszain is, megtörve az ellenség
ellenállását, tért nyerünk és az ellenfél támadásait visszavertük.
A többi hadszíntéren nincs újság.
Hadsereg.főparancsnokság˝
A Kassai Munkás 1919. június 7-i számában a következők
jelentek meg a város felszabadításáról. A cikk valamelyest
tükrözi az akkori társadalmi és politikai légkört is.
˝A városház tanácsterme tegnap délután nagy jelentőségű
események színhelye volt. A 46. vörös gyalogezred politikai
megbízottja, Büchler Jenő elvtárs bejelentette a proletárdik-
tatúrát.
Büchler elvtárs kijelentette, hogy mindenek előtt a pártveze-
tőséggel óhajt tárgyalni.
A tárgyalások körülbelül egy órát vettek igénybe, és a nyil-
vánosság kizárásával folytak.
Azután Hegedüs Pált, a városi őség parancsnokát és a sajtó
képviselőit hívta be a politikai megbízott, és a következő sza- vakkal jelentette be a proletárdiktatúra életbe léptetését:
- A Vörös Hadsereg bevonulásával a proletárság átvette Kas-
sa felett a teljes hatalmat, melyet diktatorikus eszközökkel
gyakorol.
A proletárdiktatúra a proletárságnak a burnyoázia felett való
diktatúráját jelenti. Ennek a Vörös Hadsereg a legfőbb hatalmi
szerve, mellyel a burzsoáziával szembeszáll, és a burzsoáziá-
ziával szövetkezett és annak fegyveres erejét képező külfödi
imperialista-kapitalista hadsereggel szemben is felveszi a küz-
delmet.
Ennek a küzdelemnek folyamán érte el Kassát a Vörös Had-
sereg, amint elérjük majd az egész Felvidék felszabadítását,
sőt valószínűleg tovább s megyünk, hogy az orosz hadsereg-
gel a kontaktust felvegyük. Célunk ezzel az előnyomulással,
ebben a diadalutunkban nem az, hogy más nemzetiségeket
elnyomjunk, hanem kizárólag az, hogy a proletárságot fel-
szabadítsuk, és a világ proletárjainak egyesülését elősegítsük.
Közvetlen célunk a Szovjet-Magyarország fennmaradásának
a biztosítása.
A Vörös Hadsereg Kassán, amíg a Szovjet-Magyarország
ideiglenes alkotmánya értelmében a helyi hatalmi szerv, a mun-
kás-, katona- és paraszttanács meg nem alakul, addig termé-
szetesen, a katonai diktatúra eszközeivel gyakorolja a hatalmát
Kassa felett. Elsősorban a szesztilalom betartásáról fog gondos-
kodás történni, másodsorban a proletárállam tulajdonába átment
értékek megőrzése és a proletárság rendjének fenntartása lesz
biztosítva. A rend fenntartását más, mint a proletárállam ha-
talmi szervei és annak kiegészítő részei nem biztosíthatják, a-
mennyiben burzsoá kezébe fegyver nem maradhat.
Első feladat lesz a munkásság felfegyverzése és a Vörös
Hadseregbe való tömörítése. Munkásság alatt természetesen
nem kizárólag a testi munkások értendők, hanem mindenki
aki munkából tartja fenn magát, aki dolgozik. Szovjet-Magyar-
országon az utóbbi napokban már el is rendelték a dolgozók
általános mozgósítását.
A proletárdiktatúra Kassán valószínűleg ismeretlen.
Valószínűleg éppannyit hazudtak itt is a burzsoázia sajtóbé-
rencei, mint amennyit hazudtak nekünk az Adorján Andorok
a Szovjet-Oroszországról, éppen úgy elferdítették itt a nálunk
lejátszódó eseményeket, mint ahogyan meghamisították meg-
hamisították előttünk Szovjet-Oroszország viszonyait. Ezek-
nek a tendenciózusan terjesztett rémhíreknek és ferdítések-
nek eloszlatása hamarosan módunkban lesz, és Kassa dolgo-
zó lakossága is be fogja látni, hogy a proletárdiktatúra, ha
nem is Eldorádó, mert ami nincs, azt nem adunk, de min-
denesetre jobb boldogulást jelent minden dolgozni akaró szá-
mára, a lehető legrosszabbat jelenti azonban a munkanélküli
jövedelemből élni akarók számára.
A balszárnyon derék felvidéki 16. gyalogezredünk, többnyire
tót proletár testvéreink, eddig kiváló teljesítményei sorozatát
Korpona és Selmecbánya bevételével egészítette ki.
Az északi arcvonal többi szakaszain is, megtörve az ellenség
ellenállását, tért nyerünk és az ellenfél támadásait visszavertük.
A többi hadszíntéren nincs újság.
Hadsereg.főparancsnokság˝
A Kassai Munkás 1919. június 7-i számában a következők
jelentek meg a város felszabadításáról. A cikk valamelyest
tükrözi az akkori társadalmi és politikai légkört is.
˝A városház tanácsterme tegnap délután nagy jelentőségű
események színhelye volt. A 46. vörös gyalogezred politikai
megbízottja, Büchler Jenő elvtárs bejelentette a proletárdik-
tatúrát.
Büchler elvtárs kijelentette, hogy mindenek előtt a pártveze-
tőséggel óhajt tárgyalni.
A tárgyalások körülbelül egy órát vettek igénybe, és a nyil-
vánosság kizárásával folytak.
Azután Hegedüs Pált, a városi őség parancsnokát és a sajtó
képviselőit hívta be a politikai megbízott, és a következő sza- vakkal jelentette be a proletárdiktatúra életbe léptetését:
- A Vörös Hadsereg bevonulásával a proletárság átvette Kas-
sa felett a teljes hatalmat, melyet diktatorikus eszközökkel
gyakorol.
A proletárdiktatúra a proletárságnak a burnyoázia felett való
diktatúráját jelenti. Ennek a Vörös Hadsereg a legfőbb hatalmi
szerve, mellyel a burzsoáziával szembeszáll, és a burzsoáziá-
ziával szövetkezett és annak fegyveres erejét képező külfödi
imperialista-kapitalista hadsereggel szemben is felveszi a küz-
delmet.
Ennek a küzdelemnek folyamán érte el Kassát a Vörös Had-
sereg, amint elérjük majd az egész Felvidék felszabadítását,
sőt valószínűleg tovább s megyünk, hogy az orosz hadsereg-
gel a kontaktust felvegyük. Célunk ezzel az előnyomulással,
ebben a diadalutunkban nem az, hogy más nemzetiségeket
elnyomjunk, hanem kizárólag az, hogy a proletárságot fel-
szabadítsuk, és a világ proletárjainak egyesülését elősegítsük.
Közvetlen célunk a Szovjet-Magyarország fennmaradásának
a biztosítása.
A Vörös Hadsereg Kassán, amíg a Szovjet-Magyarország
ideiglenes alkotmánya értelmében a helyi hatalmi szerv, a mun-
kás-, katona- és paraszttanács meg nem alakul, addig termé-
szetesen, a katonai diktatúra eszközeivel gyakorolja a hatalmát
Kassa felett. Elsősorban a szesztilalom betartásáról fog gondos-
kodás történni, másodsorban a proletárállam tulajdonába átment
értékek megőrzése és a proletárság rendjének fenntartása lesz
biztosítva. A rend fenntartását más, mint a proletárállam ha-
talmi szervei és annak kiegészítő részei nem biztosíthatják, a-
mennyiben burzsoá kezébe fegyver nem maradhat.
Első feladat lesz a munkásság felfegyverzése és a Vörös
Hadseregbe való tömörítése. Munkásság alatt természetesen
nem kizárólag a testi munkások értendők, hanem mindenki
aki munkából tartja fenn magát, aki dolgozik. Szovjet-Magyar-
országon az utóbbi napokban már el is rendelték a dolgozók
általános mozgósítását.
A proletárdiktatúra Kassán valószínűleg ismeretlen.
Valószínűleg éppannyit hazudtak itt is a burzsoázia sajtóbé-
rencei, mint amennyit hazudtak nekünk az Adorján Andorok
a Szovjet-Oroszországról, éppen úgy elferdítették itt a nálunk
lejátszódó eseményeket, mint ahogyan meghamisították meg-
hamisították előttünk Szovjet-Oroszország viszonyait. Ezek-
nek a tendenciózusan terjesztett rémhíreknek és ferdítések-
nek eloszlatása hamarosan módunkban lesz, és Kassa dolgo-
zó lakossága is be fogja látni, hogy a proletárdiktatúra, ha
nem is Eldorádó, mert ami nincs, azt nem adunk, de min-
denesetre jobb boldogulást jelent minden dolgozni akaró szá-
mára, a lehető legrosszabbat jelenti azonban a munkanélküli
jövedelemből élni akarók számára.
2014. augusztus 19., kedd
A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 105
105
5. h.o. a csehekkel harczban.
6. h.o. Reszte-Csukás-300 vonalában harczban.
Hernádmenti csoport előnyomulóban.
Az éjjel a 4. ho. egyrésze megkísérelte az átkelést Balsánál
(Tokajtól keletre), de visszaveretett. (200 embert és 7 g. p
veszítettünk)
Esti helyzet:
1. ddr. Selmeczbányát elfoglalta.és csapataink félúton van-
nak Korpona és Zólyom közt.
3. h.o. előnyomulásban.
5. h.o. Rimavölgy változatlan. Sajóvölgyben Kövecses-Sa-
jókeszi-Poszoba vonalában.
III. hdt. 6. h.o. bevonult Kassára és Sátoraljaújhelyre.
Hadsereg parság elhatározása június 8.-10. táján az észa-
ki csoporttal Tokaj-Tisza Dobnál és Tiszán átkelni.
1. hdt. minden előkészületet tegyen meg, hogy az északi
szárnnyal egyidejűleg a főerővel Szolnoknál és kisebb erők-
kel Csongrádnál a Tiszán átkeljen.(600/5)
19. gy. e. részei Putnoknál gyülekeznek és Miskolczra
szállítatnak, ahol az ezred kiegészítést nyer. (600/8)
Hdsg parság a 13. gy. e. törzset és a 17. ddr törzset
(8. ho.tól) fel irányította 5. h.o. rendelkezésére.
... ˝
Június 6-a az északi hadjárat legemlékezetesebb napjává vált,
bár nem minden frontszakaszon arattak győzelmet. Kassá-
ért súlyos harcok dúltak. Az ellenség szívósan védekezett.
Azonban 6-án áttörték az ellenség védelmét és bevonultak
Kassára. Bővebben tárgyalva az eseményeket a következő
volt.
A 4. hadosztály újabb kísérletet tett, hogy Tokajtól keletre
átkeljen a Tiszán, azonban érzékeny veszteségei miatt szán-
dékának feladására kényszerült.
Siker koronázta viszont a 3. dandár erőfeszítéseit: e napon
kitűzték Sátoraljaújhelyen a vörös lobogót.
A 6. hadosztály az ellenség hajnali, Nagyida visszaszerzésé-
re irányuló ellenlökésének felszámolását követően bevonult
Kassára.
Az 5. hadosztály frontszakaszán nem történt lényeges ese-
mény.
A 3.hadosztály egyes irányokban tovább haladt előre: a 80.
dandárnak Zólyom felé nyomuló osztagai elfoglalták Gyetvát
(Detva, Dettva H.)
Az 1. dandár16. vörösezrede bevette Selmecbányát és Kor-
ponát. Ez az ezred nagyrészt szlovák nemzetiségű katonák-
ból állt, akik bátran és lelkesen harcoltak.
A Hadsereg Főparancsnokság hivatalosan is jelentette Kas-
sa, Korpona és Selmecbánya felszabadítását.
˝ A Magyar Távirati Iroda jelenti, jún.7.:
Megnyertük a csatát. Több napig tartó harcok árán a min-
denkor kiváló délvidéki 6. hadosztályunk derék, fáradságot
és veszélyt nem ismerő lelkes csapatai bámulatos forradalmi
lendülettel megtörték az ellenség szívós ellenállását, visszaver-
ték elkeseredett ellentámadásait, és tegnap este 7 órakor nagy
lelkesedéssel bevonultak Kassára.
A nagy győzelem kivívásáért hála és köszönet illeti meg ezen
kiváló csapatok minden egyes katonáját éppúgy, mint annak
haditapasztalt, céltudatos parancsnokát.
5. h.o. a csehekkel harczban.
6. h.o. Reszte-Csukás-300 vonalában harczban.
Hernádmenti csoport előnyomulóban.
Az éjjel a 4. ho. egyrésze megkísérelte az átkelést Balsánál
(Tokajtól keletre), de visszaveretett. (200 embert és 7 g. p
veszítettünk)
Esti helyzet:
1. ddr. Selmeczbányát elfoglalta.és csapataink félúton van-
nak Korpona és Zólyom közt.
3. h.o. előnyomulásban.
5. h.o. Rimavölgy változatlan. Sajóvölgyben Kövecses-Sa-
jókeszi-Poszoba vonalában.
III. hdt. 6. h.o. bevonult Kassára és Sátoraljaújhelyre.
Hadsereg parság elhatározása június 8.-10. táján az észa-
ki csoporttal Tokaj-Tisza Dobnál és Tiszán átkelni.
1. hdt. minden előkészületet tegyen meg, hogy az északi
szárnnyal egyidejűleg a főerővel Szolnoknál és kisebb erők-
kel Csongrádnál a Tiszán átkeljen.(600/5)
19. gy. e. részei Putnoknál gyülekeznek és Miskolczra
szállítatnak, ahol az ezred kiegészítést nyer. (600/8)
Hdsg parság a 13. gy. e. törzset és a 17. ddr törzset
(8. ho.tól) fel irányította 5. h.o. rendelkezésére.
... ˝
Június 6-a az északi hadjárat legemlékezetesebb napjává vált,
bár nem minden frontszakaszon arattak győzelmet. Kassá-
ért súlyos harcok dúltak. Az ellenség szívósan védekezett.
Azonban 6-án áttörték az ellenség védelmét és bevonultak
Kassára. Bővebben tárgyalva az eseményeket a következő
volt.
A 4. hadosztály újabb kísérletet tett, hogy Tokajtól keletre
átkeljen a Tiszán, azonban érzékeny veszteségei miatt szán-
dékának feladására kényszerült.
Siker koronázta viszont a 3. dandár erőfeszítéseit: e napon
kitűzték Sátoraljaújhelyen a vörös lobogót.
A 6. hadosztály az ellenség hajnali, Nagyida visszaszerzésé-
re irányuló ellenlökésének felszámolását követően bevonult
Kassára.
Az 5. hadosztály frontszakaszán nem történt lényeges ese-
mény.
A 3.hadosztály egyes irányokban tovább haladt előre: a 80.
dandárnak Zólyom felé nyomuló osztagai elfoglalták Gyetvát
(Detva, Dettva H.)
Az 1. dandár16. vörösezrede bevette Selmecbányát és Kor-
ponát. Ez az ezred nagyrészt szlovák nemzetiségű katonák-
ból állt, akik bátran és lelkesen harcoltak.
A Hadsereg Főparancsnokság hivatalosan is jelentette Kas-
sa, Korpona és Selmecbánya felszabadítását.
˝ A Magyar Távirati Iroda jelenti, jún.7.:
Megnyertük a csatát. Több napig tartó harcok árán a min-
denkor kiváló délvidéki 6. hadosztályunk derék, fáradságot
és veszélyt nem ismerő lelkes csapatai bámulatos forradalmi
lendülettel megtörték az ellenség szívós ellenállását, visszaver-
ték elkeseredett ellentámadásait, és tegnap este 7 órakor nagy
lelkesedéssel bevonultak Kassára.
A nagy győzelem kivívásáért hála és köszönet illeti meg ezen
kiváló csapatok minden egyes katonáját éppúgy, mint annak
haditapasztalt, céltudatos parancsnokát.
2014. augusztus 16., szombat
A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 104
104
Ezért elhatározta és megparancsolta, hogy az 1. dandár egy
páncélvonattal és egy válogatott emberekből összeállított kü-
lönítménnyel Zsarnócán át Zólyomba, az ellenség hátába törjön.
˝ Ha ez a vállalkozás sikerül, azok akik benne részt vesznek,
rendkívül hasznos szolgálatot tesznek az egész hadseregnek.
A lévai csoportból egy különítmény kocsikon lehetőleg Vere-
bélyt érje el.˝ A zöm Léván marad, az 5. ezred többségeszin-
tén, egy érsekújvári elszállításra készen.
Csakhogy Mittelhauser tábornok számára veszélyes helyzet-
ben egy különítményt hozott létre Bonneau őrnagy parancs-
noksága alatt. ˝ Ez a csoport azt a parancsot kapta, hogy Ko-
máromot elhagyva a Nyitra bal partja mentén támadást hajt-
son véger Éesekújvár irányában.˝
Június 5-én a 4. hadosztály a kapott parancsot a tokaji híd
felrobbantása miatt nem hajthatta végre. A 6. hadosztály még
e napon sem tudott előnyomulást folytatni, sőt az ellenség a
III. hadtest 10. dandárát is egész napos állóharcra kényszerí-
tette, míg az 5. hadosztály csapatai ellen több ellnetámadást
hajtott végre. Elakadt a balszárnyon harcoló 59. dandár táma-
dása is. Az 5.hadosztálynál különösebb esemény nem történt.
Az 1. dandár manőverei hatásosabbnak bizonyultak a szem-
ben álló ellenség kísérleteinél és ezért a dandár folytatta siker-
sorozatát. E napon foglalta el Érsekújvárt.
Stromfeld 4-én este kiadott helyzetmegítélésében röviden ér-
tékelte az elért sikereket.: ˝ Támadó hadműveletünk a csehe-
ket teljesen meglepte és készületlenül találta. Cseh hivatalos
jelentés is beismeri, hogy kedvező vasúti összeköttetésünket
felhasználva, összpontosításunk meglepetésszerű volt... Tá-
madásunk az egyes csapattestek pillanatnyi helyzetnek meg-
felelően vetettek harcba, s így a kötelékek nagyon összeke-
veredtek... Összefoglalva megállapítható, hogy Pozsonytól
egészen a Tiszáig 17 gyalogezred, 45-44 zászlóalj volt a tá-
madás idején.˝ Az újonnan érkezett zászlóaljakkal 49-50-re
becsülte az ellenség erejét. ˝ Ezek közül 52-54 zászlóalj már
harcban állott és veszteségei, valamint felbomlása folytán ko-
molyan számításba sem jön.˝ A ma már ismerhető adatok a-
lapján Stromfeld alábecsülte az ellenség erejét, s túl becsülte
a rájuk mért csapást. A front helyzete hullámzó volt. Hol a
vörösök, hol a csehek kerekedtek felül.
Június 5-én már közvetlenül Kassáért folyt a harc. A hadmű-
veletek gyors kibontakozását előmozdította, hogy az 5, dan-
dár merész előretöréssel az ellenséget kiverve foglalta vissza
Sárospatakot. Az ellenséges hadvezetés minden erejét Kassa
védelmére összpontosította, s ennek érdekében a lengyel ha-
tárról elvonta 50.ezredét. Mindkét félnek jelentős tartalékok
álltak rendelkezésére. Stromfeld 26 zászlóaljat vonultatott fel
az első vonalban, míg a mögöttes részeken 16 tartalék zász-
lóalj várt bevetésre. A csatát eldöntő összecsapás Harasztdom-
bon és Nagyidán folyt le. A 6. hadosztály parancsnokság, is-
merve az ellenség szándékát, nem hagyott időt a Hernád men-
ti csapatok ellentámadására, hanem tartalékait bevetve Nagyi-
dánál áttörte a frontot, és így megnyitotta az utat Kassa felé.
Az áttörés megkönnyítette az egész hadosztály és a 10. dandár
további térnyerését.
Június 6-án a hadműveleti naplóba a következőket jegyezték fel.
˝Déli helyzet:
1.ddrtól egy csoport Korponára vonult be.
3. h.o. balszárnya Abelovánál visszamaradt. Dettvánál az el-
lenséget visszavetettük.
Ezért elhatározta és megparancsolta, hogy az 1. dandár egy
páncélvonattal és egy válogatott emberekből összeállított kü-
lönítménnyel Zsarnócán át Zólyomba, az ellenség hátába törjön.
˝ Ha ez a vállalkozás sikerül, azok akik benne részt vesznek,
rendkívül hasznos szolgálatot tesznek az egész hadseregnek.
A lévai csoportból egy különítmény kocsikon lehetőleg Vere-
bélyt érje el.˝ A zöm Léván marad, az 5. ezred többségeszin-
tén, egy érsekújvári elszállításra készen.
Csakhogy Mittelhauser tábornok számára veszélyes helyzet-
ben egy különítményt hozott létre Bonneau őrnagy parancs-
noksága alatt. ˝ Ez a csoport azt a parancsot kapta, hogy Ko-
máromot elhagyva a Nyitra bal partja mentén támadást hajt-
son véger Éesekújvár irányában.˝
Június 5-én a 4. hadosztály a kapott parancsot a tokaji híd
felrobbantása miatt nem hajthatta végre. A 6. hadosztály még
e napon sem tudott előnyomulást folytatni, sőt az ellenség a
III. hadtest 10. dandárát is egész napos állóharcra kényszerí-
tette, míg az 5. hadosztály csapatai ellen több ellnetámadást
hajtott végre. Elakadt a balszárnyon harcoló 59. dandár táma-
dása is. Az 5.hadosztálynál különösebb esemény nem történt.
Az 1. dandár manőverei hatásosabbnak bizonyultak a szem-
ben álló ellenség kísérleteinél és ezért a dandár folytatta siker-
sorozatát. E napon foglalta el Érsekújvárt.
Stromfeld 4-én este kiadott helyzetmegítélésében röviden ér-
tékelte az elért sikereket.: ˝ Támadó hadműveletünk a csehe-
ket teljesen meglepte és készületlenül találta. Cseh hivatalos
jelentés is beismeri, hogy kedvező vasúti összeköttetésünket
felhasználva, összpontosításunk meglepetésszerű volt... Tá-
madásunk az egyes csapattestek pillanatnyi helyzetnek meg-
felelően vetettek harcba, s így a kötelékek nagyon összeke-
veredtek... Összefoglalva megállapítható, hogy Pozsonytól
egészen a Tiszáig 17 gyalogezred, 45-44 zászlóalj volt a tá-
madás idején.˝ Az újonnan érkezett zászlóaljakkal 49-50-re
becsülte az ellenség erejét. ˝ Ezek közül 52-54 zászlóalj már
harcban állott és veszteségei, valamint felbomlása folytán ko-
molyan számításba sem jön.˝ A ma már ismerhető adatok a-
lapján Stromfeld alábecsülte az ellenség erejét, s túl becsülte
a rájuk mért csapást. A front helyzete hullámzó volt. Hol a
vörösök, hol a csehek kerekedtek felül.
Június 5-én már közvetlenül Kassáért folyt a harc. A hadmű-
veletek gyors kibontakozását előmozdította, hogy az 5, dan-
dár merész előretöréssel az ellenséget kiverve foglalta vissza
Sárospatakot. Az ellenséges hadvezetés minden erejét Kassa
védelmére összpontosította, s ennek érdekében a lengyel ha-
tárról elvonta 50.ezredét. Mindkét félnek jelentős tartalékok
álltak rendelkezésére. Stromfeld 26 zászlóaljat vonultatott fel
az első vonalban, míg a mögöttes részeken 16 tartalék zász-
lóalj várt bevetésre. A csatát eldöntő összecsapás Harasztdom-
bon és Nagyidán folyt le. A 6. hadosztály parancsnokság, is-
merve az ellenség szándékát, nem hagyott időt a Hernád men-
ti csapatok ellentámadására, hanem tartalékait bevetve Nagyi-
dánál áttörte a frontot, és így megnyitotta az utat Kassa felé.
Az áttörés megkönnyítette az egész hadosztály és a 10. dandár
további térnyerését.
Június 6-án a hadműveleti naplóba a következőket jegyezték fel.
˝Déli helyzet:
1.ddrtól egy csoport Korponára vonult be.
3. h.o. balszárnya Abelovánál visszamaradt. Dettvánál az el-
lenséget visszavetettük.
2014. augusztus 12., kedd
A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 103
103
Ebből is látszik hogy a cseh horda vezetői se voltak különbek
az oláh hordánál. Egy számított, rabolni, fosztogatni, megaláz-
ni a magyarokat az antant hozzájárulásával.
˝ VI.5
Déli helyzet:
1. ddr.: pánczélvonat Aranyosmarótra befutott.
4. h.o. Zólyomi csoport Dettváiól délkeletre és délnyugatra
lévő magaslatokat foglalta el és tartotta ellenállások ellen.
A h.o. jobb szárnya előnyomul a 39. ddr. tehermentesítésé-
re.
5. h.o. 39.ddr. Felsőpokorágy és Széplak vonalában (Rima-
Szombattól északra) előnyomulóban, 65. ddr. Sajóvölgyben
Tornaaljától délre álló harczban. Jobb szárny Rudabányától
északra előnyomulóban.
III. hadtest:
10. ddr. Szendrőtől északra előnyomulóban.
6. h.o. balszárnya Krasznikvajda-Büttös körletében N. Ida
felé előnyomulóban. Hernádcsoport Perény-Tornyos-Néme-
ti-Göncz vonalából előnyomulást folytatja.
3. ddr. Sárospatakra bevonult.
4. h.o. Kenézlő-Zalkod-Tokaj vonalában.
Esti helyzet:
1. ddr. Csapataink Aranyosmaróth-Verebély-Érsekújvár vona-
lában. Felderítés Nyitra és Komárom irányába bevezetve.
16. gy. e. Léváról a Barossvölgyben Zólyom felé előnyomu-
lóban.
Korponai csoport Németit elhagyta.
3. h.o. Balszárny visszazorítatott. Zólyomi csoport Detva
körül. Jobbszárny Sóslehota-Uhorszka vonalában.
5. h.o. Rima völgyében Ráhót értük el. Sajóvölgyben vál-
tozatlan. Ellenség gyülekezőben. 19 ezred két zlj-at Kelemér-
re szorították vissza a csehek.
III. hdt.
10. ddr. Szalonna körletben.
6. h.o. Nagy Ida elfoglalva.
3. h.o. Sátoraljújhelytől nyugatra.
...
Cseh helyzet akként foglalható össze, hogy erősítések úgy
Csehországból mint Russin Krajnában lévő csapatoktól be-
érkeztek és különösen a középső szakaszban (Sajószakasz-
ban) az ellenállás erősbödött.
Dunántúl a vasutas streik, mely az ellenforradalmárok bíz-
tatására ütött ki, megint befejezést nyert.˝
Stromfeld június 5-re szóló parancsának legfontosabb mo-
mentuma a 4. hadosztálynak adott utasítása, amely szerint
˝Az egész 4. hadosztály igyekszik Tokajnál a Tiszát átlépni
és Rakamaznál egy támadó hídfőben Nyíregyháza felé elő-
nyomulásra csoportosulni. Ha a tokai hidak le lennének rom-
bolva, az átkeléshez az előkészületek megteendők... Ha a 4.
hadosztály a Tiszán átkelt, akkor az 1. hadosztály a 4. had-
osztályt közvetlenül kövesse.
Ha Stromfeld a nyugati szakaszon mindeddig nem is gon-
dolt hadműveleteinek erőteljesebb folytatására, az 1. dandár
eddigi eredményei további erőfeszítésekre sarkallták. Felis-
merte a szemben álló erők felső vezetésének zavarát, hogy
még mindíg nem tudják megítélni a Vörös Hadsereg itt beve-
tett erőinek nagyságát.
Ebből is látszik hogy a cseh horda vezetői se voltak különbek
az oláh hordánál. Egy számított, rabolni, fosztogatni, megaláz-
ni a magyarokat az antant hozzájárulásával.
˝ VI.5
Déli helyzet:
1. ddr.: pánczélvonat Aranyosmarótra befutott.
4. h.o. Zólyomi csoport Dettváiól délkeletre és délnyugatra
lévő magaslatokat foglalta el és tartotta ellenállások ellen.
A h.o. jobb szárnya előnyomul a 39. ddr. tehermentesítésé-
re.
5. h.o. 39.ddr. Felsőpokorágy és Széplak vonalában (Rima-
Szombattól északra) előnyomulóban, 65. ddr. Sajóvölgyben
Tornaaljától délre álló harczban. Jobb szárny Rudabányától
északra előnyomulóban.
III. hadtest:
10. ddr. Szendrőtől északra előnyomulóban.
6. h.o. balszárnya Krasznikvajda-Büttös körletében N. Ida
felé előnyomulóban. Hernádcsoport Perény-Tornyos-Néme-
ti-Göncz vonalából előnyomulást folytatja.
3. ddr. Sárospatakra bevonult.
4. h.o. Kenézlő-Zalkod-Tokaj vonalában.
Esti helyzet:
1. ddr. Csapataink Aranyosmaróth-Verebély-Érsekújvár vona-
lában. Felderítés Nyitra és Komárom irányába bevezetve.
16. gy. e. Léváról a Barossvölgyben Zólyom felé előnyomu-
lóban.
Korponai csoport Németit elhagyta.
3. h.o. Balszárny visszazorítatott. Zólyomi csoport Detva
körül. Jobbszárny Sóslehota-Uhorszka vonalában.
5. h.o. Rima völgyében Ráhót értük el. Sajóvölgyben vál-
tozatlan. Ellenség gyülekezőben. 19 ezred két zlj-at Kelemér-
re szorították vissza a csehek.
III. hdt.
10. ddr. Szalonna körletben.
6. h.o. Nagy Ida elfoglalva.
3. h.o. Sátoraljújhelytől nyugatra.
...
Cseh helyzet akként foglalható össze, hogy erősítések úgy
Csehországból mint Russin Krajnában lévő csapatoktól be-
érkeztek és különösen a középső szakaszban (Sajószakasz-
ban) az ellenállás erősbödött.
Dunántúl a vasutas streik, mely az ellenforradalmárok bíz-
tatására ütött ki, megint befejezést nyert.˝
Stromfeld június 5-re szóló parancsának legfontosabb mo-
mentuma a 4. hadosztálynak adott utasítása, amely szerint
˝Az egész 4. hadosztály igyekszik Tokajnál a Tiszát átlépni
és Rakamaznál egy támadó hídfőben Nyíregyháza felé elő-
nyomulásra csoportosulni. Ha a tokai hidak le lennének rom-
bolva, az átkeléshez az előkészületek megteendők... Ha a 4.
hadosztály a Tiszán átkelt, akkor az 1. hadosztály a 4. had-
osztályt közvetlenül kövesse.
Ha Stromfeld a nyugati szakaszon mindeddig nem is gon-
dolt hadműveleteinek erőteljesebb folytatására, az 1. dandár
eddigi eredményei további erőfeszítésekre sarkallták. Felis-
merte a szemben álló erők felső vezetésének zavarát, hogy
még mindíg nem tudják megítélni a Vörös Hadsereg itt beve-
tett erőinek nagyságát.
2014. augusztus 11., hétfő
A Felvédék cseh megszállása 1918-1920 102
102
A katonai diktatúrát csak is magasabb rangú törzstiszt gyako-
rolhatja, vagy azok a tisztek, akiket Szlovákia nyugati csoport-
parancsnoka vagy hadosztályparancsnok erre a célra külön ki-
nevezett.
A katonai parancsnok felel saját kerületében a rend fenntar-
tásáért, és a cél érdekében minden eszközt felhasználhat, amit
jónak lát. Joga van a törvényeket is megváltoztatni. Ezt elvileg
azonban csak Szlovákia nyugati csoportparancsnokának enge-
délyével teheti meg és önhatalmúlag csak a legvégső esetben.
A katonai parancsnok legjobb belátása és meggyőződése sze-
rint cselekszik, és csakis hazájának érdekeit kell szem előtt tar-
tania.
Minden parancsnoktól igazságos magatartást követelek a la-
kossággal szemben. A lakosságtól ugyanakkor békességet és
engedelmességet várok. Az államhoz hú polgárokkal szemben
semmiféle jogtalanságot nem alkalmazunk. Azon személyek el-
len, akik a legcsekélyebb ellenállást is tanúsítják a katonai ren-
delkezésekkel szemben, az izgatókkal, valamint a csehszlovák
állam ellenségeivel szemben a legnagyobb terrort fogjuk alkal-
mazni.
Pozsony, 1919. június 5
Dr Vavro Šrobár s.k. Mittelhauser tábornok s.k.˝
Beneš, mint a cseh imperialista területrabló politika egyik
bajnoka, és országa külpolitikai intézője, ebben az időben
Párizsban tartózkodott, hogy minél hatékonyabban intézze,
és képviselhesse érdekeiket. Masaryk elnők két fogalmazványt
is küldött Párizsba június 5-én Beneš kezeihez ˝ szigorúan bi-
zalmas˝ jelzéssel. Az egyik dokimentum A magyar invázió,
a másik A magyar invázió stratégiai jelentősége címet vi-
seli.
Masaryk ilyeneket ír az első fogalmazványában: ˝ Mihelyt
készen leszünk a magyarokkal, Bécset leckéztetjük meg.˝
- megjegyezvén azt, hogy pont Ausztrián keresztül kaptak
a csehek fegyvereket. Ezért is furcsa hogy megakarják lec-
kéztetni őket. És Prágával szemben sem volt ellenséges a szo-
ciáldemokrata kormány.
De van egy másik érdekes dokumentum:
˝ A betörést minden erőnkkel visszaverjük, és a győzelmet
következő céljaink elérésére használjuk ki:
1. Elfoglaljuk a dunántúli területek ránk nézve fontos körze-
teit, éspedig mindenekelőtt:
a) a Pozsonnyal szemben fekvő jobb partot, egész az osztrák
határig. Lehetséges, hogy birtokunkba vennénk egy, a Duna
egész jobb partja mentén húzódó földsávot, legalábbis Komá-
romig;
b) Komárommal szemben olyan darab területet, hogy a hidat
és a Dunát uralhassuk;
2. Az Ipolytól kezdve a Duna mentén egész Vácig és innen
egyenes vonalban a demarkációs vonalig. A jelenlegi magyar
betörésből az a tanlság, hogy a folyók nem jó stratégiai hatá-
rok, és hogy az Ipoly-köz a magyaroknak egy esetleges újabb
inváziójához jó felvonulási terepet nyújt.
3. Elfoglaljuk Budapestet, és kényszerítjük a magyarokat, hogy
minden kárt és költséget fizessenek meg.
Előlegképpen mozdonyokat, vagonokat, a dunai flottilát és ha-
dianyagot vesszük el tőlük.
Ezeket a terveket természetesen jóváhagyatnánk az antanttal,
hogy legalábbis ne gördítsenek akadályokat utunkba, mivel
nem követelünk mást, csak amihez jogunk lesz és ami jövőnk
biztosítása szempontjából feltétlenül szükséges.˝
A katonai diktatúrát csak is magasabb rangú törzstiszt gyako-
rolhatja, vagy azok a tisztek, akiket Szlovákia nyugati csoport-
parancsnoka vagy hadosztályparancsnok erre a célra külön ki-
nevezett.
A katonai parancsnok felel saját kerületében a rend fenntar-
tásáért, és a cél érdekében minden eszközt felhasználhat, amit
jónak lát. Joga van a törvényeket is megváltoztatni. Ezt elvileg
azonban csak Szlovákia nyugati csoportparancsnokának enge-
délyével teheti meg és önhatalmúlag csak a legvégső esetben.
A katonai parancsnok legjobb belátása és meggyőződése sze-
rint cselekszik, és csakis hazájának érdekeit kell szem előtt tar-
tania.
Minden parancsnoktól igazságos magatartást követelek a la-
kossággal szemben. A lakosságtól ugyanakkor békességet és
engedelmességet várok. Az államhoz hú polgárokkal szemben
semmiféle jogtalanságot nem alkalmazunk. Azon személyek el-
len, akik a legcsekélyebb ellenállást is tanúsítják a katonai ren-
delkezésekkel szemben, az izgatókkal, valamint a csehszlovák
állam ellenségeivel szemben a legnagyobb terrort fogjuk alkal-
mazni.
Pozsony, 1919. június 5
Dr Vavro Šrobár s.k. Mittelhauser tábornok s.k.˝
Beneš, mint a cseh imperialista területrabló politika egyik
bajnoka, és országa külpolitikai intézője, ebben az időben
Párizsban tartózkodott, hogy minél hatékonyabban intézze,
és képviselhesse érdekeiket. Masaryk elnők két fogalmazványt
is küldött Párizsba június 5-én Beneš kezeihez ˝ szigorúan bi-
zalmas˝ jelzéssel. Az egyik dokimentum A magyar invázió,
a másik A magyar invázió stratégiai jelentősége címet vi-
seli.
Masaryk ilyeneket ír az első fogalmazványában: ˝ Mihelyt
készen leszünk a magyarokkal, Bécset leckéztetjük meg.˝
- megjegyezvén azt, hogy pont Ausztrián keresztül kaptak
a csehek fegyvereket. Ezért is furcsa hogy megakarják lec-
kéztetni őket. És Prágával szemben sem volt ellenséges a szo-
ciáldemokrata kormány.
De van egy másik érdekes dokumentum:
˝ A betörést minden erőnkkel visszaverjük, és a győzelmet
következő céljaink elérésére használjuk ki:
1. Elfoglaljuk a dunántúli területek ránk nézve fontos körze-
teit, éspedig mindenekelőtt:
a) a Pozsonnyal szemben fekvő jobb partot, egész az osztrák
határig. Lehetséges, hogy birtokunkba vennénk egy, a Duna
egész jobb partja mentén húzódó földsávot, legalábbis Komá-
romig;
b) Komárommal szemben olyan darab területet, hogy a hidat
és a Dunát uralhassuk;
2. Az Ipolytól kezdve a Duna mentén egész Vácig és innen
egyenes vonalban a demarkációs vonalig. A jelenlegi magyar
betörésből az a tanlság, hogy a folyók nem jó stratégiai hatá-
rok, és hogy az Ipoly-köz a magyaroknak egy esetleges újabb
inváziójához jó felvonulási terepet nyújt.
3. Elfoglaljuk Budapestet, és kényszerítjük a magyarokat, hogy
minden kárt és költséget fizessenek meg.
Előlegképpen mozdonyokat, vagonokat, a dunai flottilát és ha-
dianyagot vesszük el tőlük.
Ezeket a terveket természetesen jóváhagyatnánk az antanttal,
hogy legalábbis ne gördítsenek akadályokat utunkba, mivel
nem követelünk mást, csak amihez jogunk lesz és ami jövőnk
biztosítása szempontjából feltétlenül szükséges.˝
2014. augusztus 10., vasárnap
A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 101
101
Látván hogy a vörös csapatok több helyen is sikereket értek
el. Masaryk ijedtében és félelmében reszketni méltóztatott, s
ezért a csapataik vezetését június 4-én levélben felajánlotta
Maurice Pellé francia tábornoknak.
Idézem: ˝ Tábornok Úr,
kérem önt, hogy vegye át a köztársaság fegyveres erőinek
főparancsnokságát. Lojálisak voltunk a magyarokhoz, s az
antant rendelkezései alapján jártunk el, ennek ellenére orvul
megtámadtak bennünket. Ezzel az antantot is megtámadták.
Tábornok Úr, katonaságunk és mi mindnyájan teljes bizalom-
mal vagyunk ön iránt, követeljen meg hadseregünktől és la-
kosságunktól minden szükséges áldozatot - meg fog győződ-
ni róla, hogy nem okoznak önnek csalódást.
T. G. Masaryk˝
Ez a levél minősítette magát az elnököt Masarykot és a
csehszlovák hadsereget. Önállóan képtelenek voltak csele-
kedni. Az olaszok után a franciákra volt szükségük. És a
hadseregükön belüli problémák miatt is idegen hadvezérre
volt szükségük,mivel a bomlástól és a bolsevik veszélytől
is tartottak. Plusz hogy számottevő veszteségeket szenved-
tek. A harci morál is romlott. Gondot okozott a lakosság
körében terjedő bolsevik szellem, A magyar lakosság a
felszabadítókat várta. Nem volt olyan cseh főtiszt, akire
rá lehetett volna bízni a főparancsnokságot.
Mindjárt másnap, június 5-én felhívást adott ki Maurice Pel-
lé:
˝ Tisztek, altisztek, katonák! Veszélyben a haza!
A magyar invázió sikerei a szlovákok ezreit juttatták vissza
a magyar járomba és tették ki a magyarok bosszújának. Ve-
szélyben forog minden, amit a forradalomban kivívtatok,
és ami oly drága nektek. Nem lehet, hogy az antant cserben-
hagyjon benneteket, csehszlovák testvéreit - de időre van
szüksége, hogy segíthessen. Hasonló körülmények között
a haza még soha sem hívta föl fiait hiába áldozatos odaadás-
ra, és most hív a haza!
Mindenkinek kötelessége most, hogy az utolsó betűig teljesít-
se a parancsokat, áldozzon fel mindent, ha kell, életét is! A-
kárhogy s akármint, a magyarokat visszaverjük! Pellé tábornok.˝
Ugyan ezen a napon Vida I. dandár politikai megbízottja a har.
cok hevében ezt írja: ˝ Előnyomulási területünkön a proletár
tömegek igen nagy számban szervezett munkások. Százával
jelentkeznek a Vörös Hadseregbe, és rögtön az első arcvonal-
ba kívánnak menni. Erre való tekintettel kérem, szíveskedjék
elrendelni, hogy Ipolyságra azonnal útba índíttassék ötezer
teljes felszerelés. Kérésem elintézhetőségéről kérem engem
táviratilag értesíteni.˝
Amikor a cseh hódítók és területrablók számára a válság jelei
mutatkoztak, s féltek hogy az elorzott területeket a magyarok
visszaszerzik, kiadták Pozsonyban azt a rendeletet, melyben
a megszállott területeken és ahogy ők nevezték ˝Slovensko˝
területére katonai diktatúrát vezetnek be.
˝A Csehszlovák Köztársaság meghatalmazott miniszterének,
dr. V. Šrobárnak a megbízásából, tekintettel a katonai had-
műveletekre Szlovákia területén, kihirdetem a katonai dikta-
túrát.
A katonai diktatúra értelmében a katonaság átveszi a legfőbb
hatalmat, a közigazgatás és polgári hivatalnokok irányítását.
Ezek továbbra ia dolgoznak, de katonai parancsnokságnak
lesznek alávetve. A katonai parancsnok saját kerületében a leg-
főbb kormányközeg.
Látván hogy a vörös csapatok több helyen is sikereket értek
el. Masaryk ijedtében és félelmében reszketni méltóztatott, s
ezért a csapataik vezetését június 4-én levélben felajánlotta
Maurice Pellé francia tábornoknak.
Idézem: ˝ Tábornok Úr,
kérem önt, hogy vegye át a köztársaság fegyveres erőinek
főparancsnokságát. Lojálisak voltunk a magyarokhoz, s az
antant rendelkezései alapján jártunk el, ennek ellenére orvul
megtámadtak bennünket. Ezzel az antantot is megtámadták.
Tábornok Úr, katonaságunk és mi mindnyájan teljes bizalom-
mal vagyunk ön iránt, követeljen meg hadseregünktől és la-
kosságunktól minden szükséges áldozatot - meg fog győződ-
ni róla, hogy nem okoznak önnek csalódást.
T. G. Masaryk˝
Ez a levél minősítette magát az elnököt Masarykot és a
csehszlovák hadsereget. Önállóan képtelenek voltak csele-
kedni. Az olaszok után a franciákra volt szükségük. És a
hadseregükön belüli problémák miatt is idegen hadvezérre
volt szükségük,mivel a bomlástól és a bolsevik veszélytől
is tartottak. Plusz hogy számottevő veszteségeket szenved-
tek. A harci morál is romlott. Gondot okozott a lakosság
körében terjedő bolsevik szellem, A magyar lakosság a
felszabadítókat várta. Nem volt olyan cseh főtiszt, akire
rá lehetett volna bízni a főparancsnokságot.
Mindjárt másnap, június 5-én felhívást adott ki Maurice Pel-
lé:
˝ Tisztek, altisztek, katonák! Veszélyben a haza!
A magyar invázió sikerei a szlovákok ezreit juttatták vissza
a magyar járomba és tették ki a magyarok bosszújának. Ve-
szélyben forog minden, amit a forradalomban kivívtatok,
és ami oly drága nektek. Nem lehet, hogy az antant cserben-
hagyjon benneteket, csehszlovák testvéreit - de időre van
szüksége, hogy segíthessen. Hasonló körülmények között
a haza még soha sem hívta föl fiait hiába áldozatos odaadás-
ra, és most hív a haza!
Mindenkinek kötelessége most, hogy az utolsó betűig teljesít-
se a parancsokat, áldozzon fel mindent, ha kell, életét is! A-
kárhogy s akármint, a magyarokat visszaverjük! Pellé tábornok.˝
Ugyan ezen a napon Vida I. dandár politikai megbízottja a har.
cok hevében ezt írja: ˝ Előnyomulási területünkön a proletár
tömegek igen nagy számban szervezett munkások. Százával
jelentkeznek a Vörös Hadseregbe, és rögtön az első arcvonal-
ba kívánnak menni. Erre való tekintettel kérem, szíveskedjék
elrendelni, hogy Ipolyságra azonnal útba índíttassék ötezer
teljes felszerelés. Kérésem elintézhetőségéről kérem engem
táviratilag értesíteni.˝
Amikor a cseh hódítók és területrablók számára a válság jelei
mutatkoztak, s féltek hogy az elorzott területeket a magyarok
visszaszerzik, kiadták Pozsonyban azt a rendeletet, melyben
a megszállott területeken és ahogy ők nevezték ˝Slovensko˝
területére katonai diktatúrát vezetnek be.
˝A Csehszlovák Köztársaság meghatalmazott miniszterének,
dr. V. Šrobárnak a megbízásából, tekintettel a katonai had-
műveletekre Szlovákia területén, kihirdetem a katonai dikta-
túrát.
A katonai diktatúra értelmében a katonaság átveszi a legfőbb
hatalmat, a közigazgatás és polgári hivatalnokok irányítását.
Ezek továbbra ia dolgoznak, de katonai parancsnokságnak
lesznek alávetve. A katonai parancsnok saját kerületében a leg-
főbb kormányközeg.
2014. augusztus 9., szombat
A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 100
100
3. h.o. jobbszárnya Breznicka községet (Losoncztól északke-
letre) érte el.
H. o. zöme ellenséget Dévától délkeletre vetette vissza.
1. ddr. egyes részei csehekkel harczban áll.
Hadihajórajunk gyalogságunk előnyomulását Zsitva torkola-
tánál támogatta.
Ellenséges helyzetről egy összefoglaló megbírálást adott ki
a hadsereg parság.
Cseheket hadműveleteink teljesen meglepték. Cseh csapatok-
nak java része harczban állott, meglehetős veszteségeket
szenvedett és felbomlott, úgy hogy csak kb. 17. zlj. marad,
mely keveset szenvedett.
Románok hadereje: 2-3 ho. (erdélyi románok) a Tisza men-
tén és kb. 3. h.o. tartalékban. Az utolsó ütközetben a 81. és
82. gy.e. és 9. vad.e. nagy vereséget szenvedett és már alig
jön számításba. Összértéke a román csapatoknak csekély és
bizton számíthatunk azzal, hogy a Rakamaznál mért első csa-
pás a románok sorait annyira megfogja bontani, hogy egy-
hamar nagyobb ellenállással számolnunk aligha kell.˝ Az az
érzése az embernek, hogy alábecsülték a románokat. Az tény
hogy elvontak csapatokat az oroszok miatt, de annyira nem
voltak gyengék hogy ennyire alábecsüljék őket.
Tovább folytatva a naplót.
˝ Franczia erők: Szeged-Szentes-Arad környékén kb. 5 francz.
h.o. Triestből a csapatszállítások még folyamatban. A csapatok
harczértéke jó 70% színes csapat. Lehetséges, hogy a Tiszától
keletre francz. csapat felvonulás folyik.
Szerb hadseregnek nagyobb erői nem állanak velünk szemben.
Duna-Tisza közt kb. 1 1/2 ezered, Dunától nyugatra kb. 2 ez-
red. Támadási szándékuk aligha van. (604/6)
Dunántúl hadműveleti területnek nyílvánítatott.
(604/8)
Dunahajóraj katonáinak parancsnoki jelvények rendszere-
sítettek. (604/9)
Intézkedés VI/5-re:
Eddigi feladat általában megmarad.
Ha Tiszadobnál a Tisza átkelés sikerül, hdsg. parság. szán-
déka, 8. h.o.-t és utána az 1. h.o.-t a jobbszárny biztosítására
Büd Szt. Mihályra irányítani.
Susán-Osgyán lévő csoport kész legyen 5. h.o. balszárnyát
támogatni.
1. ddr. előnyomulását Zólyom felé folytassa
Garam völgyében levő erők Léván összpontosítandók; szán-
dék Verebélyen át Nyitrára előnyomulni, cseheket megverni. (604/12)
Esti helyzet:
III.hdt.
4. h.o. részei Zalkodot elérték.
3. ddr. Bodrog Olaszit érte el.
6. h.o. előnyomulásában Gönczön lett visszaszorítva.
Balszárny Tornyos-Harasztdomb.
10. ddr. Szendrőnél harczban áll.
Ellenséges helyzet III. hdt. szemben: románok Tisza Dob,
Tisza Lök, Rakamazt megszállották. Csehek Sátoraljaújhely
felé és onnan Kassára visszavonulóban.
5. h.o. harczban Tornaaljától délre és Rima Szombattól é-
szakra.
Déliszárnyon csapataink Érsekújvár-Ógyalla-Hetény-Kurta-
keszi vonalában.˝
3. h.o. jobbszárnya Breznicka községet (Losoncztól északke-
letre) érte el.
H. o. zöme ellenséget Dévától délkeletre vetette vissza.
1. ddr. egyes részei csehekkel harczban áll.
Hadihajórajunk gyalogságunk előnyomulását Zsitva torkola-
tánál támogatta.
Ellenséges helyzetről egy összefoglaló megbírálást adott ki
a hadsereg parság.
Cseheket hadműveleteink teljesen meglepték. Cseh csapatok-
nak java része harczban állott, meglehetős veszteségeket
szenvedett és felbomlott, úgy hogy csak kb. 17. zlj. marad,
mely keveset szenvedett.
Románok hadereje: 2-3 ho. (erdélyi románok) a Tisza men-
tén és kb. 3. h.o. tartalékban. Az utolsó ütközetben a 81. és
82. gy.e. és 9. vad.e. nagy vereséget szenvedett és már alig
jön számításba. Összértéke a román csapatoknak csekély és
bizton számíthatunk azzal, hogy a Rakamaznál mért első csa-
pás a románok sorait annyira megfogja bontani, hogy egy-
hamar nagyobb ellenállással számolnunk aligha kell.˝ Az az
érzése az embernek, hogy alábecsülték a románokat. Az tény
hogy elvontak csapatokat az oroszok miatt, de annyira nem
voltak gyengék hogy ennyire alábecsüljék őket.
Tovább folytatva a naplót.
˝ Franczia erők: Szeged-Szentes-Arad környékén kb. 5 francz.
h.o. Triestből a csapatszállítások még folyamatban. A csapatok
harczértéke jó 70% színes csapat. Lehetséges, hogy a Tiszától
keletre francz. csapat felvonulás folyik.
Szerb hadseregnek nagyobb erői nem állanak velünk szemben.
Duna-Tisza közt kb. 1 1/2 ezered, Dunától nyugatra kb. 2 ez-
red. Támadási szándékuk aligha van. (604/6)
Dunántúl hadműveleti területnek nyílvánítatott.
(604/8)
Dunahajóraj katonáinak parancsnoki jelvények rendszere-
sítettek. (604/9)
Intézkedés VI/5-re:
Eddigi feladat általában megmarad.
Ha Tiszadobnál a Tisza átkelés sikerül, hdsg. parság. szán-
déka, 8. h.o.-t és utána az 1. h.o.-t a jobbszárny biztosítására
Büd Szt. Mihályra irányítani.
Susán-Osgyán lévő csoport kész legyen 5. h.o. balszárnyát
támogatni.
1. ddr. előnyomulását Zólyom felé folytassa
Garam völgyében levő erők Léván összpontosítandók; szán-
dék Verebélyen át Nyitrára előnyomulni, cseheket megverni. (604/12)
Esti helyzet:
III.hdt.
4. h.o. részei Zalkodot elérték.
3. ddr. Bodrog Olaszit érte el.
6. h.o. előnyomulásában Gönczön lett visszaszorítva.
Balszárny Tornyos-Harasztdomb.
10. ddr. Szendrőnél harczban áll.
Ellenséges helyzet III. hdt. szemben: románok Tisza Dob,
Tisza Lök, Rakamazt megszállották. Csehek Sátoraljaújhely
felé és onnan Kassára visszavonulóban.
5. h.o. harczban Tornaaljától délre és Rima Szombattól é-
szakra.
Déliszárnyon csapataink Érsekújvár-Ógyalla-Hetény-Kurta-
keszi vonalában.˝
2014. augusztus 7., csütörtök
A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 99
99
Mint a naplóból is látszik, a csehek az északi front 250 km-es
vonalán, mindenhol növelték az ellenállást és ellenlökésekkel
próbálták a magyarokat visszaszorítani.Volt ahol sikerrel jártak,
mint fentebb olvasható a naplóból.
A Vörös Hadsereg parancsnoksága június 3-án elérkezettnek
látta az időt, hogy utasítást adjon a Tiszán való erőszakos át-
kelésre, a román királyi hadsereg visszaszorításának megkez-
désére. A 4. hadosztálynak azt a feladatot adták, hogy Tokaj-
nál keljen át a Tiszán, hozzon létre hídfőt, és abból kiindulva
Nyíregyháza irányában nyomuljon előre.Az 1. hadosztálynak
a támadás másik lépcsőjeként kellett átkelnie és előnyomulnia.
A 4. hadosztály a parancsnak megfelelően kísérletet tett az át-
kelésre, ez azonban a hidak felrobbantása, az átkelőeszközök
hiánya és az erős ellenállás miatt nem sikerült.
A Sátoraljaújhely felé előnyomuló 3. dandár június első heté-
ben feltartóztathatatlanul nyomult előre: 3-án Erdőbényét, 4-
én bodrogolaszit, 5-én Sárospatakot foglalta el.
A 6. hadosztály a Hernád völgyében Gönc körzetében há-
rom napos nehéz harcban, lépésről lépésre haladva őrölte fel
az ellenség ellenállását. 4-én sikerült Göncöt visszafoglalni,
a következő nap délutánján pedig a Harasztdombért folytatott
súlyos harc után Nagyidát.
A 10-dandár a Bódva völgyében 3-án és 4-én erős ellenállás-
ba ütközött, a 6. hadosztály sikere azonban a helyzetet meg-
könnyítette. Másnap 5-én sikerült Szendrőt elfoglalva Sza-
lonnáig előrejutottak.
Napokon át váltakozó szerencse kísérte az 5. hadosztály har-
cait. Június 3-án, 4-én és 5-én elkeseredett ellenlökéseket in-
dítottak a csehek a hadosztály ellen. Ennek következtében a
vörösöknek vissza kellett vonulniuk többek között, Rudabányából,
Tornaaljáról és Rimaszombatot is ki kellett átmenetileg üríteniük.
A 3. hadosztály lehetőségét június 3-6. között az befolyásolta,
hogy az 5. hadosztálynál kialakult nehéz helyzet miatt jobb
szárnyának támadását kénytelen volt visszatartani. A hadosz-
tály fő erői megközelítették Gyetvát.
Az 1. dandár június 3-án elhárította Mittelhauser tábornok
utasításának megfelelően indított ellenlökést. A dandár külön-
böző irányokból előnyomuló csoportjai talpraesetten küzdöt-
tek. Így foglalta el június 3-án rajtaütésszerűen Érsekújvárt.
Nézzük hogy alakult június 4-én a helyzet a napló szerint.
˝ Helyzet délig:
III. hdt.
4. h.o. Tokaj - Olaszliszka körletében, egy oszloppal útban
a Bodrogon át Zalkod felé.
3. ddr. a 7. m. gy. e. útban Sárospatak felé.
6-h.o. a Hernád völgyében Gönczöt és tovább Buzitát érte
el, ahol harczban áll.
A 10. ddr. még Szendrő előtt harczol:
5. h.o. jobbszárnya Rudabányán át üldözi az ellenséget, míg
a Sajó és Rima völgyében Tornaaljáig, illetve Rima-Szombat-
tól délre ment vissza az ellenséges nyomás következtében.
Mint a naplóból is látszik, a csehek az északi front 250 km-es
vonalán, mindenhol növelték az ellenállást és ellenlökésekkel
próbálták a magyarokat visszaszorítani.Volt ahol sikerrel jártak,
mint fentebb olvasható a naplóból.
A Vörös Hadsereg parancsnoksága június 3-án elérkezettnek
látta az időt, hogy utasítást adjon a Tiszán való erőszakos át-
kelésre, a román királyi hadsereg visszaszorításának megkez-
désére. A 4. hadosztálynak azt a feladatot adták, hogy Tokaj-
nál keljen át a Tiszán, hozzon létre hídfőt, és abból kiindulva
Nyíregyháza irányában nyomuljon előre.Az 1. hadosztálynak
a támadás másik lépcsőjeként kellett átkelnie és előnyomulnia.
A 4. hadosztály a parancsnak megfelelően kísérletet tett az át-
kelésre, ez azonban a hidak felrobbantása, az átkelőeszközök
hiánya és az erős ellenállás miatt nem sikerült.
A Sátoraljaújhely felé előnyomuló 3. dandár június első heté-
ben feltartóztathatatlanul nyomult előre: 3-án Erdőbényét, 4-
én bodrogolaszit, 5-én Sárospatakot foglalta el.
A 6. hadosztály a Hernád völgyében Gönc körzetében há-
rom napos nehéz harcban, lépésről lépésre haladva őrölte fel
az ellenség ellenállását. 4-én sikerült Göncöt visszafoglalni,
a következő nap délutánján pedig a Harasztdombért folytatott
súlyos harc után Nagyidát.
A 10-dandár a Bódva völgyében 3-án és 4-én erős ellenállás-
ba ütközött, a 6. hadosztály sikere azonban a helyzetet meg-
könnyítette. Másnap 5-én sikerült Szendrőt elfoglalva Sza-
lonnáig előrejutottak.
Napokon át váltakozó szerencse kísérte az 5. hadosztály har-
cait. Június 3-án, 4-én és 5-én elkeseredett ellenlökéseket in-
dítottak a csehek a hadosztály ellen. Ennek következtében a
vörösöknek vissza kellett vonulniuk többek között, Rudabányából,
Tornaaljáról és Rimaszombatot is ki kellett átmenetileg üríteniük.
A 3. hadosztály lehetőségét június 3-6. között az befolyásolta,
hogy az 5. hadosztálynál kialakult nehéz helyzet miatt jobb
szárnyának támadását kénytelen volt visszatartani. A hadosz-
tály fő erői megközelítették Gyetvát.
Az 1. dandár június 3-án elhárította Mittelhauser tábornok
utasításának megfelelően indított ellenlökést. A dandár külön-
böző irányokból előnyomuló csoportjai talpraesetten küzdöt-
tek. Így foglalta el június 3-án rajtaütésszerűen Érsekújvárt.
Nézzük hogy alakult június 4-én a helyzet a napló szerint.
˝ Helyzet délig:
III. hdt.
4. h.o. Tokaj - Olaszliszka körletében, egy oszloppal útban
a Bodrogon át Zalkod felé.
3. ddr. a 7. m. gy. e. útban Sárospatak felé.
6-h.o. a Hernád völgyében Gönczöt és tovább Buzitát érte
el, ahol harczban áll.
A 10. ddr. még Szendrő előtt harczol:
5. h.o. jobbszárnya Rudabányán át üldözi az ellenséget, míg
a Sajó és Rima völgyében Tornaaljáig, illetve Rima-Szombat-
tól délre ment vissza az ellenséges nyomás következtében.
A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 98
98
A hadi naplóba a következőket írták:
˝ VI./3.
Helyzet délig:
1 ddrr: Lakosság bemondása szerint csehek Komárom kiü-
rítésére készülnek. Érsekújvárnál lakosság állítólag harczban
a csehekkel. Esztergomi vörösök Perbete vonalában.
16. gy. e. Lévára érkezett. Korponától délre Németi - Rákócz
vonalában harcz.
3. h.o. Balszárny lassú előnyomulásban a sztregovai völgy-
ben. Zólyom különítmény álló harczban Lónyabánya - Ruzi-
na vonalában. Jobbszárny előtt ellenség visszavonulóban.
5. h.o.: 39. ddr ellenséget a Rima völgyébe visszavetette.
Sajóvölgyében támadás Bai tető 329 magaslaton lévő ellen-
ségre.
10. ddr Szendrőtől délre lett visszaszorítva.
III. hdt. 6. h.o. Magashegyet (Szendrőtől Keletre) úra el-
foglalta. Szintúgy Göncz Ruszkát nehéz harczok után.
4. h.o. ellenséggel harczban.
Helyzet estig:
1.ddr.: Érsekújvárt elfoglaltuk. Németiről Teszére szorí-
ták vissza különítményünket.
3. h.o. Nemzetközi ezred Losoncztól északnyugatra Ló-
nyabányánál csehek vonalát nehéz harcz után áttörte és
előnyomulását Detva felé folytatta.
5. h. o. Rimavölgyében csapataink Felsőpokorágyra szo-
ríttattak vissza. Sajóvölgyében Gönczpanyit foglaltuk el.
19. ezred Felsőnyárádtól északra harczban áll.
III. hadtest
10. ddr Szendrőtől délre még harczban.
6. h.o. Hernádvölgyében Gönczruszka - Vécse vonalában.
3. ddr Erdő Bényét érte el, 4. h.o. Tokajt és Bodrogke-
resztúrt foglalta el és a románokat Tiszától keletre vissza-
vetette.
1.hdt. Szolnoktól délre ellenséges csapatok felváltattak.
A használt lövedékek francia typusuak.
(603/3)
Intézkedés június 4-re:
A VI./3-ra intézkedés fentmarad.
III. hdt. a hdsg. parság rendelkezésére Miskolczon az
53. gy. e. három zlj-át és egy üteget helyezzen készen-
létben.
1. ddr. Érsekújvárról kísérelje meg Komárommegszál-
lását. (603/12)
Hadügyi Népb. a 26. és 27. nemzetk. ezredek felállítását
rendelte el. (603)˝
Kun Béla június 3-án táviratot küldött a hadseregparancs-
noksághoz,melyben mint írja : ˝A Magyar Központi Szállí-
tási Vezetőség bécsi képviselője jelenti, hogy Wellersdorfból
(helyesensen Willersdorfból H) hetenként 3 vonat és 25 ko-
csi muníció szállíttatik a cseh - magyar frontra, a csehek ré-
szére. Bauerhez ez ügyben jegyzék megy.
Ottó Bauer zsidó származású külügyminiszter. Aki 1919 már-
cius 2-án titkos paktumot kötött Németországgal, Ausztria
csatlakozásáról. Amit az antant elutasított. Az osztrák szocia-
lista párt balszárnyához tartozott.
A hadi naplóba a következőket írták:
˝ VI./3.
Helyzet délig:
1 ddrr: Lakosság bemondása szerint csehek Komárom kiü-
rítésére készülnek. Érsekújvárnál lakosság állítólag harczban
a csehekkel. Esztergomi vörösök Perbete vonalában.
16. gy. e. Lévára érkezett. Korponától délre Németi - Rákócz
vonalában harcz.
3. h.o. Balszárny lassú előnyomulásban a sztregovai völgy-
ben. Zólyom különítmény álló harczban Lónyabánya - Ruzi-
na vonalában. Jobbszárny előtt ellenség visszavonulóban.
5. h.o.: 39. ddr ellenséget a Rima völgyébe visszavetette.
Sajóvölgyében támadás Bai tető 329 magaslaton lévő ellen-
ségre.
10. ddr Szendrőtől délre lett visszaszorítva.
III. hdt. 6. h.o. Magashegyet (Szendrőtől Keletre) úra el-
foglalta. Szintúgy Göncz Ruszkát nehéz harczok után.
4. h.o. ellenséggel harczban.
Helyzet estig:
1.ddr.: Érsekújvárt elfoglaltuk. Németiről Teszére szorí-
ták vissza különítményünket.
3. h.o. Nemzetközi ezred Losoncztól északnyugatra Ló-
nyabányánál csehek vonalát nehéz harcz után áttörte és
előnyomulását Detva felé folytatta.
5. h. o. Rimavölgyében csapataink Felsőpokorágyra szo-
ríttattak vissza. Sajóvölgyében Gönczpanyit foglaltuk el.
19. ezred Felsőnyárádtól északra harczban áll.
III. hadtest
10. ddr Szendrőtől délre még harczban.
6. h.o. Hernádvölgyében Gönczruszka - Vécse vonalában.
3. ddr Erdő Bényét érte el, 4. h.o. Tokajt és Bodrogke-
resztúrt foglalta el és a románokat Tiszától keletre vissza-
vetette.
1.hdt. Szolnoktól délre ellenséges csapatok felváltattak.
A használt lövedékek francia typusuak.
(603/3)
Intézkedés június 4-re:
A VI./3-ra intézkedés fentmarad.
III. hdt. a hdsg. parság rendelkezésére Miskolczon az
53. gy. e. három zlj-át és egy üteget helyezzen készen-
létben.
1. ddr. Érsekújvárról kísérelje meg Komárommegszál-
lását. (603/12)
Hadügyi Népb. a 26. és 27. nemzetk. ezredek felállítását
rendelte el. (603)˝
Kun Béla június 3-án táviratot küldött a hadseregparancs-
noksághoz,melyben mint írja : ˝A Magyar Központi Szállí-
tási Vezetőség bécsi képviselője jelenti, hogy Wellersdorfból
(helyesensen Willersdorfból H) hetenként 3 vonat és 25 ko-
csi muníció szállíttatik a cseh - magyar frontra, a csehek ré-
szére. Bauerhez ez ügyben jegyzék megy.
Ottó Bauer zsidó származású külügyminiszter. Aki 1919 már-
cius 2-án titkos paktumot kötött Németországgal, Ausztria
csatlakozásáról. Amit az antant elutasított. Az osztrák szocia-
lista párt balszárnyához tartozott.
2014. augusztus 5., kedd
A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 97
97
Íme a reménység valóra változott. Ma már a diadalmas forra-
dalmi zászló leng a városházán s örömujjongó nép előtte a
Kossuth Lajos téren és szerte az utcákon.
A csehek ellenállás nélkül menekültek el. Pedig pénteken ösz-
szefogdostatták internált embereinket és a volt katonatiszteket,
s ott tartották a városháza nagytermében. Ravasz Viktor, a
Lévára kirendelt hlavny slusny, cseh kormánybiztos még
reggel kocsin elutazott, de úgy látszik, hogy jó híreket kap-
tak, mert visszajöttek a városházára. A Kossuth Lajos téren
a cseh katonák s egy-két felfegyverzett vasutas lövöldözött,
hogy elsimítsák a csoportosulástól az összeverődő és izga-
tottan tárgyaló közönséget. Sőt annyira biztonságban érez-
ték magukat, hogy szombaton már enyhítették a statáriumot,
s tíz óráig engedélyezték a lévai népnek a kimaradást.
Azonban a lévai nép már tudta az Ipolysági eseményeket.
Csatáról is az érkező emberek jelentették a hídvégi áttörést,
s így minden jel arra mutatott, hogy nagy események van-
nak készülőben, vasárnap délelőtt már tudták, hogy előőrse-
ink Csank és Kereskény környékén járnak. Úgy látszik, hogy
a csehek is megéreztek valamit, mert míg szombaton egész
nap minden cókmókjukal szállingóztak vissza, most hírtelen
egyenként eltünedeztek.
Vasárnap délután négy órakor kidobolták, hogy minden
ember hazamenjen s az utcán ne tartózkodjék.
S nyomban a levegőbe való lövéssel iparkodtak ismét a fé-
lelem érzetét felébreszteni az emberekben. De akkor már Sik-
lós felől megszólaltak a magyar ágyúk, s jelentették, hogy az
állomást lövik, ahol öt gép volt két nap óta fűtve, állandó ké-
szenlétben. A nép a házak előtt várta az események fejlődését.
Harcra azonban nem került sor, mert a cseh tüzérek, kik még
pár perce három ágyúval vágtattak a báti part felé, már a fő
téren megfordultak, s visszafelé iparkodtak egérutat nyerni.
Nyomban ezután egy rúdra kötött fehér lepedő jelezte, hogy
a csehek elvonultak, s pár perccel később megjelent az első
vöröskatona, lévai fiú, Béres István több társával, s kitűzték
a vörös zászlót a városház erkélyére, ahonnan harsány han-
gon jelentették Ipolyság elfoglalását. Ebédelni akartunk - mond-
ta a szónok -, de a fiúk azt mondták, hogy majd csak Léván
ebédelnek. Pedig amikor megérkeztek, hat óra volt délután.
Ujjongó szeretettel köszöntötte a bátor fiúkat a lévai nép.
Sok derék lévai gyerek van közöttük, kik szomorúan jelen-
tették, hogy Ipolyságnál és Hídvégnél lévai elvtársak is hő-
si halált haltak.
Hasonlóképp szeretettel fogadta a nép a megérkezett párt-
vezéreket, kik nyomban működésbe léptek a városházán,
amelyet birtokukba vettek, s még aznap este az alább közölt
rendeleteket adták ki.
Most már övék az intézkedés joga. De most már láthatja
a nép, hogy micsoda mesével tömték tele a hiszékeny népet
azok, akik nem ismerték, vagy félreismerték a Vörös Hadse-
reg katonáit. Egység és szeretet minden vonalon. Érző és
gondolkodó emberek, akik embertársaik sorsát szívükön
viselik. A nagyvilágban mindenkinek helye van, aki dolgoz-
ni kar. Ez a jelszavuk. Ezért törekvésünk, hogy ne legyenek
elnyomók, és ne legyenek elnyomottak.
Léva város népe most már megértéssel s bizalommal fo-
gadja intézkedéseiket, hogy segítsen megvalósítani azt a
munkaprogramot, amellyel a felszabadított emberiség igaz
történelme kezdődik.˝
.
Íme a reménység valóra változott. Ma már a diadalmas forra-
dalmi zászló leng a városházán s örömujjongó nép előtte a
Kossuth Lajos téren és szerte az utcákon.
A csehek ellenállás nélkül menekültek el. Pedig pénteken ösz-
szefogdostatták internált embereinket és a volt katonatiszteket,
s ott tartották a városháza nagytermében. Ravasz Viktor, a
Lévára kirendelt hlavny slusny, cseh kormánybiztos még
reggel kocsin elutazott, de úgy látszik, hogy jó híreket kap-
tak, mert visszajöttek a városházára. A Kossuth Lajos téren
a cseh katonák s egy-két felfegyverzett vasutas lövöldözött,
hogy elsimítsák a csoportosulástól az összeverődő és izga-
tottan tárgyaló közönséget. Sőt annyira biztonságban érez-
ték magukat, hogy szombaton már enyhítették a statáriumot,
s tíz óráig engedélyezték a lévai népnek a kimaradást.
Azonban a lévai nép már tudta az Ipolysági eseményeket.
Csatáról is az érkező emberek jelentették a hídvégi áttörést,
s így minden jel arra mutatott, hogy nagy események van-
nak készülőben, vasárnap délelőtt már tudták, hogy előőrse-
ink Csank és Kereskény környékén járnak. Úgy látszik, hogy
a csehek is megéreztek valamit, mert míg szombaton egész
nap minden cókmókjukal szállingóztak vissza, most hírtelen
egyenként eltünedeztek.
Vasárnap délután négy órakor kidobolták, hogy minden
ember hazamenjen s az utcán ne tartózkodjék.
S nyomban a levegőbe való lövéssel iparkodtak ismét a fé-
lelem érzetét felébreszteni az emberekben. De akkor már Sik-
lós felől megszólaltak a magyar ágyúk, s jelentették, hogy az
állomást lövik, ahol öt gép volt két nap óta fűtve, állandó ké-
szenlétben. A nép a házak előtt várta az események fejlődését.
Harcra azonban nem került sor, mert a cseh tüzérek, kik még
pár perce három ágyúval vágtattak a báti part felé, már a fő
téren megfordultak, s visszafelé iparkodtak egérutat nyerni.
Nyomban ezután egy rúdra kötött fehér lepedő jelezte, hogy
a csehek elvonultak, s pár perccel később megjelent az első
vöröskatona, lévai fiú, Béres István több társával, s kitűzték
a vörös zászlót a városház erkélyére, ahonnan harsány han-
gon jelentették Ipolyság elfoglalását. Ebédelni akartunk - mond-
ta a szónok -, de a fiúk azt mondták, hogy majd csak Léván
ebédelnek. Pedig amikor megérkeztek, hat óra volt délután.
Ujjongó szeretettel köszöntötte a bátor fiúkat a lévai nép.
Sok derék lévai gyerek van közöttük, kik szomorúan jelen-
tették, hogy Ipolyságnál és Hídvégnél lévai elvtársak is hő-
si halált haltak.
Hasonlóképp szeretettel fogadta a nép a megérkezett párt-
vezéreket, kik nyomban működésbe léptek a városházán,
amelyet birtokukba vettek, s még aznap este az alább közölt
rendeleteket adták ki.
Most már övék az intézkedés joga. De most már láthatja
a nép, hogy micsoda mesével tömték tele a hiszékeny népet
azok, akik nem ismerték, vagy félreismerték a Vörös Hadse-
reg katonáit. Egység és szeretet minden vonalon. Érző és
gondolkodó emberek, akik embertársaik sorsát szívükön
viselik. A nagyvilágban mindenkinek helye van, aki dolgoz-
ni kar. Ez a jelszavuk. Ezért törekvésünk, hogy ne legyenek
elnyomók, és ne legyenek elnyomottak.
Léva város népe most már megértéssel s bizalommal fo-
gadja intézkedéseiket, hogy segítsen megvalósítani azt a
munkaprogramot, amellyel a felszabadított emberiség igaz
történelme kezdődik.˝
.
A Felvidek cseh megszállása 1918-1920 96
96
Ha a 4. h.o. a Tiszán átkelt, követi az 1. h.o.
Felvonulóban lévő 8. h.o. hadseregtartalék.
5. és 3. h.o. előnyomulását folytassa.
1. ddr. pánczélvonattal egy kiválasztott különítmény Zsarno-
czon át Zólyomban az ellenség hátában irányítandó.
Lévai különítmény kocsikon lehetőleg Verebélyt érje el. A
zöm Léván tartandó össze, hogy aztán vasúton Aranyos Ma-
rótra szállítható legyen.
3. gy. e. zöme Csatta-Pély környékén gyülekezendő. Szán-
dék ezen gy. e. Párkánynánán át Érsekújvárra irányítani. (602/12)
Muraszombat körül az utóbbi napokban történt események-
ről (vend köztársaság kikiáltása, II./20. zlj.átpártolása stb.)
a hdsg. parság. Böhm elvt. tájékoztatta, azon kéréssel, hogy
az egész ügy elsősorban politikai szempontból bírálandó
és intézendő el.
Eddig 6. zlj. 1 1/2 üteg irányítatott Muraszombati helyzet
helyreállítására.
A Muraszombati események a Dunántúlra döntő befolyás-
sal lehetnek, mivel Dunántúl a politikai helyzet nagyon ki-
élesedett és az ellenforradalom fejét mindenütt felüti.(602/14)
A Dunántúl a Déli vasút és Szombathely-Győri vasút
vasutasai steikba léptek, mert élelmezésük nem kielégítő,
nagy részének be kellene vonulni és ennek következében
fokozott munkát kellene végezni.
Czelldömölkön kitört az ellenforradalom.
Felfogott táviratból jutott tudomásunkra, hogy a csehek-
nél, mint főparnok alkalmazott Piccione olasz tbnk.május
hó 31-én Felső-Magyarországon a parságot átadta. (602/16)
Ellenséges helyzetben nagyobb változás nem állott be.˝
Hogyan is fogadták Léva felszabadulását, milyen volt a han-
gulat. Erről számol be a Barsmegyei Népszava június 3-án
megjelent, A forradalom diadala című riportja.
˝ A kommunista forradalom diadalmas napja volt június 1-én,
vasárnap; e napon vették be a Vörös hadsereg katonái Léva
városát, hol az ujjongó nép örömében sírva, lelkesedve, ken-
dőkkel lobogtatva várta.
Péntek óta éltünk állandó izgalmakban. Valami forrott a le-
vegőben. A hangulat izzó volt. Ide-oda szaladgáltak a csehek.
Délután a kaszárnyából a tót katonák elszéledtek, és egy tit-
kos sejtelemmel a lelke mélyén várta mindenki, hogy mikor
indul meg a Vörös Hadsereg bátor katonáinak támadása, mi-
kor szabadítják meg azt a négy hónapos cseh invázió alatt
gúzsba kötött elnémított Léva városát, amelynek hangtalan
sóhaját, boldogtalanságának összes keservét, könnyek meg-
szentelt vágyait a lévai fiúk vitték hírül a Vörös Hadseregnek,
amelyben ők szolgálták munkájukkal, erejükkel, ha kellett, vé-
rükkel és életükkel a szent ügyet.
Ezekben bízott és reménykedett a lévai nép, hogy meghallják
a túlsó oldalon is a mi rabságból előtörő panaszainkat, s dia-
dalmas fegyvereik ismét szabaddá teszik ezt a földet a mi
számunkra, s összetörik a ránk rakott bilincseket.
Ha a 4. h.o. a Tiszán átkelt, követi az 1. h.o.
Felvonulóban lévő 8. h.o. hadseregtartalék.
5. és 3. h.o. előnyomulását folytassa.
1. ddr. pánczélvonattal egy kiválasztott különítmény Zsarno-
czon át Zólyomban az ellenség hátában irányítandó.
Lévai különítmény kocsikon lehetőleg Verebélyt érje el. A
zöm Léván tartandó össze, hogy aztán vasúton Aranyos Ma-
rótra szállítható legyen.
3. gy. e. zöme Csatta-Pély környékén gyülekezendő. Szán-
dék ezen gy. e. Párkánynánán át Érsekújvárra irányítani. (602/12)
Muraszombat körül az utóbbi napokban történt események-
ről (vend köztársaság kikiáltása, II./20. zlj.átpártolása stb.)
a hdsg. parság. Böhm elvt. tájékoztatta, azon kéréssel, hogy
az egész ügy elsősorban politikai szempontból bírálandó
és intézendő el.
Eddig 6. zlj. 1 1/2 üteg irányítatott Muraszombati helyzet
helyreállítására.
A Muraszombati események a Dunántúlra döntő befolyás-
sal lehetnek, mivel Dunántúl a politikai helyzet nagyon ki-
élesedett és az ellenforradalom fejét mindenütt felüti.(602/14)
A Dunántúl a Déli vasút és Szombathely-Győri vasút
vasutasai steikba léptek, mert élelmezésük nem kielégítő,
nagy részének be kellene vonulni és ennek következében
fokozott munkát kellene végezni.
Czelldömölkön kitört az ellenforradalom.
Felfogott táviratból jutott tudomásunkra, hogy a csehek-
nél, mint főparnok alkalmazott Piccione olasz tbnk.május
hó 31-én Felső-Magyarországon a parságot átadta. (602/16)
Ellenséges helyzetben nagyobb változás nem állott be.˝
Hogyan is fogadták Léva felszabadulását, milyen volt a han-
gulat. Erről számol be a Barsmegyei Népszava június 3-án
megjelent, A forradalom diadala című riportja.
˝ A kommunista forradalom diadalmas napja volt június 1-én,
vasárnap; e napon vették be a Vörös hadsereg katonái Léva
városát, hol az ujjongó nép örömében sírva, lelkesedve, ken-
dőkkel lobogtatva várta.
Péntek óta éltünk állandó izgalmakban. Valami forrott a le-
vegőben. A hangulat izzó volt. Ide-oda szaladgáltak a csehek.
Délután a kaszárnyából a tót katonák elszéledtek, és egy tit-
kos sejtelemmel a lelke mélyén várta mindenki, hogy mikor
indul meg a Vörös Hadsereg bátor katonáinak támadása, mi-
kor szabadítják meg azt a négy hónapos cseh invázió alatt
gúzsba kötött elnémított Léva városát, amelynek hangtalan
sóhaját, boldogtalanságának összes keservét, könnyek meg-
szentelt vágyait a lévai fiúk vitték hírül a Vörös Hadseregnek,
amelyben ők szolgálták munkájukkal, erejükkel, ha kellett, vé-
rükkel és életükkel a szent ügyet.
Ezekben bízott és reménykedett a lévai nép, hogy meghallják
a túlsó oldalon is a mi rabságból előtörő panaszainkat, s dia-
dalmas fegyvereik ismét szabaddá teszik ezt a földet a mi
számunkra, s összetörik a ránk rakott bilincseket.
2014. augusztus 4., hétfő
A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 95
95
5. h.o. Sajó és Rima völgyében biztosításainkat vissza szo-
rították. Ellenintézkedések megtétettek.
3. h.o. A Zólyomi különítmény Lónyabánya - Ruzina vonalát
érte el, biztosításokkal Turicska - Vámosfalva - Divényben.
Ellenség mindenütt ellenállást fejtett ki.
I.nemzk. zlj. Szentpéter környékén.
1. ddr; Jobbszárny Balassagyarmattól északra Kiskürtös -
Csáb vonalában.
Pálmay zlj. egy órai harcz után a lakosság lelkes fogadta-
tása mellett Lévára bevonult.
16. ezred vasútszállítása Lévára folyamatban.
Esztergomi vörös zászlóaljak Libád - Béla - Muszla (Muzsla H.)
vonalában. (észak-déli irány Duna jobb part. H)
Hajórajunk a gyalogság előnyomulását támogatta.
Esti helyzet:
III. hdt.
4. h.o. Tokai magaslatokon harczban.
6. h.o. ismételt ellentámadásokat visszaverve Felsővadász -
Szomolnok vonalában vonult vissza. Hernád völgyében Ga-
radna - Vilmány vonalát értük el.
10.ddr. Szendrőtől délre harczban.
5. h.o. Rimavölgyében Keczegét érte el, Sajóvölgyében
Tornaaljától északra áll.
3. h.o. Zólyomi különítmény Lónyabánya -Ruzina vo-
nalában erős harczban.
Balszárny zlj. Szinvőig nyomult előre. A szregovai völgy-
ben visszavonuló ellenség bekerítésére különítmény Gács-
ról Szulára irányítatott.
1. ddr. Pánczélvonat Érsekújvár felé kifutva Nyitra-hidat
felrobbantva találta.
16. gy. e. elszállítása Lévára.
Korponai különítmény Rákócz - Németi - Szebeléd kör-
letben.
Ellenség Selmeczbánya - Korpona vonalában.
Bácskai 15. gy. e. kérte, a hdsg parságot, hogy engedje
meg Bácska visszafoglalását. Bácska ellenségtől alig van
megszállva.
Hdsg. parnok legközelebb az ezredet megfogja látogatni
és fel világosítja a helyzetről. (602/5)
Hnpb. értesíti a hdsg. parságot, hogy csak a szüksépges
pótlások igényeltessenek, mert kiképzett katonák nagy
számban nincsenek és takarékoskodni kell.
(602/10)
Intézkedés június 3-ra:
III. hdt. 3. ddr. Sátoraljaújhely felé előnyomulást folytatja.
6. h.o. és 10. ddr. eddigi feladatát megtartja.
Az egész 4. h.o. igyekezzék a Tiszát Tokajnál átlépni és
Rakamaznál egy támadó hídfőben Nyíregyháza felé előnyo-
mulni. Ha a hidak fel lennének robbantva, átkelésre előké-
születeket megtenni, átkelés előtt azonban a hdsg. parság
elhatározását kikérni.
5. h.o. Sajó és Rima völgyében biztosításainkat vissza szo-
rították. Ellenintézkedések megtétettek.
3. h.o. A Zólyomi különítmény Lónyabánya - Ruzina vonalát
érte el, biztosításokkal Turicska - Vámosfalva - Divényben.
Ellenség mindenütt ellenállást fejtett ki.
I.nemzk. zlj. Szentpéter környékén.
1. ddr; Jobbszárny Balassagyarmattól északra Kiskürtös -
Csáb vonalában.
Pálmay zlj. egy órai harcz után a lakosság lelkes fogadta-
tása mellett Lévára bevonult.
16. ezred vasútszállítása Lévára folyamatban.
Esztergomi vörös zászlóaljak Libád - Béla - Muszla (Muzsla H.)
vonalában. (észak-déli irány Duna jobb part. H)
Hajórajunk a gyalogság előnyomulását támogatta.
Esti helyzet:
III. hdt.
4. h.o. Tokai magaslatokon harczban.
6. h.o. ismételt ellentámadásokat visszaverve Felsővadász -
Szomolnok vonalában vonult vissza. Hernád völgyében Ga-
radna - Vilmány vonalát értük el.
10.ddr. Szendrőtől délre harczban.
5. h.o. Rimavölgyében Keczegét érte el, Sajóvölgyében
Tornaaljától északra áll.
3. h.o. Zólyomi különítmény Lónyabánya -Ruzina vo-
nalában erős harczban.
Balszárny zlj. Szinvőig nyomult előre. A szregovai völgy-
ben visszavonuló ellenség bekerítésére különítmény Gács-
ról Szulára irányítatott.
1. ddr. Pánczélvonat Érsekújvár felé kifutva Nyitra-hidat
felrobbantva találta.
16. gy. e. elszállítása Lévára.
Korponai különítmény Rákócz - Németi - Szebeléd kör-
letben.
Ellenség Selmeczbánya - Korpona vonalában.
Bácskai 15. gy. e. kérte, a hdsg parságot, hogy engedje
meg Bácska visszafoglalását. Bácska ellenségtől alig van
megszállva.
Hdsg. parnok legközelebb az ezredet megfogja látogatni
és fel világosítja a helyzetről. (602/5)
Hnpb. értesíti a hdsg. parságot, hogy csak a szüksépges
pótlások igényeltessenek, mert kiképzett katonák nagy
számban nincsenek és takarékoskodni kell.
(602/10)
Intézkedés június 3-ra:
III. hdt. 3. ddr. Sátoraljaújhely felé előnyomulást folytatja.
6. h.o. és 10. ddr. eddigi feladatát megtartja.
Az egész 4. h.o. igyekezzék a Tiszát Tokajnál átlépni és
Rakamaznál egy támadó hídfőben Nyíregyháza felé előnyo-
mulni. Ha a hidak fel lennének robbantva, átkelésre előké-
születeket megtenni, átkelés előtt azonban a hdsg. parság
elhatározását kikérni.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)