101
Látván hogy a vörös csapatok több helyen is sikereket értek
el. Masaryk ijedtében és félelmében reszketni méltóztatott, s
ezért a csapataik vezetését június 4-én levélben felajánlotta
Maurice Pellé francia tábornoknak.
Idézem: ˝ Tábornok Úr,
kérem önt, hogy vegye át a köztársaság fegyveres erőinek
főparancsnokságát. Lojálisak voltunk a magyarokhoz, s az
antant rendelkezései alapján jártunk el, ennek ellenére orvul
megtámadtak bennünket. Ezzel az antantot is megtámadták.
Tábornok Úr, katonaságunk és mi mindnyájan teljes bizalom-
mal vagyunk ön iránt, követeljen meg hadseregünktől és la-
kosságunktól minden szükséges áldozatot - meg fog győződ-
ni róla, hogy nem okoznak önnek csalódást.
T. G. Masaryk˝
Ez a levél minősítette magát az elnököt Masarykot és a
csehszlovák hadsereget. Önállóan képtelenek voltak csele-
kedni. Az olaszok után a franciákra volt szükségük. És a
hadseregükön belüli problémák miatt is idegen hadvezérre
volt szükségük,mivel a bomlástól és a bolsevik veszélytől
is tartottak. Plusz hogy számottevő veszteségeket szenved-
tek. A harci morál is romlott. Gondot okozott a lakosság
körében terjedő bolsevik szellem, A magyar lakosság a
felszabadítókat várta. Nem volt olyan cseh főtiszt, akire
rá lehetett volna bízni a főparancsnokságot.
Mindjárt másnap, június 5-én felhívást adott ki Maurice Pel-
lé:
˝ Tisztek, altisztek, katonák! Veszélyben a haza!
A magyar invázió sikerei a szlovákok ezreit juttatták vissza
a magyar járomba és tették ki a magyarok bosszújának. Ve-
szélyben forog minden, amit a forradalomban kivívtatok,
és ami oly drága nektek. Nem lehet, hogy az antant cserben-
hagyjon benneteket, csehszlovák testvéreit - de időre van
szüksége, hogy segíthessen. Hasonló körülmények között
a haza még soha sem hívta föl fiait hiába áldozatos odaadás-
ra, és most hív a haza!
Mindenkinek kötelessége most, hogy az utolsó betűig teljesít-
se a parancsokat, áldozzon fel mindent, ha kell, életét is! A-
kárhogy s akármint, a magyarokat visszaverjük! Pellé tábornok.˝
Ugyan ezen a napon Vida I. dandár politikai megbízottja a har.
cok hevében ezt írja: ˝ Előnyomulási területünkön a proletár
tömegek igen nagy számban szervezett munkások. Százával
jelentkeznek a Vörös Hadseregbe, és rögtön az első arcvonal-
ba kívánnak menni. Erre való tekintettel kérem, szíveskedjék
elrendelni, hogy Ipolyságra azonnal útba índíttassék ötezer
teljes felszerelés. Kérésem elintézhetőségéről kérem engem
táviratilag értesíteni.˝
Amikor a cseh hódítók és területrablók számára a válság jelei
mutatkoztak, s féltek hogy az elorzott területeket a magyarok
visszaszerzik, kiadták Pozsonyban azt a rendeletet, melyben
a megszállott területeken és ahogy ők nevezték ˝Slovensko˝
területére katonai diktatúrát vezetnek be.
˝A Csehszlovák Köztársaság meghatalmazott miniszterének,
dr. V. Šrobárnak a megbízásából, tekintettel a katonai had-
műveletekre Szlovákia területén, kihirdetem a katonai dikta-
túrát.
A katonai diktatúra értelmében a katonaság átveszi a legfőbb
hatalmat, a közigazgatás és polgári hivatalnokok irányítását.
Ezek továbbra ia dolgoznak, de katonai parancsnokságnak
lesznek alávetve. A katonai parancsnok saját kerületében a leg-
főbb kormányközeg.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése