99
Mint a naplóból is látszik, a csehek az északi front 250 km-es
vonalán, mindenhol növelték az ellenállást és ellenlökésekkel
próbálták a magyarokat visszaszorítani.Volt ahol sikerrel jártak,
mint fentebb olvasható a naplóból.
A Vörös Hadsereg parancsnoksága június 3-án elérkezettnek
látta az időt, hogy utasítást adjon a Tiszán való erőszakos át-
kelésre, a román királyi hadsereg visszaszorításának megkez-
désére. A 4. hadosztálynak azt a feladatot adták, hogy Tokaj-
nál keljen át a Tiszán, hozzon létre hídfőt, és abból kiindulva
Nyíregyháza irányában nyomuljon előre.Az 1. hadosztálynak
a támadás másik lépcsőjeként kellett átkelnie és előnyomulnia.
A 4. hadosztály a parancsnak megfelelően kísérletet tett az át-
kelésre, ez azonban a hidak felrobbantása, az átkelőeszközök
hiánya és az erős ellenállás miatt nem sikerült.
A Sátoraljaújhely felé előnyomuló 3. dandár június első heté-
ben feltartóztathatatlanul nyomult előre: 3-án Erdőbényét, 4-
én bodrogolaszit, 5-én Sárospatakot foglalta el.
A 6. hadosztály a Hernád völgyében Gönc körzetében há-
rom napos nehéz harcban, lépésről lépésre haladva őrölte fel
az ellenség ellenállását. 4-én sikerült Göncöt visszafoglalni,
a következő nap délutánján pedig a Harasztdombért folytatott
súlyos harc után Nagyidát.
A 10-dandár a Bódva völgyében 3-án és 4-én erős ellenállás-
ba ütközött, a 6. hadosztály sikere azonban a helyzetet meg-
könnyítette. Másnap 5-én sikerült Szendrőt elfoglalva Sza-
lonnáig előrejutottak.
Napokon át váltakozó szerencse kísérte az 5. hadosztály har-
cait. Június 3-án, 4-én és 5-én elkeseredett ellenlökéseket in-
dítottak a csehek a hadosztály ellen. Ennek következtében a
vörösöknek vissza kellett vonulniuk többek között, Rudabányából,
Tornaaljáról és Rimaszombatot is ki kellett átmenetileg üríteniük.
A 3. hadosztály lehetőségét június 3-6. között az befolyásolta,
hogy az 5. hadosztálynál kialakult nehéz helyzet miatt jobb
szárnyának támadását kénytelen volt visszatartani. A hadosz-
tály fő erői megközelítették Gyetvát.
Az 1. dandár június 3-án elhárította Mittelhauser tábornok
utasításának megfelelően indított ellenlökést. A dandár külön-
böző irányokból előnyomuló csoportjai talpraesetten küzdöt-
tek. Így foglalta el június 3-án rajtaütésszerűen Érsekújvárt.
Nézzük hogy alakult június 4-én a helyzet a napló szerint.
˝ Helyzet délig:
III. hdt.
4. h.o. Tokaj - Olaszliszka körletében, egy oszloppal útban
a Bodrogon át Zalkod felé.
3. ddr. a 7. m. gy. e. útban Sárospatak felé.
6-h.o. a Hernád völgyében Gönczöt és tovább Buzitát érte
el, ahol harczban áll.
A 10. ddr. még Szendrő előtt harczol:
5. h.o. jobbszárnya Rudabányán át üldözi az ellenséget, míg
a Sajó és Rima völgyében Tornaaljáig, illetve Rima-Szombat-
tól délre ment vissza az ellenséges nyomás következtében.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése