105
5. h.o. a csehekkel harczban.
6. h.o. Reszte-Csukás-300 vonalában harczban.
Hernádmenti csoport előnyomulóban.
Az éjjel a 4. ho. egyrésze megkísérelte az átkelést Balsánál
(Tokajtól keletre), de visszaveretett. (200 embert és 7 g. p
veszítettünk)
Esti helyzet:
1. ddr. Selmeczbányát elfoglalta.és csapataink félúton van-
nak Korpona és Zólyom közt.
3. h.o. előnyomulásban.
5. h.o. Rimavölgy változatlan. Sajóvölgyben Kövecses-Sa-
jókeszi-Poszoba vonalában.
III. hdt. 6. h.o. bevonult Kassára és Sátoraljaújhelyre.
Hadsereg parság elhatározása június 8.-10. táján az észa-
ki csoporttal Tokaj-Tisza Dobnál és Tiszán átkelni.
1. hdt. minden előkészületet tegyen meg, hogy az északi
szárnnyal egyidejűleg a főerővel Szolnoknál és kisebb erők-
kel Csongrádnál a Tiszán átkeljen.(600/5)
19. gy. e. részei Putnoknál gyülekeznek és Miskolczra
szállítatnak, ahol az ezred kiegészítést nyer. (600/8)
Hdsg parság a 13. gy. e. törzset és a 17. ddr törzset
(8. ho.tól) fel irányította 5. h.o. rendelkezésére.
... ˝
Június 6-a az északi hadjárat legemlékezetesebb napjává vált,
bár nem minden frontszakaszon arattak győzelmet. Kassá-
ért súlyos harcok dúltak. Az ellenség szívósan védekezett.
Azonban 6-án áttörték az ellenség védelmét és bevonultak
Kassára. Bővebben tárgyalva az eseményeket a következő
volt.
A 4. hadosztály újabb kísérletet tett, hogy Tokajtól keletre
átkeljen a Tiszán, azonban érzékeny veszteségei miatt szán-
dékának feladására kényszerült.
Siker koronázta viszont a 3. dandár erőfeszítéseit: e napon
kitűzték Sátoraljaújhelyen a vörös lobogót.
A 6. hadosztály az ellenség hajnali, Nagyida visszaszerzésé-
re irányuló ellenlökésének felszámolását követően bevonult
Kassára.
Az 5. hadosztály frontszakaszán nem történt lényeges ese-
mény.
A 3.hadosztály egyes irányokban tovább haladt előre: a 80.
dandárnak Zólyom felé nyomuló osztagai elfoglalták Gyetvát
(Detva, Dettva H.)
Az 1. dandár16. vörösezrede bevette Selmecbányát és Kor-
ponát. Ez az ezred nagyrészt szlovák nemzetiségű katonák-
ból állt, akik bátran és lelkesen harcoltak.
A Hadsereg Főparancsnokság hivatalosan is jelentette Kas-
sa, Korpona és Selmecbánya felszabadítását.
˝ A Magyar Távirati Iroda jelenti, jún.7.:
Megnyertük a csatát. Több napig tartó harcok árán a min-
denkor kiváló délvidéki 6. hadosztályunk derék, fáradságot
és veszélyt nem ismerő lelkes csapatai bámulatos forradalmi
lendülettel megtörték az ellenség szívós ellenállását, visszaver-
ték elkeseredett ellentámadásait, és tegnap este 7 órakor nagy
lelkesedéssel bevonultak Kassára.
A nagy győzelem kivívásáért hála és köszönet illeti meg ezen
kiváló csapatok minden egyes katonáját éppúgy, mint annak
haditapasztalt, céltudatos parancsnokát.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése