2014. augusztus 12., kedd

A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 103

                                                                      103

Ebből is látszik hogy a cseh horda vezetői se voltak különbek
az oláh hordánál. Egy számított, rabolni, fosztogatni, megaláz-
ni a magyarokat az antant hozzájárulásával.

˝ VI.5

   Déli helyzet:
   1. ddr.: pánczélvonat Aranyosmarótra befutott.
   4. h.o. Zólyomi csoport Dettváiól délkeletre és délnyugatra
lévő magaslatokat foglalta el és tartotta ellenállások ellen.
   A h.o. jobb szárnya előnyomul a 39. ddr. tehermentesítésé-
re.
   5. h.o. 39.ddr. Felsőpokorágy és Széplak vonalában (Rima-
Szombattól északra) előnyomulóban, 65. ddr. Sajóvölgyben
Tornaaljától délre álló harczban. Jobb szárny Rudabányától
északra előnyomulóban.
   III. hadtest:
  10. ddr. Szendrőtől északra előnyomulóban.
  6.  h.o. balszárnya Krasznikvajda-Büttös  körletében N. Ida
felé előnyomulóban. Hernádcsoport Perény-Tornyos-Néme-
ti-Göncz vonalából előnyomulást folytatja.
  3. ddr. Sárospatakra bevonult.
 4. h.o. Kenézlő-Zalkod-Tokaj vonalában.
 Esti helyzet:
 1. ddr. Csapataink Aranyosmaróth-Verebély-Érsekújvár vona-
lában. Felderítés Nyitra és Komárom irányába bevezetve.
 16. gy. e. Léváról a Barossvölgyben Zólyom felé előnyomu-
lóban.
 Korponai csoport Németit elhagyta.
 3. h.o. Balszárny visszazorítatott. Zólyomi csoport Detva
körül. Jobbszárny Sóslehota-Uhorszka vonalában.
 5. h.o. Rima völgyében Ráhót értük el. Sajóvölgyben vál-
tozatlan. Ellenség gyülekezőben. 19 ezred két zlj-at Kelemér-
re szorították vissza a csehek.
 III. hdt. 
 10. ddr. Szalonna körletben.
 6. h.o. Nagy Ida elfoglalva.
 3. h.o. Sátoraljújhelytől nyugatra. 
  ...
 Cseh helyzet akként foglalható össze, hogy erősítések úgy
Csehországból mint Russin Krajnában lévő csapatoktól be-
érkeztek és különösen a középső szakaszban (Sajószakasz-
ban) az ellenállás erősbödött.
 Dunántúl a vasutas streik, mely az ellenforradalmárok bíz-
tatására ütött ki, megint befejezést nyert.˝
Stromfeld június 5-re szóló parancsának legfontosabb mo-
mentuma a 4. hadosztálynak adott utasítása, amely szerint
˝Az egész 4. hadosztály igyekszik Tokajnál a Tiszát átlépni
és Rakamaznál egy támadó hídfőben Nyíregyháza felé elő-
nyomulásra csoportosulni. Ha a tokai hidak le lennének rom-
bolva, az átkeléshez az előkészületek megteendők... Ha a 4.
hadosztály a Tiszán átkelt, akkor az 1. hadosztály a 4. had-
osztályt közvetlenül kövesse.
  Ha Stromfeld a nyugati szakaszon mindeddig nem is gon-
dolt hadműveleteinek erőteljesebb folytatására, az 1. dandár
eddigi eredményei további erőfeszítésekre sarkallták. Felis-
merte a szemben álló erők felső vezetésének zavarát, hogy
még mindíg nem tudják megítélni a Vörös Hadsereg itt beve-
tett erőinek nagyságát.































                         


                                               

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése