4
Október 28-án létrejön Csehszlovákia,bár még hivatalosan nincs határa.
Prága örömmámorban úszott. A házakat fellobogózták,Wilsont,Masarykot
és az antantot éltették. Délben Svehla, Rasin, Soukup és Stribrny képviselők
megjelentek a közigazgatási hivatalnál és a hatalom átvételét követelték.Te-
lefonáltak Bécsbe és ez után megtörtént a hatalom átadása. A délután folya-
mán a prágai katonai parancsnokság megkisérelte, hogy a lelkes tömeget,mely
az osztrák uralom jelvényeit eltávolította az utcákról,ráncbaszedje. Magyar csa-
patokat vezényeltek ki és pedig a 68. gyalogezredet. Ezt követően megjelent egy
szokol osztag,és az őrség parancsnokának aki egy tartalékos tiszt volt,elmagya-
rázta neki hogy a vérontás felesleges. Október 30-án a Szlovák Nemzeti Tanács
Túrócszentmártonban deklarálja az elszakadást Magyarországtól és az egyesülést
a csehekkel. Az ülésen 90 evangélikus és 13 római katolikus vett részt. Az ülésen
kimondták továbbá hogy az egész világ által elismert nemzeti önrendelkezési jog
alapján állnak és a nemzeti tanács szlovák szárnya jogosult kizárólag a Magyar-
ország területén belül lakó csehszlovák(sic!)nép nevében beszélni és tárgyalni. A
szlovákok nyelvileg és kultúrtörténetileg egy része a csehszlovák nemzetnek. No-
vember 4-én meghívták Benest a fegyverszüneti tárgyalásokra.Amit ő alá is írt.
1918 december 21-én letette a hivatali esküt Csehszlovákia elnöke Tomas Gar-
rigue Masaryk.
Van egy állam amelyiknek még nincs kijelölt határa. Ez nehézségeket okozott. A
magyar kormány tehetetlen volt.Wekerle Sándor volt a miniszterelnök. Aztán egy
napig Hadik János lesz miniszterelnök. Október 31-én Károlyi Mihály gróf ve-
szi át a kormányrudat. November 6-án a cseh légionárius csapatok Hodoninnál
átlépik a történelmi határt. Előzőleg egyeztetett az antant vezetőségével.hogy álla-
pítsák meg a demarkációs vonalat a két ország között. Más adatok szerint novem-
ber 8-án lépték át a határt Nagyszombat-Trencsén térségében. A következő na-
pokban megszállják Trencsént, Vágújhelyt, Zsolnát, Ruttkát és Túrócszentmártont.
E napon rendelik Belgrádba Károlyit. Innen megszégyenülten kellett távoznia.Bel-
grádban nem döntöttek a Felvidék sorsáról. Itt az ország déli határiairól döntöttek.
Mivel még nem volt döntés a megszállásról ez addig törvénytelen volt.1918 no-
vember 16-án kikiáltják a népköztársaságot. Linder Béla hadügyminiszter azzal a
kijelentésével hogy nem akar több katonát látni, ezzel demoralizálta a hadsereget.
Szét hullott darabjaira.Kramarz csehszlovák miniszterelnök jegyzéket küld a ma-
gyar kormánynak, melyben leszögezi hogy az antant Szlovákia hovatartozásáról
már döntött, a majdani békekonferencia csupán a határok pontos megvonásáról
intézkedhet. A belgrádi egyezmény nem vonatkozhat Szlovákia területére. Közben
folyamatosan szállják meg a szlovák lakta területeket. November 24-én megszáll-
ják Nagyszombatot. Másnap 25-én a győztes szövetséges hatalmak Katonai Ta-
nácsa a csehszlovák küldöttek javaslatára kijelölik az ideiglenes demarkációs
vonalat a Felvidéken. Az ún,Pichon -vonalat. Ezt a jegyzéket Fernand Vix alezre-
des a szövetséges hatalmak budapesti misszióvezetője azonban csak késve de-
cember 24-én adja át a magyar kormánynak. Nyilván nem véletlenül. Mi is a
Pichon-vonal? Pichon francia külügyminiszter felülbírálta a padovai fegyverszü-
netet 1918 november 29-én és ennek jegyében a belgrádi francia parancsnok
december 3-án egész Szlovákia kiürítését követelte Károlyi Mihály miniszter-
elnöktől.Pichon december 19-én elfogadtatta a Beneš által sürgetett új demar-
kációs vonalat, amelyet Ferdinand Vyx alezredes nyújtott át mint fentebb írtam.
Ez a jegyzék a Duna-Ipoly vonalban jelölte meg a csehszlovák állam előzetes
határát. Ahol lehetett a magyar csapatok igyekeztek zavarni és lassítani a cseh
csapatok előnyomulását. Nagyszombatról Pozsony felé nyomulva. Milán Hodza
csehszlovák nagykövet látogatást tesz Vixnél aki kijelentette hogy a csehszlo-
vákok megsértették a belgrádi fegyver szünetet. Párnap elteltével Vix változtat
álláspontján. Közben a megszállott részekről jönnek a tiltakozások a cseh meg-
szállás ellen.Több vármegyének is írnak. Kérik a segítséget. Ezen közben meg
indulnak a magyar üldözések. De élt a magyarság jó részében a wilsoni eszmék
elfogadás. De aztán nagyon csalódtak. Sokan bíztak Károlyiban de aztán miután
látták hogy nem tesz semmit az ország védelmében egyre többen fordultak a
szélsőséges kommunista eszme felé,várva a csodát. De térjünk vissza a Felvidékre.
Sáros vármegye törvényhatósági bizottsága 1918 nov.8-i ülésén tiltakoztak hogy
Csehországhoz csatolják a területet és kimondták Magyarország teljes független-
ségét területi csonkítás nélkül. Szepes vármegye közgyűlése 1918.nov.30-án tar-
tott közgyűlésén támogatták a Károlyiékat.de egyben kérték a népkormányt,i-
dézem:˝1.az ország belső rendjének biztosítása és az ország területének integri-
tása érdekében az önálló magyar hadsereg felállítása iránt szükséges törvényes
rendelkezéseket sürgősen megtenni szíveskedjék˝, továbbá 2.a kormány a meg-
üresendő illetve betöltés alá kerülő állásokra való kinevezéseknél, figyelmen kí-
vül hagyva a faji-. felekezeti-és egyéb érdekkérdéseket, kizárólag az érdemre,
rátermettségre és tudásra helyezze a fósulyt, hogy végül
3.miután a cseh agitátorok országbontó népbujtatását nem ígéretek, hanem
csakis mielőbbi kormányhatósági intézkedések és az azokat megtestesítő tények
képesek ellensúlyozni,mivel csakis egyenjogosító valóságokkal lehet még most
hazafias tót népünket az idegen agitációval szemben immunissá tenni, ezért a
vármegye közönsége felkéri a népkormányt,hogy a hazánkban élő népek s így a
tótok egyenjogusításának élő elismeréseképen hajtsa végre azonnal az 1868.évi
XLIV.törvénycikket. Kelt Lőcsén 1918 nov.30-án.˝Tiltakoztak az integer Ma-
gyarország szétszakítása ellen.
2013. december 21., szombat
2013. december 3., kedd
A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 3
3
1916 november 21-én meghalt Ferenc József. Utódja IV.Károlyék béke ajánlattal
álltak elő,ami Németországgal okozott ellentéteket. A lakosság éhezett,a nemzeti-
ségi törekvések erősödtek. A délszláv ügyek,osztrák hazaárulási perek, Karl von
Stürgkh gróf osztrák miniszterelnök meggyilkolása október 21-én.Friedrich Adler
lőtte le. Az 1916-os év a kudarcok éve még akkor is ha Bukarestet elfoglalták.
IV.Károly uralkodásának harmadik hete után december 12-én a központi hatal-
mak jegyzéket intéztek a béketárgyalások megkezdésére. A jegyzéket,amelyet
Németország,Ausztria-Magyarország,Törökország és Bulgária intéztek a semle-
ges hatalmakon keresztül a szövetségesekhez, nagy vitát váltott ki Németország
és a Monarchia között. Maga a békejegyzék Bécsből indult ki és a monarchia
diplomáciája sokkal korrektebbül és felelősségteljesebben járt el,mint a németek.
Német nyomásra azonban minden maradt a régiben. Vagyis a háború tovább
folytatódik. Az antant azonban visszautasított a békeajánlatot december 30-i e-
gyüttes válasszal. A frontokon patthelyzet alakult ki.Így érkezünk el 1917-hez.
Január 4-én a cár felhatalmazta a cseh és szlovák tiszteket hogy orosz zászló
alatt harcoljanak nemzetükért. Ezenközben a szövetségesek január 10én vála-
szoltak Wilson 1916.december 20-i levelére,melyben kifejtették háborús cél-
jaikat és az a követelményt hogy az olaszok,szlávok,románok és csehszlová-
kok felszabaduljanak az idegen uralom alól. Olaszországban elkezdik szervezni
az önkéntes cseh alakulatokat. A Cseh Szövetség január végén kétszer is ki-
nyilvánította lojalitását a Monarchiával szemben. Március 24-én az orosz ideig-
lenes kormány jóváhagyta az oroszországi csehszlovák légiók szabályzatát.
Az osztrák parlamentben a Reichratban a Cseh Szövetség államjogi deklará-
ciót nyújtott be, melyben követelte a cseh országrészek autonómiáját és a nem
létező Szlovákia egyesítését Csehországgal.1917 májusában Tisza István le-
mondott és utána rövid életű kormányok következtek. Esterházy Móric, majd
Wekerle Sándor alakított kormányt. Nyár folyamán Masaryk és Thomas fran-
cia hadügyminiszter megegyeztek 30000 csehszlovák hadifogoly Franciaország-
ba szállításáról.Július 2-án Zborownál a csehszlovák brigád győzelmes csatát vív
a központi hatalmakkal szemben. Gyakorlatilag a monarchia elindult a lejtőn. A
francia kormány és a Csehszlovák Nemzeti Tanács megegyeztek hogy a legfőbb
katonai parancsnokságok a franciaországi csapatok fölött a CSNT veszi át. Az
olaszok engedélyezték Stefániknak hogy munkásosztagokat állítson fel csehszlo-
vák hadifoglyokból. Az orosz kormány ősszel jóváhagyta az első önálló csehszlo-
vák hadtest felállítását.Masaryk Iasi-ba utazott hogy tárgyaljon a románokkal a
csehszlovák légiók ottani bevetéséről. Az osztrák parlamentben napirendre ke-
rült ás a hadügyminiszterhez kérdést intéztek a csehek magatartása miatt. És el-
érkezünk a vészes 1918-as esztendőhöz. Cseh parlamenti képviselők január 6-
án kiadják a vízkereszti nyilatkozatukat, melyben a cseh önrendelkezés alapján
követelték Csehország és Szlovákia egyesítését. Ami kiverte a biztosítékot mind
az osztrákoknál, mind a magyaroknál. A bolsevik Oroszországban együttműködnek
a csehszlovák légiók az orosz bolsevista csapatokkal.Bahmacsnál együtt harcolnak
a német és osztrák-magyar csapatok ellen.március 3-án. Majd a CSNT oroszor-
szági fiókja egyezséget köt Sztálin népbiztossal a csapatok Vlagyivosztokon át
történő kivonásáról. Áprilisban Rómában összeültek a monarchia nemzetiségeinek
vezetői hogy összehangolják tevékenységeiket. De hogy ne menjenek simán a dol-
gok a cseh légiók össszecsaptak Cseljabinszban. A cseh légionáriusok azért nem a-
kartak bolsevizálódni.és egyre gyakoribbá váltak az összetűzések. A brit külügymi.
niszter R.Cecil elismerte a csehszlovák nemzet önállóságát. Az amerikai kormány
pedig rokonszenvéről biztosította a monarchia˝elnyomott népeit.˝ Itt jön a pittsburgi
szerződés május 30-án amelyben nagyfokú autonómiát biztosítanak Szlovákiának.
A szerződés arra szolgált hogy az USA-ban élő szlovákokat lecsendesítse.Masa-
ryk semmiféle Csehszlovákián belüli önálló Szlovákiát nem ismert el.Az antant or-
szágok egyre inkább elismerték az önálló Csehszlovákia létét és a Csehszlovák
Nemzeti tanácsot mellyel diplomáciai kapcsolatot létesítettek. Majd október 14-én
Párizsban megalakult az Ideiglenes Csehszlovák Kormány. Meg kell jegyezni hogy
január 5-én az angol miniszterelnök még Magyarország területi integritása mellett
volt. És előtte Smuts tábornok is az ország egysége mellett szólt. De ez a bomlási
folyamatokat nem állította meg. Október 18 Masaryk nyilvánosságra hozta az I-
deiglenes Kormány nevében a csehszlovák nemzet függetlenségi nyilatkozatát.
Wilson elnök az osztrák kormánynak küldött nyilatkozatában a Csehszlovák
Nemzeti Tanács elismerésére hivatkozva a Monarchia nemzeteinek szabad ön-
rendelkezését szabta békefeltételül Ausztria-Magyarországnak. Október 28-án
kikiáltották a Csehszlovák Köztársaságot. Ezt megelőzően az Egyesült Államok
szeptember 2-án elismerte Csehszlovákiát. Szeptember 9-én Japán ismerte el.
1916 november 21-én meghalt Ferenc József. Utódja IV.Károlyék béke ajánlattal
álltak elő,ami Németországgal okozott ellentéteket. A lakosság éhezett,a nemzeti-
ségi törekvések erősödtek. A délszláv ügyek,osztrák hazaárulási perek, Karl von
Stürgkh gróf osztrák miniszterelnök meggyilkolása október 21-én.Friedrich Adler
lőtte le. Az 1916-os év a kudarcok éve még akkor is ha Bukarestet elfoglalták.
IV.Károly uralkodásának harmadik hete után december 12-én a központi hatal-
mak jegyzéket intéztek a béketárgyalások megkezdésére. A jegyzéket,amelyet
Németország,Ausztria-Magyarország,Törökország és Bulgária intéztek a semle-
ges hatalmakon keresztül a szövetségesekhez, nagy vitát váltott ki Németország
és a Monarchia között. Maga a békejegyzék Bécsből indult ki és a monarchia
diplomáciája sokkal korrektebbül és felelősségteljesebben járt el,mint a németek.
Német nyomásra azonban minden maradt a régiben. Vagyis a háború tovább
folytatódik. Az antant azonban visszautasított a békeajánlatot december 30-i e-
gyüttes válasszal. A frontokon patthelyzet alakult ki.Így érkezünk el 1917-hez.
Január 4-én a cár felhatalmazta a cseh és szlovák tiszteket hogy orosz zászló
alatt harcoljanak nemzetükért. Ezenközben a szövetségesek január 10én vála-
szoltak Wilson 1916.december 20-i levelére,melyben kifejtették háborús cél-
jaikat és az a követelményt hogy az olaszok,szlávok,románok és csehszlová-
kok felszabaduljanak az idegen uralom alól. Olaszországban elkezdik szervezni
az önkéntes cseh alakulatokat. A Cseh Szövetség január végén kétszer is ki-
nyilvánította lojalitását a Monarchiával szemben. Március 24-én az orosz ideig-
lenes kormány jóváhagyta az oroszországi csehszlovák légiók szabályzatát.
Az osztrák parlamentben a Reichratban a Cseh Szövetség államjogi deklará-
ciót nyújtott be, melyben követelte a cseh országrészek autonómiáját és a nem
létező Szlovákia egyesítését Csehországgal.1917 májusában Tisza István le-
mondott és utána rövid életű kormányok következtek. Esterházy Móric, majd
Wekerle Sándor alakított kormányt. Nyár folyamán Masaryk és Thomas fran-
cia hadügyminiszter megegyeztek 30000 csehszlovák hadifogoly Franciaország-
ba szállításáról.Július 2-án Zborownál a csehszlovák brigád győzelmes csatát vív
a központi hatalmakkal szemben. Gyakorlatilag a monarchia elindult a lejtőn. A
francia kormány és a Csehszlovák Nemzeti Tanács megegyeztek hogy a legfőbb
katonai parancsnokságok a franciaországi csapatok fölött a CSNT veszi át. Az
olaszok engedélyezték Stefániknak hogy munkásosztagokat állítson fel csehszlo-
vák hadifoglyokból. Az orosz kormány ősszel jóváhagyta az első önálló csehszlo-
vák hadtest felállítását.Masaryk Iasi-ba utazott hogy tárgyaljon a románokkal a
csehszlovák légiók ottani bevetéséről. Az osztrák parlamentben napirendre ke-
rült ás a hadügyminiszterhez kérdést intéztek a csehek magatartása miatt. És el-
érkezünk a vészes 1918-as esztendőhöz. Cseh parlamenti képviselők január 6-
án kiadják a vízkereszti nyilatkozatukat, melyben a cseh önrendelkezés alapján
követelték Csehország és Szlovákia egyesítését. Ami kiverte a biztosítékot mind
az osztrákoknál, mind a magyaroknál. A bolsevik Oroszországban együttműködnek
a csehszlovák légiók az orosz bolsevista csapatokkal.Bahmacsnál együtt harcolnak
a német és osztrák-magyar csapatok ellen.március 3-án. Majd a CSNT oroszor-
szági fiókja egyezséget köt Sztálin népbiztossal a csapatok Vlagyivosztokon át
történő kivonásáról. Áprilisban Rómában összeültek a monarchia nemzetiségeinek
vezetői hogy összehangolják tevékenységeiket. De hogy ne menjenek simán a dol-
gok a cseh légiók össszecsaptak Cseljabinszban. A cseh légionáriusok azért nem a-
kartak bolsevizálódni.és egyre gyakoribbá váltak az összetűzések. A brit külügymi.
niszter R.Cecil elismerte a csehszlovák nemzet önállóságát. Az amerikai kormány
pedig rokonszenvéről biztosította a monarchia˝elnyomott népeit.˝ Itt jön a pittsburgi
szerződés május 30-án amelyben nagyfokú autonómiát biztosítanak Szlovákiának.
A szerződés arra szolgált hogy az USA-ban élő szlovákokat lecsendesítse.Masa-
ryk semmiféle Csehszlovákián belüli önálló Szlovákiát nem ismert el.Az antant or-
szágok egyre inkább elismerték az önálló Csehszlovákia létét és a Csehszlovák
Nemzeti tanácsot mellyel diplomáciai kapcsolatot létesítettek. Majd október 14-én
Párizsban megalakult az Ideiglenes Csehszlovák Kormány. Meg kell jegyezni hogy
január 5-én az angol miniszterelnök még Magyarország területi integritása mellett
volt. És előtte Smuts tábornok is az ország egysége mellett szólt. De ez a bomlási
folyamatokat nem állította meg. Október 18 Masaryk nyilvánosságra hozta az I-
deiglenes Kormány nevében a csehszlovák nemzet függetlenségi nyilatkozatát.
Wilson elnök az osztrák kormánynak küldött nyilatkozatában a Csehszlovák
Nemzeti Tanács elismerésére hivatkozva a Monarchia nemzeteinek szabad ön-
rendelkezését szabta békefeltételül Ausztria-Magyarországnak. Október 28-án
kikiáltották a Csehszlovák Köztársaságot. Ezt megelőzően az Egyesült Államok
szeptember 2-án elismerte Csehszlovákiát. Szeptember 9-én Japán ismerte el.
2013. november 27., szerda
A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 2
Nem hagyhatjuk figyelmen kívül Románia árulását.1916 augusztus 27-én hadat üzent
a monarchiának. Erdélyből német segítséggel tudták kiverni a román csapatokat .A ha-
tár gyengén volt védve Egész Erdélyt nem tudták elfoglalni. A bukaresti titkos szerző-
dés alapján támadtak. ˝Ellenfeleink szétdarabolásunkra törtek˝-írta Tisza István. Nembeszélve arról hogy már 1915-től olyan térképek jelentek meg amelyen a monarchi-
án osztoznak ha az antant győz. Ország szerte harangzúgás jelezte hogy ellenségeinket
kivertük az ország területéről,Tisza az önvédelmi harcot befejezettnek nyilvánította,és
Tisza, Burián Istvánnal együtt a nemetek felé békeajánlatot tett. Közzétételük csak Bu-
karest elfoglalásakor történt meg 1916 december 20-án.Tisza -szerintem-téves azt
hitte hogy vége a háborúnak az ő részéről. Ami távolról sem volt igaz. De egyet tisz-
tán látott hogy a háború forduló ponthoz érkezett.Közben megjelennek a wilsoni el-
vek a népek önrendelkezéséről. Még 1917 augusztusában House ezredes javasolta
Wilson elnöknek a monarchia fenntartását. A háború miatt egyre inkább kimerült a
birodalom.1916 áprilisában az oroszországi cseh szervezetek kongresszust tartottak
és azon a Bohdan Pavlú által Londonból hozott hírek hatása alatt elhatározták, hogy
Masaryk akcióját, amit a csehek és szlovákok érdekében csinál,táviratilag üdvözlik.
Ezzel Masarykot ismerték el a csehszlovák nemzet tanács vezetőjének. Bár némi
zavar keletkezett,mivel a cári kormány Dürichet favorizálta.De a kijevi paktummal
megoldottak a problémák és magukat is a-kijevi szervezet-Párizsnak rendelte alá.
De a cári kormányzat nem tartotta érvényesnek a paktumot és továbbra is Dü-
richet ismerte el vezetőnek Masaryk ellenében.Ennek következtében az oroszor-
szági csehek között szakadás következett be. A péterváriak Masarykot támogatták. Ahogy kitört a háború az Egyesült Államokban élő másfél millió cseh és szlovák
rögtön a monarchia szétverésén kezdtek munkálkodni.A hadüzenet estélyén Chicagóban tiltakozó gyűlést rendeztek és gyűjtést indítottak a cseh vidéked háborús áldozatai javára. Tájékoztatták a közvéleményt és erős propagandába kezdtek.A Szlovák Liga is csatlakozott hozzájuk, és részt vett a nemzeti egyesüléssel és 1915 november 14-én aláírták a külföldi
felhívását is. Meg kell említeni a pittsburgi egyezményt, amely a csehek és szlovákok
együttműködésére vonatkozott. A kérdést akkor rendezik ha megalakul az önálló állam.
Benes és Stefánik nem írták alá. Benes szerint azonban Stefánik nem tartotta magát
az egyezményhez, nem becsülte túl a jelentőségét.és abban csupán helyi jelentőségű dolgot látott.
Maga Masaryk elismeri hogy nem gondolt komolyan arra hogy a szlovákság önállóságot kapjon
Az első egyezmény a clevelandi volt 1915-ben.Mint könyvében írja:
:˝Ezt az egyezményt egy kis szlovák frakció megnyugtatására kötöttük,amely
a szlovákoknak tudj´Isten milyen önállóságról álmodozott.˝ Clevelandban még föderatív ál-
lamról született egyezmény. Az 1918-as pittsburgi visszalépést jelentett. Az orosz fronton acsehek önként megadták magukat. 1915-ben.Ferenc József császár és király fel is oszlatta a prágai 28.gyalog ezredet. Miután ez kiderült csehellenes kampány kezdődött a Monarchi-
ában. 1916 április 17-én az orosz hadseregben engedélyezték a csehszlovák brigád meg-
alakítását.Majd október 20-án engedélyezték egy csehszlovák hadtest felállítását.Itt kell
megemlíteni a csehszlovák légió felállítását. Masaryk 1915 februárjában a következőket
mondta: ¨Ha mi egy hadsereget állítunk fel, akkor jogi szempontból új helyzetbe kerülünk a
monarchiával, mint a szövetségesekkel szemben. Ezáltal egy olyan politikai helyzet keletkez-
nék, amely a béketárgyalásoknál lehetővé tenné számunkra,hogy követeléseink minimumát
érjük el. Mindenesetre sem Bécs,sem a szövetségesek nem fogják tétlenül nézni, hogy had-
seregünk van. Határozott katonai harc nélkül azonban senkitől semmit nem kapunk. ˝1916
tavaszán megállapodtak az oroszokkal, amely szerint 400000 embert küldenek a francia
frontra. Ebből mindössze 16000 ember érkezett meg.a nyugati frontra. Francia kormánykö-
rök felvetették azt a kérdést,vajon nem lehetne az orosz katonákkal együtt csehszlovák ha-
difoglyokból álló csoportokat is küldeni, akikből aztán Franciaországban megszerveznék a
csehszlovák nemzeti hadsereget.Ezt figyelembe véve szövögették terveiket Masaryk és Be-
nes,hogy minél előbb csapatokat hozzanak hadifoglyokból Oroszországból és ha lehet O-
laszországból Franciaországba.Maurice Paléologue könyvében ˝A cár országa a nagy há-
borúban˝című könyvéven ezt írja::˝Péntek,1916 május 5...Étkezés előtt Viviani kifejti elöt-
tem küldetésük célját:-Azért jöttünk-közli velem fővonásokban:-1.hogy megállapítsuk O-
roszország katonai erőforrásait és igyekezzünk fokozni őket;2.sürgessük 400,000 ember-
nek egymásután következő 40,000 főnyi csoportokban Franciaországba küldését,a Dou-
mernak mult év december havában adott ígéret értelmében; ˝....Május 11 ..a cár elnökle-
te alatt tanácskozást tartottak.Viviani ékesszólóan kérte, hogy havi 40,000 főnyi csoportok-
ban 400,000 oroszt küldjenek Franciaországba. ˝(Hosszú és nehéz vita folyt róla.Hunnias)
Végül a cár beleegyezett és kijelentette hozzájárulását. ˝A következő határozatot hozták:
Azon a dandáron kívül, melyet már elküldtek Franciaországba és azon kívül, amelynek ju-
nius 15-én kell indulnia Szalonikibe, egyenként 10,000 főnyi dandárt küldenek Franciaor-
szágba augusztus 14. és december 15. között. ˝Itt szó sincs semmiféle csehszlovák hade-
rőről. De az oroszországi hadifoglyok között elkezdenek szervezkedni. Közben Románia
hadat üzen a központi hatalmaknak és megindítja a támadást Erdély ellen. Északon Bru-
szilov nyomja vissza központi hatalmak haderejét sok foglyot és hadianyagot zsákmányol-
nak. Délen a törökök szenvednek vereséget az oroszoktól. De ősszel Erdélyből kiverik a
románokat. A tervekben volt hogy a románok Bulgáriát támadják meg. A németek és az
osztrákok proklamálták a lengyel függetlenséget. Ez viszont arra kényszerítette az antantot
hogy bizonyos kötelességét teljesítse.
2013. november 24., vasárnap
A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 1
1
A csehek azzal szédítették a világot hogy ő államuk demokratikus. Papiron tényleg az volt.
Már a Nagy háború (I.világháború)előtt és alatt már a Csehszlovák állam létrehozásán,a
Monarchia szétverésén munkálkodtak. Ebben nagy szerepe volt T.G.Masaryknak, Edvard
Benešnek,R.M.Štefánik dr.-nak Karel Kramářnak,Klofáčnak és Rašín dr.-nak.
Meg indítják a propagandát, az 1915 februárjában létrehozzák a maffiát mikor Benes visszatér
Bernből Prágába. De előtte beszélt Masarykkal aki Svájcon át Olaszországba utazott.1914
december 18-án hagyta el Prágát. 1915.ben akart visszatérni.1915 február első napjaiban talál-
koztak Zürichben. Itt közölte vele hogy nem térhet vissza ,ismerve a prágai helyzetet.Masaryk
társaságában ott volt egy befolyásos orosz újságíró Vsevelod Svatkovsky,aki később felbecsül-
hetetlen érdemeket szerzett a csehszlovák mozgalomnak. Meg egyeztek abban hogy Masaryk
külföldön marad és külföldről nyílt agitációba kezd Ausztria-Magyarország ellen. De mindenek
előtt pénzt kell gyűjteni hogy titkos földalatti mozgalmat hozzanak létre és titkos nyomdákat kell
felállítani.Kramarz az orosz vonalat támogatta és hitt az orosz győzelembe,amit se Benes,se Ma-
saryk nem osztott.Az orosz expanzióval szemben az angol és francia vonalat tartották ésszerűnek.
Külföldön beindul a sajtóhadjárat a csehek mellett és Bécs,Budapest ellen.1915 április 15-én a
különböző nemzetiségi terveket az ország felosztására Masaryk önti egybe Seaton-Watson ter-
vei alapján.és ezzel főbb vonásaiban előttünk áll az a Magyarország,amelyet az orosz győzelmek
árnyékában a történelmi magyar királyság romjain felállítani törekedtek. Az átalakítás vezérfona-
lául Szaszanovnak azt a kijelentését lehet tekintenünk,amelyben a monarchiának a nemzetiségi
elv alapján való átalakítását szegezte le.˝La Russie veut arriver á créer un état de choses stable parmilespeuples de la monarchie,sur la base du principe des nationalité˝.
Oroszország azt akarja hogy sikerüljön egy állandó állapotot létre hozni a monarchia állampol-
gári elvei alapján. Az oroszok is elő álltak a maguk területi követelésével,de azzal,hogy a Kár-
pátokon át a magyar alföldre léptek,a Dunamedence érdekkörbe került.1915.február 14-én
foglalkozott a kérdéssel és akként határozott,hogy Máramaros megyén és Erdély északi ha-
tárpontján kívül Magyarország területéből nem igényel többet. Sokkal többet követelt Orosz-
ország részére az az emlékirat,amelyet az 1914.októberi rotterdami megbeszélések alapján
Seton-Watson kidolgozott és általa Masaryk követelt. Ebben már az új Közép-Európa kons-
truktív terve volt megadva,úgy mint az a párizsi békeszerződésekben valóban létre jött. A ter-
vezetben a cseh állam a hozzá soha nem tartozó Felső-Magyarországot is bekebelezte,az an-
nexió garanciáját pedig az orosz hatalomnak a Dunamedencébe való behozatalában igyekezett
megtalálni. A cseh birodalom másik garanciáját Szerbia határainak észak felé való eltolása ké-
pezte,ami által a cseh állam két korridor útján az orosz és szerb fegyveres szövetséget biztosí-
totta magának. Ezeknek a megbeszélése végett utazott Seton-Watson Szerbiába és Romániába.
Visszatérése után Masaryk részére ö állította össze azt az emlékiratot,amelyet 1915.április 15-én
együtt nyújtottak át Sir Georg Clerk külügyi osztályfőnöknek. Ebben az emlékiratban.amely 1923-
ban látott napvilágot,már szabatosan benne volt az a Magyarország,amelynek határait a trianoni
békeszerződés írta körül. A trianoni Csonka-Magyarország tehát nem a lakosság óhajának meg-
nyilvánulásaként,hanem a cseh,szerb és román kormányoknak és ezek megbízottainak követelé-
seként alakult meg. Bizalmukat növelte az orosz előre törés.Przemysl elfoglalása,betörés a Kár-
pátokba,de az Alföldig nem sikerült eljutniuk az orosz csapatoknak. Ott volt még a két teljesen
megbízhatatlan szövetséges Olaszország és Románia. Akik már szervezkedtek,mozgósítottak.
Denis szerkesztésében 1915.május 1-én kiadják a ˝National Tchéque˝lapot,mely két hetente
jelent meg az antant államok részére.
De nem sokáig tevékenykedhetett a maffia,mivel 1915 májusában és júliusában letartóz-
tatja a katonaság Kramářt,Hajnt és Rašínt. Ezzel a maffia szerepe véget ért. De nem a bomlasztás.
Benes elmenekült.Masaryk Londonban,Benes Párizsban lát munkához. 1915 november 14-én
nyílt színre lépnek és e napon Svájcban,az egyesült Államokban ,Franciaországban,Oroszországban
megjelent a ˝Csehszlovák külföldi választmány˝manifesztuma. Melyben bejelentik hogy felveszik a
harcot a Monarchia ellen.Csatlakoznak a szláv népekhez és az antanthatalmakhoz és életre halálra
harcot hirdet a birodalomnak mely a háborút okozta. Rá mutatnak a történelmi jogra mely a cseh-
szlovák népet megilleti,Bécs,Budapest sorsát pedig elveszettnek tekintik. Miután ez megjelent nem
lehetett visszatáncolni. Egyértelművé tették hogy a Monarchia ellen dolgoznak.Masaryk 1916 január
18-án Párizsba érkezik és többek között találkozott Brianddal. Előadta neki a csehszlovák tézist.
Briant megértette és támogatta az elképzelést. Benes az akkor még létező maffiának azt írta.Idézem.
˝...Briand fogadta Masarykot és a következőket mondta neki::˝ Mi franciák mindig szimpátiával vi-
seltettünk és viseltetünk a cseh nép iránt és a háború ezt a szimpátiát csak megerősítette.Biztosítha-
tom Önt,hogy Franciaország nem feledkezik meg az Önök aspirációiról és mindent elkövetünk,hogy
a csehek elérjék függetlenségüket. Most ne beszéljünk a részletekről,a fő kérdésekben úgyis egyet-
értünk Hasonlóképpen nyilatkozott Deschanel is,aki ma nagyon hatalmas és befolyásos személy.
Franciaországot megnyertük és a mi oldalunkon fog állni.1916 február 16-án Masaryk vezetésével
megalakul a Csehszlovák Nemzeti Tanács(Československá národní rada). Helyettese Dürich,vezér-
titkára Benes és a szlovákok képviselője Stefánik lett.
A francia propagandával egyidejűleg Londonban is irodát nyitottak,amely Czech Press Bureau né-
ven működött. Ezt az irodát később a párizsi központ felügyelete alá helyezték. Benes 1917 janu-
árjában Olaszországba utazott hogy sajtóirodát létesítsen Rómában Ufficio di Boemia néven. Meg
kell jegyezni,hogy Denis 1915-ben,Seton-Watson 1916-ban izgatták a nyugati közvéleményt Ma-
gyarország ellen. Az 1916-os évben Benes kapcsolódott be,a kettős monarchia felosztását köve-
telte és Magyarország északi vidékeinek annexióját amit 1917-nem Eisenmann Lajos útján a fran-
cia kormány is magáévá tett.
A csehek azzal szédítették a világot hogy ő államuk demokratikus. Papiron tényleg az volt.
Már a Nagy háború (I.világháború)előtt és alatt már a Csehszlovák állam létrehozásán,a
Monarchia szétverésén munkálkodtak. Ebben nagy szerepe volt T.G.Masaryknak, Edvard
Benešnek,R.M.Štefánik dr.-nak Karel Kramářnak,Klofáčnak és Rašín dr.-nak.
Meg indítják a propagandát, az 1915 februárjában létrehozzák a maffiát mikor Benes visszatér
Bernből Prágába. De előtte beszélt Masarykkal aki Svájcon át Olaszországba utazott.1914
december 18-án hagyta el Prágát. 1915.ben akart visszatérni.1915 február első napjaiban talál-
koztak Zürichben. Itt közölte vele hogy nem térhet vissza ,ismerve a prágai helyzetet.Masaryk
társaságában ott volt egy befolyásos orosz újságíró Vsevelod Svatkovsky,aki később felbecsül-
hetetlen érdemeket szerzett a csehszlovák mozgalomnak. Meg egyeztek abban hogy Masaryk
külföldön marad és külföldről nyílt agitációba kezd Ausztria-Magyarország ellen. De mindenek
előtt pénzt kell gyűjteni hogy titkos földalatti mozgalmat hozzanak létre és titkos nyomdákat kell
felállítani.Kramarz az orosz vonalat támogatta és hitt az orosz győzelembe,amit se Benes,se Ma-
saryk nem osztott.Az orosz expanzióval szemben az angol és francia vonalat tartották ésszerűnek.
Külföldön beindul a sajtóhadjárat a csehek mellett és Bécs,Budapest ellen.1915 április 15-én a
különböző nemzetiségi terveket az ország felosztására Masaryk önti egybe Seaton-Watson ter-
vei alapján.és ezzel főbb vonásaiban előttünk áll az a Magyarország,amelyet az orosz győzelmek
árnyékában a történelmi magyar királyság romjain felállítani törekedtek. Az átalakítás vezérfona-
lául Szaszanovnak azt a kijelentését lehet tekintenünk,amelyben a monarchiának a nemzetiségi
elv alapján való átalakítását szegezte le.˝La Russie veut arriver á créer un état de choses stable parmilespeuples de la monarchie,sur la base du principe des nationalité˝.
Oroszország azt akarja hogy sikerüljön egy állandó állapotot létre hozni a monarchia állampol-
gári elvei alapján. Az oroszok is elő álltak a maguk területi követelésével,de azzal,hogy a Kár-
pátokon át a magyar alföldre léptek,a Dunamedence érdekkörbe került.1915.február 14-én
foglalkozott a kérdéssel és akként határozott,hogy Máramaros megyén és Erdély északi ha-
tárpontján kívül Magyarország területéből nem igényel többet. Sokkal többet követelt Orosz-
ország részére az az emlékirat,amelyet az 1914.októberi rotterdami megbeszélések alapján
Seton-Watson kidolgozott és általa Masaryk követelt. Ebben már az új Közép-Európa kons-
truktív terve volt megadva,úgy mint az a párizsi békeszerződésekben valóban létre jött. A ter-
vezetben a cseh állam a hozzá soha nem tartozó Felső-Magyarországot is bekebelezte,az an-
nexió garanciáját pedig az orosz hatalomnak a Dunamedencébe való behozatalában igyekezett
megtalálni. A cseh birodalom másik garanciáját Szerbia határainak észak felé való eltolása ké-
pezte,ami által a cseh állam két korridor útján az orosz és szerb fegyveres szövetséget biztosí-
totta magának. Ezeknek a megbeszélése végett utazott Seton-Watson Szerbiába és Romániába.
Visszatérése után Masaryk részére ö állította össze azt az emlékiratot,amelyet 1915.április 15-én
együtt nyújtottak át Sir Georg Clerk külügyi osztályfőnöknek. Ebben az emlékiratban.amely 1923-
ban látott napvilágot,már szabatosan benne volt az a Magyarország,amelynek határait a trianoni
békeszerződés írta körül. A trianoni Csonka-Magyarország tehát nem a lakosság óhajának meg-
nyilvánulásaként,hanem a cseh,szerb és román kormányoknak és ezek megbízottainak követelé-
seként alakult meg. Bizalmukat növelte az orosz előre törés.Przemysl elfoglalása,betörés a Kár-
pátokba,de az Alföldig nem sikerült eljutniuk az orosz csapatoknak. Ott volt még a két teljesen
megbízhatatlan szövetséges Olaszország és Románia. Akik már szervezkedtek,mozgósítottak.
Denis szerkesztésében 1915.május 1-én kiadják a ˝National Tchéque˝lapot,mely két hetente
jelent meg az antant államok részére.
De nem sokáig tevékenykedhetett a maffia,mivel 1915 májusában és júliusában letartóz-
tatja a katonaság Kramářt,Hajnt és Rašínt. Ezzel a maffia szerepe véget ért. De nem a bomlasztás.
Benes elmenekült.Masaryk Londonban,Benes Párizsban lát munkához. 1915 november 14-én
nyílt színre lépnek és e napon Svájcban,az egyesült Államokban ,Franciaországban,Oroszországban
megjelent a ˝Csehszlovák külföldi választmány˝manifesztuma. Melyben bejelentik hogy felveszik a
harcot a Monarchia ellen.Csatlakoznak a szláv népekhez és az antanthatalmakhoz és életre halálra
harcot hirdet a birodalomnak mely a háborút okozta. Rá mutatnak a történelmi jogra mely a cseh-
szlovák népet megilleti,Bécs,Budapest sorsát pedig elveszettnek tekintik. Miután ez megjelent nem
lehetett visszatáncolni. Egyértelművé tették hogy a Monarchia ellen dolgoznak.Masaryk 1916 január
18-án Párizsba érkezik és többek között találkozott Brianddal. Előadta neki a csehszlovák tézist.
Briant megértette és támogatta az elképzelést. Benes az akkor még létező maffiának azt írta.Idézem.
˝...Briand fogadta Masarykot és a következőket mondta neki::˝ Mi franciák mindig szimpátiával vi-
seltettünk és viseltetünk a cseh nép iránt és a háború ezt a szimpátiát csak megerősítette.Biztosítha-
tom Önt,hogy Franciaország nem feledkezik meg az Önök aspirációiról és mindent elkövetünk,hogy
a csehek elérjék függetlenségüket. Most ne beszéljünk a részletekről,a fő kérdésekben úgyis egyet-
értünk Hasonlóképpen nyilatkozott Deschanel is,aki ma nagyon hatalmas és befolyásos személy.
Franciaországot megnyertük és a mi oldalunkon fog állni.1916 február 16-án Masaryk vezetésével
megalakul a Csehszlovák Nemzeti Tanács(Československá národní rada). Helyettese Dürich,vezér-
titkára Benes és a szlovákok képviselője Stefánik lett.
A francia propagandával egyidejűleg Londonban is irodát nyitottak,amely Czech Press Bureau né-
ven működött. Ezt az irodát később a párizsi központ felügyelete alá helyezték. Benes 1917 janu-
árjában Olaszországba utazott hogy sajtóirodát létesítsen Rómában Ufficio di Boemia néven. Meg
kell jegyezni,hogy Denis 1915-ben,Seton-Watson 1916-ban izgatták a nyugati közvéleményt Ma-
gyarország ellen. Az 1916-os évben Benes kapcsolódott be,a kettős monarchia felosztását köve-
telte és Magyarország északi vidékeinek annexióját amit 1917-nem Eisenmann Lajos útján a fran-
cia kormány is magáévá tett.
2013. november 19., kedd
Pax Trianon!
Pax Trianon!
Tria non tibi sunt in nomine
te non accipit indita gens Hungaria
Pax Trianon!
Tria non tibi sunt in nomine
te non accipit indita gens Hungaria
Pax Trianon!
2013. november 18., hétfő
Székely himnusz
Kevesen tudják hogy két székely himnusz is van. Az egyik amelyiket ma énekelik. De amely
eltér az eredetitől,melynek szövegét Csanády György írta 1921-ben és zenéjét MichalikKálmán szerezte. De van egy másik is,melynek szövegét Kassai Lajos tb.kanonok és költő
írt. Sajnos ezt a szöveget még nem sikerült megtalálni. Az ezért jelez valamit hogy az Erdélyben
élők se nagyon tudják. A székelyföldi irodalmároktól ennyi év távlatából elvárható lett volna,
hogy utána járjanak. Mert mégis csak róluk és a földjükről szól. Remélem hogy egyszer valaki
aki utána tud nézni,utána néz és közli Kassai Lajos Székely Himnuszát.
2013. november 11., hétfő
Horthy Miklós
Mióta megtörtént a szobor avatás,azóta nem csillapodnak a kedélyek. A balliberális oldalnak csípi a szemét. Kezdjük ott hogy volt egy összeomlás 1918-ban.Itt a vezetést átvette a dilettáns és hozzá nem érő Károlyi raccsoló gróf a vezetést. Gyakorlatilag a hozzá nem értésének köszönhetően szinte simám megszállták az országot az új foglalók. Márciusban Kun és a szociáldemokraták létrehozzák a Tanácsköztársaságok. Károlyi megbukik. Beindul a terror a meg nem szállt részeken. Mindent elszednek,földet nem osztanak. Északon vissza vonulnak engedelmeskedve az antant követelésének. Megjelenik augusztusban Horthy mint a nemzeti hadsereg fővezére és a tényleges hatalom az ő kezébe kerül. A vörös terrorra válasz a fehér terror. Természetesen semmilyen terror sem elfogadható. De mit várnak egyesek ha netán a maiak közül valakinek az ősét megkínozták és meggyilkolták volna Szamuely Tibor terror legényei? A másik Horthy antiszemitizmusa. Igen az volt,de nem volt antiszemitább a környező országokhoz képest. Akkoriban Európában tekintély elvű rendszerek voltak. Teszem hozzá rögtön hogy az un.demokratikus Csehszlovákia is messze fényévnyire volt a demokráciától. A legrosszabb soruk a magyaroknak volt. Már a 30-as években 1938-ban egy kommunista röpirat szerint Esterházy fasiszta volt és áruló. Más szlovákkal egyetemben. Horthy volt annyira reálpolitikus hogy nem sétált bele Hitler csapdájába,hogy fegyveresen támadja meg délről Cseh-Szlovákiát. Nem volt hajlandó segíteni a németeket a lengyelek elleni háborúban sem.A háború folyamán, nemcsak lengyelek,de szövetséges katonák maradhattak életben és mehettek tovább.Így sok zsidó menekült meg. Természetesen már hallom amint mondják hogy ott volt Kamenyeck-Podolszk 1941. való igaz hogy 10 ezernyi zsidót attak át a németeknek. Az 1944-es megszállással pedig a vidéki zsidóságot deportálták. A kiugrás sem sikerült.Túl lovagias volt a németekkel szemben. Az is tény hogy gratulált Hitlernek a szovjet elleni harcához. Egy ellentmondásos politikus volt.Ő is egyfajta illúzióban ringatta magát. Ott volt az éles kommunista ellenessége. Ami érthető. Az is érthető hogy az ország egy nagyon súlyos megcsonkítás után a revíziót követelte. Nem egy szerűen a politikai garnitúra,hanem a nemzet. Horthy nem szegte meg a Jugoszláv örök barátsági szerződést,mivel a Belgrádi katonai puccsot az angol titkosszolgálat szervezte.És csak akkor indultak meg a csapatok mikor a horvátok kikiáltották a függetlenségüket.A Délvidéki razziát sem Horthy kezdeményezte. Az más kérdés hogy a vádlottak simán megszökhettek.De nem tartom hihetőnek hogy Horthy engedte volna meg. Az is tény hogy súlyos belpolitikai gondok voltak. Nem oldották meg a rengeteg nincstelen vidéken élők ügyét. Ott volt az egészségtelen nagybirtok rendszer. Osztottak földet,csak nagyon keveseknek. Az oktatás színvonala sem volt megfelelő. Ott van a kommunista üldözés. Tegyük hozzá hogy alig pár ezren szimpatizáltak a bolsevik eszmével. Hogy milyen kevesen voltak az az 1944 decemberi Ideiglenes Nemzetgyűlés összehívása bizonyítja. Úgy kellett összekaparni rá az embereket,olyan kevesen voltak. Aztán persze a semmiből milliós létszám lett. Ha összehasonlítjuk Magyarországot a szomszédainkkal,semmivel sem volt rosszabb. Szlovákiában már 1942-ben összeszedik a zsidókat. A Romániához tartozó Transznisztriában százával,ezrével ölik a zsidókat. Nem voltak emberségesek a zsidó-törvények. A magyar gazdaság szinte 100%-ban a németeket szolgálta ki. De sok választása nem volt az országnak. Meg nagy butaságra vall az is hogy simán kiugorhattunk volna a háborúból. A franciáktól a románokig akkor volt sikeres a szembefordulás amikor már a szövetségesek a hátuk mögött voltak. Az technikailag is kivitelezhetetlen hogy a hátamban ott van a német fegyveres erő,a gestapo és minden gond nélkül szembe lehetett volna velük szállni. Ez egy teljes képtelenség.Hitlerék nagyon is figyelték a magyarok lépéseit.Az is tény hogy kormányban is ott voltak a besúgók. Reményi-Schneller Lajos és mások. Vegyük Bulgária esetét. Ez az ország jugoszláv,görög és román területeket kapott. De a szovjet elleni háborúban nem vett részt,hálából hogy felszabadították elődjeik a török alól az országot. Ez nem jelenti azt hogy a cári csapatok ne erőszakoskodtak volna,vagy ne erőszakoltak volna meg nőket.És mégis kommunizmus lett a jutalma.Dél-Dobrudzsát kivéve minden Balkánon elfoglalt területet ki kellett ürítenie. És több mint 11000 zsidót deportáltak akik nem voltak bolgár állampolgárok és nem vették részt a bolgárok oldalán az első világháborúban. Akiket kitüntettek azoknak is csak sárga csillagot kellett viselni. Az is tény hogy német részről nem nehezedett a bolgárokra olyan nyomás mint ránk. Végül is ugyanazt kapták jutalmul a bolgárok mint mi büntetésből. Egyszerűen nem létezett jó vagy rossz megoldás.Magyarország stratégiailag fontos helyen fekszik. A földrajzi fekvést sem szabad figyelmen kívül hagyni. Mielőtt egyesek vádaskodnak,előtte tanulmányozzák a térképeket,a földrajzot. Nagyon is összetett a történet. Aki azt állítja hogy hazánk kimaradhatott volna a háborúból az nem ismeri a történelmet. A Sztálini Vörös Hadsereg akkor is megszállta volna és bolsevizálta volna Magyarországot. Tehát még az sem lett volna mint ami Ausztriával meg történt.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)