2013. november 24., vasárnap

A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 1

                                                                     1
A csehek azzal szédítették a világot hogy ő államuk demokratikus. Papiron tényleg az volt.
Már a Nagy háború (I.világháború)előtt és alatt már a Csehszlovák állam létrehozásán,a 
Monarchia szétverésén munkálkodtak. Ebben nagy szerepe volt T.G.Masaryknak, Edvard
Benešnek,R.M.Štefánik dr.-nak Karel Kramářnak,Klofáčnak és Rašín dr.-nak. 
Meg indítják a propagandát, az 1915 februárjában létrehozzák a maffiát mikor Benes visszatér
Bernből Prágába. De előtte beszélt Masarykkal aki Svájcon át Olaszországba utazott.1914 
december 18-án hagyta el Prágát. 1915.ben akart visszatérni.1915 február első napjaiban talál-
koztak Zürichben. Itt közölte vele hogy nem térhet vissza ,ismerve a prágai helyzetet.Masaryk 
társaságában ott volt egy befolyásos orosz újságíró Vsevelod Svatkovsky,aki később felbecsül-
hetetlen érdemeket szerzett a csehszlovák mozgalomnak. Meg egyeztek abban hogy Masaryk 
külföldön marad és külföldről nyílt agitációba kezd  Ausztria-Magyarország ellen. De mindenek 
előtt pénzt kell gyűjteni hogy titkos földalatti mozgalmat hozzanak létre és titkos nyomdákat kell 
felállítani.Kramarz az orosz vonalat támogatta és hitt az orosz győzelembe,amit se Benes,se Ma-
saryk nem osztott.Az orosz expanzióval szemben az angol és francia vonalat tartották ésszerűnek.
Külföldön beindul a sajtóhadjárat a csehek mellett és Bécs,Budapest ellen.1915 április 15-én a 
különböző nemzetiségi terveket az ország felosztására Masaryk önti egybe Seaton-Watson ter-
vei alapján.és ezzel főbb vonásaiban előttünk áll az a Magyarország,amelyet az orosz győzelmek
árnyékában a történelmi magyar királyság romjain felállítani törekedtek. Az átalakítás vezérfona-
lául Szaszanovnak azt a kijelentését lehet tekintenünk,amelyben a monarchiának a nemzetiségi 
elv alapján való átalakítását szegezte le.˝La Russie veut arriver á créer un état de choses stable parmilespeuples de la monarchie,sur la base du principe des nationalité˝.
Oroszország azt akarja hogy sikerüljön egy állandó állapotot létre hozni a monarchia állampol-
gári elvei alapján. Az oroszok is elő álltak a maguk területi követelésével,de azzal,hogy a Kár-
pátokon át a magyar alföldre léptek,a Dunamedence érdekkörbe került.1915.február 14-én
foglalkozott a kérdéssel és akként határozott,hogy Máramaros megyén és Erdély északi ha- 
tárpontján kívül Magyarország területéből nem igényel többet. Sokkal többet követelt Orosz-
ország részére az az emlékirat,amelyet az 1914.októberi rotterdami megbeszélések alapján
Seton-Watson kidolgozott és általa Masaryk követelt. Ebben már az új Közép-Európa kons-
truktív terve volt megadva,úgy mint az a párizsi békeszerződésekben valóban létre jött. A ter-
vezetben a cseh állam a hozzá soha nem tartozó Felső-Magyarországot is bekebelezte,az an-
nexió garanciáját pedig az orosz hatalomnak a Dunamedencébe való behozatalában igyekezett 
megtalálni. A cseh birodalom másik garanciáját Szerbia határainak észak felé való eltolása ké-
pezte,ami által a cseh állam két korridor útján az orosz és szerb fegyveres szövetséget biztosí-
totta magának. Ezeknek a megbeszélése végett utazott Seton-Watson Szerbiába és Romániába.
Visszatérése után Masaryk részére ö állította össze azt az emlékiratot,amelyet 1915.április 15-én
együtt nyújtottak át Sir Georg Clerk külügyi osztályfőnöknek. Ebben az emlékiratban.amely 1923-
ban látott napvilágot,már szabatosan benne volt az a Magyarország,amelynek határait a trianoni
békeszerződés írta körül. A trianoni Csonka-Magyarország tehát nem a lakosság óhajának meg-
nyilvánulásaként,hanem a cseh,szerb és román kormányoknak és ezek megbízottainak követelé-
seként alakult meg. Bizalmukat növelte az orosz előre törés.Przemysl elfoglalása,betörés a Kár-
pátokba,de az Alföldig nem sikerült eljutniuk az orosz csapatoknak. Ott volt még a két teljesen
megbízhatatlan szövetséges Olaszország és Románia. Akik már szervezkedtek,mozgósítottak.
 Denis szerkesztésében 1915.május 1-én kiadják a ˝National Tchéque˝lapot,mely két hetente
jelent meg az antant államok részére.
De nem sokáig tevékenykedhetett a maffia,mivel 1915 májusában és júliusában letartóz-
tatja a katonaság Kramářt,Hajnt és Rašínt. Ezzel a maffia szerepe véget ért. De nem a bomlasztás.
Benes elmenekült.Masaryk Londonban,Benes Párizsban lát munkához. 1915 november 14-én 
nyílt színre lépnek és e napon Svájcban,az egyesült Államokban ,Franciaországban,Oroszországban
megjelent a ˝Csehszlovák külföldi választmány˝manifesztuma. Melyben bejelentik hogy felveszik a 
harcot a Monarchia ellen.Csatlakoznak a szláv népekhez és az antanthatalmakhoz és életre halálra
harcot hirdet a birodalomnak mely a háborút okozta. Rá mutatnak a történelmi jogra mely a cseh-
szlovák népet megilleti,Bécs,Budapest sorsát pedig elveszettnek tekintik. Miután ez megjelent nem 
lehetett visszatáncolni. Egyértelművé tették hogy a Monarchia ellen dolgoznak.Masaryk 1916 január
18-án Párizsba érkezik és többek között találkozott Brianddal. Előadta neki a csehszlovák tézist.
Briant megértette és támogatta az elképzelést. Benes az akkor még létező maffiának azt írta.Idézem.
˝...Briand fogadta Masarykot és a következőket mondta neki::˝ Mi franciák mindig szimpátiával vi-
seltettünk és viseltetünk a cseh nép iránt és a háború ezt a szimpátiát csak megerősítette.Biztosítha-
tom Önt,hogy Franciaország nem feledkezik meg az Önök aspirációiról és mindent elkövetünk,hogy 
a csehek elérjék függetlenségüket. Most ne beszéljünk a részletekről,a fő kérdésekben úgyis egyet- 
értünk  Hasonlóképpen nyilatkozott Deschanel is,aki ma nagyon hatalmas és befolyásos személy.
Franciaországot megnyertük és a mi oldalunkon fog állni.1916 február 16-án Masaryk vezetésével
megalakul a Csehszlovák Nemzeti Tanács(Československá národní rada). Helyettese Dürich,vezér-
titkára Benes és a szlovákok képviselője Stefánik lett.
A francia propagandával egyidejűleg Londonban is irodát nyitottak,amely Czech Press Bureau né-
ven működött. Ezt az irodát később a párizsi központ felügyelete alá helyezték. Benes 1917 janu-
árjában Olaszországba utazott hogy sajtóirodát létesítsen Rómában Ufficio di Boemia néven. Meg 
kell jegyezni,hogy Denis 1915-ben,Seton-Watson 1916-ban izgatták a nyugati közvéleményt Ma-
gyarország ellen. Az 1916-os évben Benes kapcsolódott be,a kettős monarchia felosztását köve-
telte és Magyarország északi vidékeinek annexióját amit 1917-nem Eisenmann Lajos útján a fran-
cia kormány is magáévá tett.


                                  
                            
                             

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése