106
A balszárnyon derék felvidéki 16. gyalogezredünk, többnyire
tót proletár testvéreink, eddig kiváló teljesítményei sorozatát
Korpona és Selmecbánya bevételével egészítette ki.
Az északi arcvonal többi szakaszain is, megtörve az ellenség
ellenállását, tért nyerünk és az ellenfél támadásait visszavertük.
A többi hadszíntéren nincs újság.
Hadsereg.főparancsnokság˝
A Kassai Munkás 1919. június 7-i számában a következők
jelentek meg a város felszabadításáról. A cikk valamelyest
tükrözi az akkori társadalmi és politikai légkört is.
˝A városház tanácsterme tegnap délután nagy jelentőségű
események színhelye volt. A 46. vörös gyalogezred politikai
megbízottja, Büchler Jenő elvtárs bejelentette a proletárdik-
tatúrát.
Büchler elvtárs kijelentette, hogy mindenek előtt a pártveze-
tőséggel óhajt tárgyalni.
A tárgyalások körülbelül egy órát vettek igénybe, és a nyil-
vánosság kizárásával folytak.
Azután Hegedüs Pált, a városi őség parancsnokát és a sajtó
képviselőit hívta be a politikai megbízott, és a következő sza- vakkal jelentette be a proletárdiktatúra életbe léptetését:
- A Vörös Hadsereg bevonulásával a proletárság átvette Kas-
sa felett a teljes hatalmat, melyet diktatorikus eszközökkel
gyakorol.
A proletárdiktatúra a proletárságnak a burnyoázia felett való
diktatúráját jelenti. Ennek a Vörös Hadsereg a legfőbb hatalmi
szerve, mellyel a burzsoáziával szembeszáll, és a burzsoáziá-
ziával szövetkezett és annak fegyveres erejét képező külfödi
imperialista-kapitalista hadsereggel szemben is felveszi a küz-
delmet.
Ennek a küzdelemnek folyamán érte el Kassát a Vörös Had-
sereg, amint elérjük majd az egész Felvidék felszabadítását,
sőt valószínűleg tovább s megyünk, hogy az orosz hadsereg-
gel a kontaktust felvegyük. Célunk ezzel az előnyomulással,
ebben a diadalutunkban nem az, hogy más nemzetiségeket
elnyomjunk, hanem kizárólag az, hogy a proletárságot fel-
szabadítsuk, és a világ proletárjainak egyesülését elősegítsük.
Közvetlen célunk a Szovjet-Magyarország fennmaradásának
a biztosítása.
A Vörös Hadsereg Kassán, amíg a Szovjet-Magyarország
ideiglenes alkotmánya értelmében a helyi hatalmi szerv, a mun-
kás-, katona- és paraszttanács meg nem alakul, addig termé-
szetesen, a katonai diktatúra eszközeivel gyakorolja a hatalmát
Kassa felett. Elsősorban a szesztilalom betartásáról fog gondos-
kodás történni, másodsorban a proletárállam tulajdonába átment
értékek megőrzése és a proletárság rendjének fenntartása lesz
biztosítva. A rend fenntartását más, mint a proletárállam ha-
talmi szervei és annak kiegészítő részei nem biztosíthatják, a-
mennyiben burzsoá kezébe fegyver nem maradhat.
Első feladat lesz a munkásság felfegyverzése és a Vörös
Hadseregbe való tömörítése. Munkásság alatt természetesen
nem kizárólag a testi munkások értendők, hanem mindenki
aki munkából tartja fenn magát, aki dolgozik. Szovjet-Magyar-
országon az utóbbi napokban már el is rendelték a dolgozók
általános mozgósítását.
A proletárdiktatúra Kassán valószínűleg ismeretlen.
Valószínűleg éppannyit hazudtak itt is a burzsoázia sajtóbé-
rencei, mint amennyit hazudtak nekünk az Adorján Andorok
a Szovjet-Oroszországról, éppen úgy elferdítették itt a nálunk
lejátszódó eseményeket, mint ahogyan meghamisították meg-
hamisították előttünk Szovjet-Oroszország viszonyait. Ezek-
nek a tendenciózusan terjesztett rémhíreknek és ferdítések-
nek eloszlatása hamarosan módunkban lesz, és Kassa dolgo-
zó lakossága is be fogja látni, hogy a proletárdiktatúra, ha
nem is Eldorádó, mert ami nincs, azt nem adunk, de min-
denesetre jobb boldogulást jelent minden dolgozni akaró szá-
mára, a lehető legrosszabbat jelenti azonban a munkanélküli
jövedelemből élni akarók számára.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése