1
A magyar ember - értvén ez alatt az a magyar embert, akinek orcáján,
tarkóján és kézfején rajta van az alföldi napsütés bronz patinája - ha
valamint nagy erővel és egészen alaposan be akar bizonyítani, a nótát
veszi elő dokumentumnak. A nótákban mindenféle dolgokra talál-
ható kádencia, okos és hozzáértő emberek voltak, akik a nótákat ki-
fundálták. Bölcsesség van a nótákban, de azon kívül jövendőmondás
is. A német hadvezetőség Mackensen tábornaggyal az élen még nem
igen volt tisztában a Szerbia elleni offenzívakövetkezményeiről, mi-
kor a somogyi bakák már egész határozottsággal dalolták Petár ki-
rály sorsát: ˝ Kiűzzük az ágyából, - megkínáljuk őt a feldflaskából.˝
A háború alatt hihetetlen erőfeszítéssel robotoló és vérző magyar
nép dalos jó kedve- már ha volt H.- joggal érdekelhet mindenkit a-
kinek szívéhez közel áll ez a nép.
Fiatal leányok , öreg tanítók különböző fajtájú és rangú emberek
küldetek nótákat és azt írják: kérem, talán ez is valami... Mintha egy
láthatatlan kéz egy-egy virágszálat lopna az íróasztalra, az egyiket
a mátrai dombokon szakították, a másikat a székely hegyeken, egy
harmadikat a Dunántúl, negyediket a Tisza mellett.
De beszéljenek helyettem maguk a nóták:
Gocsmann Juliska küldi ezeket a csángó dalokat Apácáról:
Édesanyám pénz vagyon a zsebömbe,
Valamennyit markoljon ki belőle.
Csináltasson abból néköm koporsót,
Sárga szeggel veresse ki az ajtót.
×
Édesanyám kiállott a kapuba,
Úgy siratta, hogy a fia katona,
Édesanyám ne sirasson engemet,
Menjen haza, nevelje az öcsémet.
Mert az öcsém nem katonának való,
Gyenge legény - ledobja a huszárló.
×
Ne sírj kislány, ne sírj kislány
Mer én vissza jövök.
Csak a század, csak egy század
Muszka embert lelövök.
Megmutassuk a kutya muszkának,
Nincsen párja a 24-es bakának.
×
Gyere pajtás katonának,
Nem megyek én, mert levágnak,
Nem levágnak, csak golyóval,
Csak golyóval dobigálnak.
( Ezen kisnótát könnyen fel lehet fedezni, hogy székely népbal-
ladák földjén termett.)
×
Édesanyám sok szép szova,
Ki fogadtam, kit nem soha.
Most fogadnám, de már késő,
Hull a könnyem mint az eső.
Édesanyám rózsafája,
Én voltam a legszebb ága.
Ferencz József leszakított,
A harctéren elhervasztott.
×
Kiss Alice Pásztóról küldte ezeket a nótákat:
A magyarok nagy Istene
Majd meg segít minket,
Győzelemre vezeti a seregeinket.
Szomjas lesz a föld is,
Muszka vérét issza.
Ne sírj, ne sírj barna kislány,
Élve jövök vissza.
×
Szól a puska, csörög csattog az ágyú,
Barna kislány mért vagy olyan szomoru,
Nem vagyok én százados úr, sej haj szmoru,
Csak azt nézem, merre dörög az ágyú.
×
Szomszédasszony, mit üzen a fiának?
Mert én holnap indulok a csatába.
Jaj istenem, nem tud szólni a jajtól,
- Mond meg neki őrizkedjék a bajtól.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése