2014. november 21., péntek

Dalolnak a katonák az I. világháborúban 1

                                                                               1

A magyar ember - értvén ez alatt az a magyar embert, akinek orcáján,
tarkóján és kézfején rajta van az alföldi napsütés bronz patinája - ha
valamint nagy erővel és egészen alaposan be akar bizonyítani, a nótát
veszi elő dokumentumnak. A nótákban mindenféle  dolgokra talál-
ható kádencia, okos és hozzáértő emberek voltak, akik a nótákat ki-
fundálták. Bölcsesség van a nótákban, de azon kívül jövendőmondás
is. A német hadvezetőség Mackensen tábornaggyal az élen még nem
igen volt tisztában a Szerbia elleni offenzívakövetkezményeiről, mi-
kor a somogyi bakák már egész határozottsággal dalolták Petár ki-
rály sorsát: ˝ Kiűzzük az ágyából, - megkínáljuk őt a feldflaskából.˝
    A háború alatt hihetetlen erőfeszítéssel robotoló és vérző magyar
nép dalos jó kedve- már ha volt H.- joggal érdekelhet mindenkit a-
kinek szívéhez közel áll ez a nép.
    Fiatal leányok , öreg tanítók különböző fajtájú és rangú emberek
küldetek nótákat és azt írják: kérem, talán ez is valami... Mintha egy
láthatatlan kéz egy-egy virágszálat lopna az íróasztalra, az egyiket
a mátrai dombokon szakították, a másikat a székely hegyeken, egy
harmadikat a Dunántúl, negyediket a Tisza mellett.
    De beszéljenek helyettem maguk a nóták:
    Gocsmann Juliska küldi ezeket a csángó dalokat Apácáról:

                       Édesanyám pénz vagyon a zsebömbe,
                       Valamennyit markoljon ki belőle.
                       Csináltasson abból néköm koporsót,
                       Sárga szeggel veresse ki az ajtót.

                                                     ×

                       Édesanyám kiállott a kapuba,
                       Úgy siratta, hogy a fia katona,
                       Édesanyám ne sirasson engemet,
                       Menjen haza, nevelje az öcsémet.
                       Mert az öcsém nem katonának való,
                       Gyenge legény - ledobja a huszárló.

                                                   ×

                      Ne sírj kislány, ne sírj kislány
                      Mer én vissza jövök.
                      Csak a század, csak egy század
                      Muszka embert lelövök.
                      Megmutassuk a kutya muszkának,
                      Nincsen párja a 24-es bakának.

                                                  ×

                      Gyere pajtás katonának,
                      Nem megyek én, mert levágnak,
                      Nem levágnak, csak golyóval,
                      Csak golyóval dobigálnak.

( Ezen kisnótát könnyen fel lehet fedezni, hogy székely népbal-
ladák földjén termett.)

                                                  ×

                     Édesanyám sok szép szova,
                     Ki fogadtam, kit nem soha.
                     Most fogadnám, de már késő,
                     Hull a könnyem mint az eső.

                     Édesanyám rózsafája,
                     Én voltam a legszebb ága.
                     Ferencz József leszakított,
                     A harctéren elhervasztott.

                                                ×

Kiss Alice Pásztóról küldte ezeket a nótákat:

                    A magyarok nagy Istene
                    Majd meg segít minket,
                    Győzelemre vezeti a seregeinket.
                    Szomjas lesz a föld is,
                    Muszka vérét issza.
                    Ne sírj, ne sírj barna kislány,
                    Élve jövök vissza.

                                             ×

                    Szól a puska, csörög csattog az ágyú,
                    Barna kislány mért vagy olyan szomoru,
                    Nem vagyok én százados úr, sej haj szmoru,
                    Csak azt nézem, merre dörög az ágyú.


                                             ×

                   Szomszédasszony, mit üzen a fiának?
                   Mert én holnap indulok a csatába.
                   Jaj istenem, nem tud szólni a jajtól,
                   - Mond meg neki őrizkedjék a bajtól.

     
                             









Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése