2014. július 3., csütörtök

A Felvidék cseh megyszállása 1918-1920 78

                                                            78

3. h.o. feladata:
Ipoly vonalát Várgedéig megfigyelni.
Losonczot birtokba venni.
Erőinek zömét Fülek-Rapp környékén összpontosítani további
előnyomulásra, illetve vasúti elszállításra.
Támadás az egész vonalon május 27-én del 9h-kor megindí-
tandó.(525/11)
Hadseregparság számít azzal, hogy a 8.h.o.május 31-ig menet-
kész.(525/13)

1. ddr. az  említett aktió alatt az Ipoly vonalát figyeli és erős
felderítő különítményeket küld ki.
Egyidejűleg egy monitor és ágyúnaszád az ellenségnek a Du-
nára támaszkodó szárnyát támadja meg és visszavonulásra
kényszerítse.(525/15)
Eddigi megállapítás szerint Felső-Magyarországon a megszál-
ló csapatok ereje 4.h.o. (kb. 30.000 puska).

Dut 10h-ig helyzet: 
Sajó Szt. Péter felé előnyomuló különítményünk
Bábonyra visszaszoríttatott.
Különben változatlan.

V/26

Del 10h-ig helyzet: 
Ellenség Fülek Kelecsényből kivonult. 
A Rima és Sajó vonala Simonyitól ( Feledtől délkeletre) Sajó
Kazinczig megfigyelve, illetve megszállva.
Sajó Szt. Péter ellenség által megszállva.
Külömben helyzet változatlan.
Miskolcznál, Rimaszombat és Losoncz ellen aktio
május hó 29 del 9h-ra halasztatott el, mivel az előkészületek
előbb be nem fejezhetők. (526/4)
Hajógyári munkásokból alakult munkás ezred száma 9.
Egy lehallgatott rádió parancsból kivehető, hogy a cseh erők 
zömének Kassára való visszavétele van tervbe véve.
Kassától délre bolsevista lázadás volt. (cseh-szlovák sajtóiroda
jelentése). (526/19)
Esti helyzet változatlan.
Politikai és gazdasági okokból a hadseregparság elhatározása
a cseh-román haderők belső szárnyát áttörni és elöször a cse-
heket megverni és aztán a Tiszán átkelve a román haderő el-
len fordulni.
E czélból a 4. és 6. h.o. május 27-én dut 4h-tól kezdve Kecs-
kemétről akként szállítatnak Miskolczra, hogy az első csapa-
tok május hó 29-én 9h-kor érnek csak be, vagyis az első ak-
tio megkezdésekor ( Tisza Lucz, Sajó Vámos, Rimaszombat
felé)
I. hadtest parság a 4. és 6. h.o. elszállításáról éjjel Hughesen
értesíttetett. (527/1)
III.hadtest értesíttetett, hogy a 4. és 6. h.o. Miskolcz környé-
kére mint hadsereg tartalék lesz összpontosítva. (527/2) ˝
Május 27-én Stromfeld Aurél kiadta az un.˝tüntetési parancs˝-
át az I.hadtestnek:
˝1. A Hadereg- parancsnokság szándéka a cseh-román haderő
belső szárnyát áttörve a cseheket megverni és azután a Tiszán
átkelve a román haderő ellen fordulni.
2. E célból május 29-től kezdve a 3.hadtest Kassa és Sátoralja-
újhely felé nyomul előre.
3. Az 1. hadtest feladata a támadás megkezdésével, azaz május
29-én délelőtt kilenc órától kezdve a Tiszán való átkelést tün-
tetni.
a) A feladat végrehajtására a szolnoki híd biztosításából kisebb
erők támadólag törjenek ki, melyek azonban hatásos ellenakció
esetén ismét a mostani híd biztosítási vonalában vagy  pedig
Szolnokra veendők vissza.
b) csongrádnál főképpen az átkelés tüntetendő.˝
Meg kell említeni azt, hogy még május 21-én Szamuely Tibor
a Forradalmi Kormányzótanács megbízásából Moszkvába re-
pült Leninhez, hogy a katonai együttműködésről tárgyaljanak.
S majd csak május 30-án tért vissza.˝












                





























                  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése