84
A Pálmay-csoport két nap alatt Léva alá ért az Ipoly partjáról.
Pálmay az Őrhegy varsányi lejtőjén rendezte csapatait a város
elleni támadásra. Ütegét a siklósi szőlőkben állította fel, majd
rövid tiszti megbeszélést tartott, amelyen a jelenlévő politikai
megbízottakat felszólította, hogy minden gáncsoskodástól és
korteskedéstől tartózkodjanak, ne agitáljanak üres demagógiá-
val a magyarság élet-halál harcában. Azután a legénységhez
fordult: ˝ Katonák! Ha itt veszünk is mindnyájan, ezt a várost,
amelynek minden rögét magyar vér öntözte, még ma vissza
kell foglalnunk. Ezt kívánja tőletek őseink emléke és a jövő
nemzedék boldogulása. Minden becsületes magyar honvéd
előtt csak egy cél lebeghet: a bilincsbe vert haza fölszabadí-
tása. Tudom, hogy mi a kötelességem a kormánnyal szem-
ben, de most katona vagyok. A politikai kérdéseket majd más-
kor döntjük el. Amíg én vagyok a csapatom élén, addig nem
ismerek mást, mint az ősi magyar katonai becsületet. Előre,
fiúk! A jó Isten segítségével.!˝
Határtalan lelkesedéssel és csodálatos fegyelemmel indult
meg a Pálmay-csoport támadása a Lévát megszállva tartó
csehek ellen. A Hanke üteg Siklóson felállított ágyúi pár
perc alatt rommá lőtték a cseheknek a vasuti állomás kö-
rül készített erődítéset. A cseh tüzérség erre visszavonult,
a cseh gyalogság pedig rendetlen futásban keresett menekü-
lést Pálmay lovasainak támadása elöl. A Pálmay-csoport gya-
logsága körül fogta az egész várost. A délután négy órakor
megkezdett támadás azt eredményezte, hogy Pálmayék e-
lővédjei már fél hat órakor beértek a városba, hat órakor pe-
dig az egész csoport Léva főterén sorakozott. Ugyanakkor
a cseh légionisták már Verebély és Garamkovácsi között fu-
tottak...Lévára június 2-án vonult be a Pálmay-csoport.Ezen
eseményt és a lakosság lelkesedését a Vörös Hadsereg naplója
is megemlíti a Pálmay zászlóalj tevékenységét.
Pálmay Ernő százados válaszolt az üdvözlő beszédekre, majd
a politikai megbízottakhoz és kiküldöttekhez fordult a követ-
kező szavakkal: ˝ Először verjük ki az országból a cseheket,
aztán majd elintézhetjük egymás között a politikai dolgokat.
A budapesti vörös gárda politizálhat, amennyit akar, de az én
honvédeim lelkét nemesebb célok töltik el. A katonai dolgokba
való minden beavatkozást visszautasítok. A csoport parancs-
noka én vagyok és katonáim csak nekem fognak engedelmes-
kedni.˝
Rövid ünneplés után a csoport folytatta az üldözést. Előre
küldött osztagai ismét megszalasztották a cseh csapatokat,
úgy hogy meg sem tudtak állni Nyitra, Rudnó, Selmecbányá-
ig.
Az ipolyság-hídvégi áttörés súlyos áldozatokat követelt a
csoporttól. Sok derék, bátor magyar fiú áldozta életét hazájá-
ért.
A csoport 71 halottat veszített, de a csehek vesztesége ötször
ennyi volt. A további harcokban Pálmay Ernő százados is
megsebesült, de sebesülten, felkötött karral is csapatánál ma-
radt.
Felsőbb parancs folytán a csoportnak ki kellett tartania a
Garam vonalán, ezért a Garamon túl előrehatolt csapatrészeit
Pálmay visszavonta. Léva ellen a csehek több ízben intéztek
támadást, de Pálmayék minden alkalommal visszaverték őket.
Június 24-én érkezett meg a hír, hogy a népbiztosok kormá-
nya az antant rendelkezéseinek megfelelően visszavonja csa-
patait az Ipoly-menti demarkációs vonalra.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése