2014. július 16., szerda

A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 85

                                                                       85

A visszavonulási parancs nagy felháborodást váltott ki a Pál-
may-csoportban, amely vereséget seholsem szenvedett és dia-
dalt diadalra aratott.
 Június 30-án, amikor a vörös hadsereg már teljesen kiürítette
a Garam völgyét, visszavonult a Pálmay-csoport is. Zokogva
indultak el a katonák Léva városából és Ipolyságra mentek.
Itt lefoglalták a visszavonuló vörös horda által uradalmaktól
és parasztgazdáktól elrabolt állatállományt és a későbbi napok-
ban visszaadták a jelentkező tulajdonosoknak. Ezért a tényke-
déséért a Pálmay-csoportot terrorzászlóalj kiküldésével fe-
nyegedte meg a vörös hadsereg parancsnoksága. Pálmay
százados Diósjenőn  és környékén helyezte el a csoportot és
hogy megóvja a terrorzászlóalj beígért támadásától, lovasszá-
zadát Vácra tolta ki figyelő élcsapatnak, Hanke százados üte-
gét pedig a diósjenői magaslatokra állította készenlétbe, azon-
ban a büntető expedíció elmarad. Később a csoport Salgótar-
jánba került, itt érte a tiszai front összeomlása.
   A románok beözönlése elől Rétságra vonult a Pálmay-cso-
port és megkezdte a tisztogató munkát. Az első nemzeti kor-
mány hadügyminisztériuma I. csendőr tartalék-zászlóaljjá a-
lakította a csoportot és mint ilyen Nógrád vármegye déli ré-
szén és Hont vármegyében csendőri szolgálatot teljesített
Pálmay Ernő százados parancsnoksága alatt. A zászlóalj-pa-
rancsnokság székhelye Rétságon volt.
  A Pálmay-csoport itt először a kebelbeli kommunistákat
adta át a balassagyarmati ügyészségnek, majd zászlóalját ör-
sökre osztva a községekbe vezényelte, csak egy századnyi e-
rőt hagyott Rétságon. Ugyanitt maradt a kézi fegyverzeten kí-
vül az egész nehéz fegyverzet és a fölösleges felszerelés is.
  Augusztus végén a megszálló román sereg egy zászlóalja be-
vonult Rétságra.
Mielőtt a románok bevonultak volna. Pálmay a csoport lóállo-
mányát szétosztotta a gazdák között, géppuskáit és felesleges
fegyverzetét pedig elrejtette.
  Besúgás folytán a románok keresni kezdték a fegyvereket,
de nem találták meg és ezért a csoport Rétságon tartózkodó
tisztikarát és legénységét letartóztatták és a váci fegyházba
kísérték. A magyar kormány és az amerikai katonai parancs-
nokság közbenjárására később a letartóztatottakat szabadon
engedték.
  A csoport tagjai ezután katonai szolgálatot teljesített Vácon.
Miután a politikai helyzet úgy alakult, hogy további harcokra
nem volt reményük, nagyrészük leszerelt és visszatért ottho-
nába. A csehek rövidebb-hosszabb időre fogságba vetették
őket
  A csoport többi tagja a nyugatmagyarországi felkelésben
vett részt különböző különítményekben. Pálmay irányította
1920-ban a Rudnay-féle felkelést is.
Pálmay Ernő százados  1921 február havában volt katonái-
nak és a felvidéki polgárságnak legnagyobb bánatára hirtelen
halállal távozott az élők sorából. Akkor még fennálló katonai
szervezetét Bartóffy Ernő százados vette át.
  A cseh megszállás idején a Pálmay-csoport tagjaiból alakult
meg  az úgynevezett ˝ garamvölgyi zászlóalj˝, amelynek kö-
telssége lett volna a fegyveres felkelés esetleges cseh ellen-
állás esetén.
  A csoport tagjai a felszabadulás után bajtársi körbe szervez-
kedtek és így fejlesztették tovább a hazafias érzést, amely-
nek egyik bizonyítéka, hogy 1939.ben, a munkácsi támadás
idején, két óra leforgása alatt 350-en gyűltek össze, hogy fegy-
vert fogjanak a haza védelmére.
Nagyon elszomorító hogy a Pálmay-csoport emléke és hősi
tetteikre márcsak az elsárgult lapok emlékeztetnek. Sajnos
a ma történet írása sem említi hazafias,bátor és vitéz tetteiket,
Pálmay Ernő századossal egyetembe. Legfeljebb itt-ott pár
szóban, kronológiában. Fény nevükre! Áldás hős tetteikre,
hazafiságukra, meg nem alkuvó kiállásukra,magyarságuk
tisztaságára!












                           








            

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése