89
A csehek erősítést kapnak
A délutáni órákban a csehek nagyobb erősítéseket kaptak, de
proletártestvéreink mindazonáltal erősen tartották a tűzvonalat-
Este fél hét óra tájban a csehek több ágyút is kaptak, amelyek-
kel először is a mi rajvonalunkat lőtték. Természetesen az esz-
tergomi ágyúk és a monotorok élénken viszonozták az ágyú-
tüzet.
Most már nyilvánvaló volt, hogy egy tüzérpárbaj van kifej-
lődőben, s nemvolt célja annak, hogy rajvonalunkat, amely
fedezék nélkül vonult végig a mezőn, továbbra is otthagyjuk,
tehát visszavonultak a falun, s az esztergomi hídfőt tartottuk.
De a csehek egy lépést sem haladtak, csak egy-két előörsük
merészkedet a falu szélére.
Az ellenség nemtelen bosszúja
A Párkányból kivert csehek tehetetlen dühükben a sötét be-
álltával a várost kezdték srapneltűz alá fogni, a péntekről
szombatra virradó éjjel a vörös és a cseh ágyúk szüntelenül
dörögtek. A csehek több mint kétszáz srapnelt lőttek Eszter-
gomra, anélkül hogy ennek a gaztettnek lett volna valami e-
redménye. Csupán egy ember, a saját vigyázatlansága foly-
tán sebesült meg halálosan. Házak vakolatait ugyan több he-
lyen megrongálták a lövedékek, sőt itt-ott a fal is bezúzódott,
de a kár túl nagynak nem mondható.
Ez a cseh őrjöngés egész éjjel tartott, sőt elvétve még 31.én,
szombaton is lőtték a várost. De a szombati nap kizárólag
tüzérségi párbajban folyt le, melyben részt vettek még min-
dig derék monitorjaink. Egyébként a szombati napnak ne-
vezetes eseménye nem volt. A szegény párkányiak egész
nap kénytelenek voltak házaikba zárkózni.
Elűzik a cseheket
Szombatról vasárnapra virradó éjjel fél kilenc órakor
a csehek ismét lőni kezdték a várost, de már nem olyan e-
rővel, mint az előző éjjel.
Hajnali őt órakor vár végleg el is hallgattak, úgy látszik,
elfogyott a muníciójuk, mert azután csak elvétve dördült el
egy-egy ágyújuk.
Június 1-jén vasárnap délelőtt proletártestvéreink a leg-
nagyobb nyugalommal és hősies elszántsággal bevonultak
ismét Párkányba, hogy ismét felvegyék a harcot a cseh
rajvonallal. Ez a nap azután meghozta a döntést.
A csehek hátrálva futottak vöröskatonáink fegyverei elől
Muzsla irányába, s Párkány végleg felszabadult...
Június 2-án már messze űzik proletártestvéreink a szá-
nalmas cseh hordákat. Párkányban átalakul az élet, s úgy
ott, mint itt ismét nyugalom lesz a háromnapos harc után.
Egy prágai levél
Érdekes és a cseh viszonyokra felette jellemző levél ju-
jutott az esztergomi direktórium kezéhez. A levél Prágából
kelt az utóbbi napokban, cseh nyelven van írva, s az írást
az egyik cseh katonai irodába találták.
A levél részletesen elmondja, hogy Masaryk kormánya i-
nog, csak napok kérdése, hogy megbukik, mert egyre e-
rősödik a forradalmi szellem nemcsak Prágába, hanem az
egész volt Csehországban, nem számítva ide az északi ré-
szeket (Deutsch-Böhmen), az Észak-Magyarország meg-
szállott területeit, ahol a csehek el vannak készülve arra,
hogy minden órában kiverhetik őket.˝
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése