76
Mentek füvet kaszálni a közeli rétre, ők beszélték el nekünk,
hogy azon a napon délelőtt fogoly vöröskatonákat kísértek a
csehek. A kísértek csoportja huszonhárom emberből állt. A
falu végén megásatták velük saját sírjukat és agyonlőtték őket.
Mindnyájuknak egyformán postakürtjelzésük volt. Ezt a cso-
portot egy század cseh katona kísérte egy százados vezetésé-
vel.
ezután a faluba mentünk, kihallgatni a jegyzőt. Ezt mondta :
- Három nappal ezelőtt reggel kilenc órakor behoztak a csehek
huszonhárom vöröskatonát a jegyzői irodába.
A cseh kapitány és egy őrmester egyenként kihallgatta a vörös-
katonákat. Mindketten tökéletesen beszéltek magyarul. Engem
elzavartak a községházáról. Hogy aztán mi történt, azt én is
csak később tudtam meg, amikor a csehek sietve elhagyták a
falut. A történteket a falu végén lakó gyerekek és asszonyok
beszélték el.
Eszerint először hat, másodszor tizenkét vöröskatonát hajtottak
kivégzésre. Az előbbi csoportot vagy huszonöt részeg cseh ka-
tona kísérte egy őrmester vezetése alatt.
Verték.gyalázták őket. A másik csoport még embertelenebb
módon, összekötözve, szidalmazva és véresre verve hajtották.
Előbb a hat vöröskatonát, aztán egy órán belül a tizenhetet a-
gyonlőtték, közvetlenül itt a falu szélén, a gyerekek és az asz-
szonyok szeme láttára. Ahol meghaltak, ott vannak elhantolva.
Sírjaikat sok-sok virág és koszorú borítja. A felnőtt férfiakat
és a nagyobb fiúkat elhajtották a csehek kocsival, lóval, ásó-
val és kapával, de ezek közül még senki sem tért vissza.
aztán elmentünk oda, ahol megölték a katonáinkat.
Kihallgattuk a szemtanú asszonyokat. Sírva beszélték el, ho-
gyan ütötték a tisztek lóhátról korbáccsal a szerencsétlen, ma-
gukat védeni nem tudó vöröskatonákat, akik mezítláb és meg-
kötözve szenvedték el a kivégzésük előtti kínzásokat.A részeg
cseh katonák magyarul káromkodtak, szidták a szerencsétle-
nek édesanyját, a kommunistákat meg a forradalmi kormányt.
Kivégzésükkor az áldozatokkal megásatott sírgödör szélére
állították a vöröskatonákat. A tiszt közelről, revolveréből lőtt
rájuk, a többiek meg puskatussal, szuronnyal fejezték be a
vérs munkát.
Utasítást adtam a jegyzőnek, csináltasson emlékművet ezzel
a felírással :
˝ Itt nyugszik 23 hős postás vöröskatona, akiket a cseh és
a román imperializmus vad hordái kegyetlenül legyilkoltak.
A szabadságért haltak hősi halált. Éljen a Magyar Tanácsköz-
társaság! 1919. júniusa.˝
A menekülő csehek a saját katonáik között is kegyetlenkedtek.
Próbálták menteni a menthetetlen tekintélyüket. Letovsky tá-
bornokot tönkreverték a vörösök Salgótarján környékén.
A reá nézve katasztrofális napokban táviratozott május 25-én
a prágai hadügyminisztériumba : ˝ Küldjenek ide tábori csend-
őrséget, hogy az arcvonal mögött fenntartsa a rendet, és ha-
talmazzák fel, hogy könyörtelenül lőjenek agyon mindenkit,
aki a parancs ellenére elhagyja a tűzvonalat. ˝
Nemcsak a románok vagy a szerbek kegyetlenkedtek, de a
csehek is az általuk megszállt területek lakosságával.
Mint sem bizonyítja jobban mint pl. Gottlieb István ki akkor
Putnokon lakott.
A Putnokot megszállva tartó cseh alegység parancsnoka
Stofkó Nándor volt. Ezt a Stofkót az első világháború alatt
a pécsi hadbíróság anyagi visszaélések miatt megfosztotta
tiszti rendfokozatától és közlegényként került az olasz front-
ra, ahol a 16.gyalogezredbe osztották be. Innen ismerte a
közben hazakerülő Gottlieb István, akinek kis híján az éle-
tébe került a veszedelmes ismeretség.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése