2014. július 31., csütörtök

A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 94

                                                                      94

5. h.o. üldözést Pelsőcz és Tiszolcz felé folytatja.
Zöm mostani csoportosításban megmarad.
  A 3. h.o. elrendelt feladatát megtartja.
  1. ddr. szintén megtartja feladatát.
  8. h.o. felvonulását megkezdi. Egyelőre hdsg. tartalék.
  Elvül szolgál  a jelenlegi hadműveleteknél: ellenséget csapa-
tok teljes kihasználásával üldözni. (601/14)
Június 2-a az ellenségszámára még bonyolultabb helyzetet
teremtett. Részint Kassa veszélyeztetettsége került előtérbe,
részint annak a megítélése, hogy a Vörös Hadsereg nyugati
- Pozsony irányú- előretörése milyen jellegű. Az újonnan ki-
nevezett cseh parancsnok nehéz helyzetbe került. Hiszen
a vörösök folyamatosan támadtak a Hernád és Bódva völ-
gyében Kassa elvesztésével fenyegettek. Ezért kérte, hogy
a hadsereg tartalékában levő VI. dandárt helyezzék aláren-
deltségébe. Egyidejűleg a román hadvezetést is megkereste,
hogy segítsenek nekik. A románoknak eszük ágában sem
volt segíteni szövetségesüket. Mert amikor a Tiszánál nyo-
multak előre, nekik sem segítettek a csehek. A románok
az a választ adták Hennocque tábornoknak a ˝szlovákiai¨
keleti haderők parancsnokának csalódására, hogy kény-
telenek visszavonulni a Tisza bal partjára, és nincsenek o-
lyan helyzetben hogy segítsenek.
Mittelhauser tábornok, a nyugati hadtest parancsnoka, a-
ki helytelenül értékelte az I. dandár nyugati irányban vég-
rehajtott akcióit, azt hitte, hogy a Vörös Hadsereg Komá-
romon át Pozsony felé akar előretörni. Ezért arra az elha-
tározásra jutott, hogy a 2. hadosztály erőivel Ipolyság és
Losonc irányú támadást indít a vörös csapatok oldalába.
A románok pedig nem akartak fölöslegesen vért ontani a
csehek miatt. Nekik a Tisza jobb partjának a megtartása
és védhető pozíciójuk miatt vonták vissza csapataikat.
Az északi front jobb szárnyán az 1. és 4. hadosztály ne-
héz körülmények között folytatta előretörését. Miután a
csehekre a 6. hadosztály jelentett veszélyt, Hennocque tá-
bornok június 2.i parancsában azt közölte, hogy ˝ minden-
áron szándéka  a Hernád völgyében való szabad átjárást
megőrizni.˝ Ekkor kérte mint fentebb írtam a tartalék csa-
patok előre küldését. A csehek ellenállása erős volt. Ugyan-
csak erőfeszítéseket tett az ellenség, hogy a Bodva völgyé-
ben előnyomuló 5. hadosztályunkat feltartóztassa.
A helyzet a balszárnyon is kedvezően alakult A szemben ál-
ló csehszlovák hadvezetés Léva elfoglalásából és az érsek-
újvári előretörésből arra következtetett, ˝hogy az ellenség-
nek két fő támadási célkitűzése volt, az egyik Bratislava,
(Pozsony)a másik a vrútky - žilinai (ruttka-zsolnai)vasúti
csomópont.˝ Csehszlovák részről logikusnak tartották, hogy
a magyar Vörös Hadsereg e célok elérésére törekszik. Miu-
tán Mittelhauser tábornok átvette az irányítást, elrendelte
az egész front szakaszában a támadást. Céljuk pozícióik
megőrzése, illetőleg a vörös csapatok visszaszorítása volt.
Folytassuk a  Vörös Hadsereg Hadi Naplóját június 2-tól

˝ VI./2.
 
   Helyzet délig:  
   III. hdt. jobb szárnya tegnap este Taktaharkány - Haran-
god - Csillagtanya vonalát harcznélkül elérte és ezen körlet-
ben éjjelezett. Balszárny Forró - Magashegy - Szendrő vo-
nalát harcz árán érte el.
 
                   











                         

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése