81
Amikor Szamuely május 31-én visszatért, elmondta neki hogy
Szovjet-Oroszország nehéz helyzetére való tekintettel, nem tud
segítséget adni. Azzal Kun is tisztában volt, hogy segítségnél-
kül elbuknak. egyedül képtelenek a harcot folytatni. A mara-
dék ország belsejében lázadások, vasutas sztrájk és élelem hi-
ány van. A sztrájokat,lázadásokat le tudták verni kegyetlen
és szadista módon. De az erőszak miatt még többen kezdtek
elfordulni a vörös hatalomtól. A szociáldemokraták és a kom-
munisták között is egyre feszültebb volt a viszony. Repede-
zett az együttműködésük.És ideje volt már valamit fölmutat-
ni.
Közben a cseheknél zajlanak az események. Mivel a miskol-
ci kudarc komoly csapást jelentett a csehek katonai terveire,
és csapataik harci kedve is lecsökkent, az egyik legütőképe-
sebbnek tartott hadosztályuk, a 6. súlyos veszteségeket szen-
vedett, a prágai kormány úgy döntött hogy ideje változtatni.
Az olasz tábornokokat hibáztatták és magyar barátsággal
vádolták meg őket. A katonai missziót visszarendelték Olasz-
országba. Helyükre a hadsereg valamennyi pozíciójába fran-
cia tábornokok és tisztek kerültek.
Május 26-án Pellét nevezték ki a csehszlovák hadsereg ve-
zérkari főnökévé. A szlovákiai haderő-főparancsnokságot
megszüntették. Az ottani fegyveres erőket két hadtestre osz-
tották: a nyugati hadtestre, amelynek élére Mittelhauser fran-
cia tábornokot nevezték ki, és a keleti hadtestre, amelynek
parancsnokságát Hennocque vette át. A csehek abban re-
ménykedtek, hogy az új vezetéssel hatékonyabban érnek
célt, és eredményesebben tudják törekvéseiket megvalósí-
tani. De a rövidesen bekövetkező események azonban azt
fogják bebizonyítani hogy nem az olaszok voltak okolhatók
a kudarcokért.
Nézzük és olvassuk tovább a Vörös Hadsereg naplóját.
˝V/27
Del 10h-ig helyzet: változatlan.
Tekintettel a napokban felveendő hadműveletekre, a még
hiányzó alakulások megszervezése, illetve kiegészítése
megsürgetetett.
A cseh hivatalos jelentés hirdeti, hogy a csehek Putnokot
és Bánrévét kiürítették. A III. hdt. ezen hír felderítésére
utasíttatott. (527/17)
2. ddr. értesítetett, hogy június 2-től kezdve harczkész álla-
potban legyen, mivel a hdsg.parság a ddrt hadműveletekre
akarja felhasználni. (527/18)
I.hdt. parság tájékoztatva lett a közeljövőben felveendő had-
műveletekről és utasítatott, hogy V/29-étől kezdve a Tiszán
való átkelést tüntesse. És pedig Szolnoki hídfőből kisebb
erők törjenek ki és Csongrádnál főleg az átkelés tünteten-
dő. (527/21)
Irányelvek a legközelebbi hadműveletekre (cseh és román
erők visszavetése) kiadatott.
Végrehajtásra következő csoportok alakítatnak:
a Besenyő, Sajó Szt. Péter Sajó Kazincz környékén lévő e-
rőkkel.
2.) 5.h.o. többi részei.
3.) 3. h.o.
4.) 1.ddr.
Feladatok:
ad 1. Tisza és Bodva közt erős déli szárnnyal előnyomulni
és lehetőleg gyorsan Sátoralja Újhely-Kassa-Szepsi vonalát
elérni.
Igyekezni kell 1. h.o. mint tartalékot visszatartani.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése