2014. május 27., kedd

A Felvidék cseh megszállása 1919-1920 58

                                                                      58

Feltűzött szuronnyal rohamra indultak a vörösök. A komáromi
oldalon rakétát lőttek fel és elszabadult a pokol. A cseh tüzérség
és a géppuskások golyózáport zúdítottak a vörösökre, majd záró
tüzet a másik végén hogy ne tudjanak elmenekülni. A magyarok
között kitört a pánik, délről eltaláltak egy cseh lőszer raktárat.A
támadás tellesen balul sült el. Mayert és társait akik a bozótosba
próbáltak elrejtőzni, a cseh katonák rájuk akadtak és a helyszínen
agyonlőtték őket. Akik menekülni próbáltak azokat futás közben
lőtték le. A vérfürdő híre az Győrbe is eljutott hiába ünnepeltek
május 1-én. De már csak formális volt hogy lefújták az ünnepsé-
get. A felelősséget egyedül Mayerra hárították, holott erről tár-
gyaltak Bécsben szlovák kommunistákkal. A városi direktórium
is tudott róla hogy mi készül. A két legfőbb győri bolsevista 
Wajdits Béla kormányzótanácsi biztos és Nagy István párttitkár 
részletesen foglakozott a bécsi szlovák kommunisták kérésével. 
Nagy István ez ügyben még Szamuelyvel is tárgyalt, mint sze-
mélyes ismerősével. Természetesen a győri direktóriumra hárí-
tották a felelősséget és ezért az egész vezetésnek le kellett mon-
dania. A halottak száma megbecsülhetetlen, több százra tehető.  
100-300 fő körüli, 99 embert temettek el a katolikus temetőbe
tömegsírba. A csehek a harcok lezárulta után 18 közöttük egy 
15 éves és három 19 éves foglyot végeztek ki. A kijárási tilalom 
alatt pedig egy 12 éves gyereket lőttek agyon. Kassán is volt 
hasonló eset. És más Felvidéki településeken is történtek atro-
citások a magyarokkal szemben. Ezekről egy árva szó nincs 
mikor Magyarországot darabolják. Még Smuts sem szól ezek-
ről. Lehet felelőtlennek mondani Mayert és társait hogy ők va-
lójában csak a kommunizmust akarták terjeszteni. De a lénye-
gen ez mit sem változtat. E közben Miskolcon felbomlik a front
míg másutt május 1-jéznek. E napon Sajószentpéteren megtör-
ténik Miskolc átadása a cseheknek.
A jegyzőkönyv tartalma a következő: 
   
  ˝ JEGYZÓKÖNYV
    Fölvették 1919 május 1-én Sajószentpéteren Miskolc város 
átadásának feltételeiről, egyrészről Miskolc város polgármeste-
rével, dr. Szentpály Istvánnal, Mauks Sándorral, dr. Dévényi 
Miklóssal és dr. Hobodai Sándorral, 
másrészről Cagas Method és Podhrádszky Frantisek ( akik a 
32. cseh-szlovák tüzérezred őrnagyai) urakkal. 
Miután Miskolc városát a holnapi nappal a vörös katonaság ki-
üríti, a fentnevezett urak eljöttek hogy a várost a következő kí-
vánságok teljesítése fejében a csehszlovák csapatoknak át adják:
A város átadása május 2-án történik a városi téglagyárban a vá-
rostól északra körülbelül másfél kilométernyire, a Miskolctól Sa-
jószentpéterre  vezető országúton, közép-európai számítás sze-
rint 2 órakor. A város politikai vezetése ideiglenesen az eddigi 
hatóság kezén marad ( amelyek március 21-e előtt működésben
voltak), természetesen katonai ellenőrzés mellett és mindaddig,
amíg a cseh-szlovák kormányzóság új hatóságot nem állít fel.
Megtorló intézkedéseket senkivel szemben nem foganatosítanak,
sem a vezetők sem a lakosság ellen. 
A városnak élelmiszerrel, valamint szénnel való ellátásáról a gáz-
és villanyművek számára gondoskodni fognak. 
Miskolc városában jogosulatlan rekvirálások nem fognak meg-
engedni; mindarról ami a csapatok számára szükséges, a város 
vezetősége útján fognak gondoskodni, s az árát a katonai ható-
ságok az előzőleg megállapított maximális árakon fogják ki e-
gyenlíteni. 
A miskolci magyar újságok cenzúra alatt megjelenhetnek. 
Mindezen intézkedések a Diósgyőri-Vasgyárra is vonatkoznak. 
A cseh-szlovák hadseregnek e jegyzőkönyvben aláírt képvise-
lői beleegyeznek a felsorolt feltételekbe, a magasabb katonai pa-
rancsnokságok által esetleg kívánt lényegtelen változtatások Mis-
kolc város képviselőinek a város átadásakor lesznek tudomásá-
ra hozva. 
Berekesztetett és aláíratott Sajószentpéter,1919, május 1. 

Cagas Method őrnagy,
Szentpály István,
Podhrádszky Frantisek őrnagy,
Mauks Sándor,
dr. Dévényi Miklós,
dr. Hobodai Sándor ˝
A várost Piccioni olasz tábornok 6-ik hadosztálya szállták meg. Csonka-Magyarország északi földjén a cseh megszállóknak 
kisebb volt a hatásuk mint az oláhok ittlétének.A néhány hét 
amíg a megszállott északi területen voltak károkat okoztak és
túlkapásokat is de ezek az oláhokhoz képest kisebb volt. De 
ez nem rajtuk múlott, hiszen volt olyan hely Sajószentpéter,
ahol az ő csapataik teljes vadsággal tomboltak. Természetesen 
nekik is voltak területi és gazdasági igényeik megszállott cson-
ka  hazánkból.  
A cseh megszállás kárait a végén fogom közölni. 
De ezelőtt április 27-én Hennocque tábornok csapatai április 27-
én támadást kezdtek. Feladatuk a Ruszin vidék elfoglalása és a 
románokkal való összeköttetés megteremtése volt. A nyugati 
csoportnak az Ipoly torkolatától az Ondava és Tapoly völgyéig
terjedő arcvonal szakasz teljes szélességében kellett előnyomul-
nia. Hennocque csoportja április 29-én már Csapig jutott, 30-án 
pedig elérte Munkácsot, ahol majdnem összecsapás robbant ki 
a szövetséges román és csehszlovák alakulatok között. Magának 
Foch marsallnak kellett közbelépnie, és meghatároznia a két had-
sereget elválasztó vonalat. 
Salgótarján térségében a 3.hadosztály kötelékébe tartozó 80.dan-
dár védett. Április második felében a dandár néhány alakulatát a
keleti frontra szállították, így még kevésbé tudta tartani a 70 ki-
lométeres frontszakaszt. A támadó II.csehszlovák dandár össz-
létszáma megközelítette a 7000 főt, ez csaknem háromszorosa 
volt a 80. dandár állományának. Május 2-ig a balszárnyon a II.
cseh dandár elérte Rimaszécset, ahol felvette az érintkezést a 6.
csehszlovák hadosztály jobb szárnyával. Ugyanezen a napon a 
dandár középen előnyomult főerői elfoglalták Jánosit, és foly-
tatták támadásukat Feled irányában. A jobb szárnyon támadó 
oszlop bevonult Guszonára, és Nagydarócra. A cseh csapatok
szinte ellenállás nélkül foglalták el egyik település után a másikat.
Az ellenség egyre közelebb került Salgótarjánhoz. Ekkor április
30-án küldi azt az ominózus táviratot Wilsonnak, amelyben elis-
meri a csehek,románok és jugoszlávok területi igényeit.
Közben az országban folyik a vörös terror sok embert lőnek 
agyon,végeznek ki. Megindul a meg nem szállt területek külön-
böző helyein az ellenforradalmi szervezkedés. 
Május 3-án Bajatz százados és Róth főhadnagy a kővári hídon,
a hídőrség egy részével átszökött a csehekhez. Délután 16 óra-
kor a  Balassagyarmatot nagy erejű támadás éri,  de a város 
munkássága és vasutassága, a vörös őrség és a vörös katonaság
visszaverte az ellenséget. 
És ilyen helyzetben tárgyalnak az ország sorsáról a szövetséges 
és társult hatalmak képviselői akiknek igazából szavuk se nagyon
volt arra ,hogy keményebben lépjenek fel a cseh és oláh szövet-
ségeseik tombolása ellen. A cseh csapatokat is csak mérsékletre 
szólították fel. 


                          
























Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése