53
Egy székely ügynök meg kereste De Gonndrecourt tábornokot
azzal, hogy hajlandóak Budapest ellen vonulni. Azt kérik, hogy
a románok ne nyomuljanak előre Erdélyben.
A román és jugoszláv bizottság április 6-án beterjesztette jelen-
tését a szövetségesek legfelsőbb tanácsa elé.
Itt most csak a románok jelentésének a cseh-szlovák-román
határra vonatkozó részt közlöm.
III.ERDÉLY HATÁRAI
I. ELVI SZEMPONTOK
A. A bizottság javasolja nemcsak a tulajdonképpeni Erdély,
hanem a vele határos román többségű kerületek Romániához
csatolását is. Mindamellet e sáv kisebb egységeire nézve nem
minden esetben tudta alkalmazni az etnikai elvet, mégpedig a
következő okokból:
a) A nyelvi határon fekvő, román falvakkal körülvett magyar
városok esetében a bizottság úgy gondolja, hogy a vidéki la-
kosság nemzetiségét előnybe kell helyezni a városokban a ma-
gyar közigazgatás által mesterségesen kialakított többségi la-
kosság nemzetiségével szemben.
b) Másrészt a bizottság úgy véli, tönkretennék az erdélyi hegy-
vidék gazdasági egységét, amennyiben a völgyek alföldre nyí-
ló kijáratát, valamint az ezeket egymással, illetve a Dunával ösz-
szekötő vasútvonalat nem csatolnák Romániához.
c) Végül a bizottság véleménye szerint, e vonalat a béke érde-
kében össze kell kapcsolni a szövetséges országok vasútháló-
zatával, hogy eképpen az jelentős tranzitvonallá váljon ezen ál-
lamok valamint a Duna között.
A bizottság nem hiszi, hogy el kellene fogadnia ezt a javaslatot,
amely a magyar ruszinok területének kettéhasítását eredmé-
nyezné, és lehetetlenné tenné az egységes fejlődést e nép számá-
ra, amelynek sorsát az illetékes bizottság a cseh-szlovákállam-
rabízta.
B. Nyugati határ:
a) A bizottság által Erdély nyugat határának javasolt vonal le-
hetővé tenne, hogy Románia - egy Kisjenő és Nagyszalonta kö-
zött könnyűszerrel kivitelezhető összekötővonal megépítésével,
- Aradon, Nagyváradon és Nagykárolyon és Szatmárnémetin
keresztül közvetlen összeköttetést létesítsen a Duna és a Felső-
Tisza-vidék között.
...
c) A bizottság tisztában van azzal, hogy a cseh-szlovák terüle-
tekre irányuló forgalom lebonyolítására jobban megfelelne a
közvetlen nagykároly- csapi vonal, - ám tekintettel az e vasút
által átszelt területek színmagyar jellegére - olyan határvonal
mellett döntött, amely noha keletebre metszi a Tiszát, minda-
mellett lehetőséget biztosít egy Halmi és Tiszaújlak között köny-
nyen megvalósítható összekötő pálya építésére.
Április 6-án Bécsbe érkezett Lhopital francia százados aki ama-
gyar kormánnyal folytatott tárgyalásokat visszatérőben találko-
zott Smuts tábornokkal,akit másnap elkísért Prágába, ahol titkos
tárgyalásokat folytatott Masarykkal.
A franciák úgy értesültek, hogy a magyarok elfogadták a Smuts
által kijelölt semleges zónát, kiemelve, hogy nem befolyásolja a
jövőbeni határt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése