2014. május 7., szerda

A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 52

                                                                       52

A békekonferencia négyes tanácsa megbízta Smuts tábornokot,
hogy lépjen érintkezésbe magyar bolsevik kormánnyal és birja
rá a fegyverszüneti feltételek elfogadására.Mint ahogy ez Fon-
teany belgrádi francia követ Pichonnak írt leveléből is kitűnik,
Kun készen állt tárgyalni a tábornokkal, mivel neki s elemi ér-
deke volt.Párizsból április 1-én érkezett ˝Nagyon sűrgős˝ jelzés-
sel távirat De Lobit tábornok részére Budapestre.Ezt a tiviratot
március 31.én küldték szikratávírón. Ebben az áll,hogy Kun Bé-
la közli, tudomása van arról hogy a tábornok tárgyalt a temesvá-
ri kormánybiztossal, Elismeri tévedését a március 19-i jegyzék
értékelését követően, és hivatkozik Viix alezredesnek írt levelé-
re. Kun Béla kész tárgyalásikat kezdeni, és tárgyalási alapként
elfogadni a március 19-i jegyzék a gróf Károlyi által visszauta-
sított föltételeit, kész a szövetségesek által javasolt bármilyen
alapon tárgyalni. A Bánságot illetően sem ragaszkodik a terü-
leti integritáshoz.; a kérdést a Bánság belügyének tartja.
Ez mindenképpen elmozdulás Magyarország kárára. Kunnak
nem az ország, hanem a világforradalom volt a fontosabb.
Kész volt a lelkét is eladni az ördögnek, csak elismerjék.Vi-
szont mikor Smutsszal találkozott a pályaudvaron ott a nem-
zeti érzelmekre apellált ha túl sok engedményt tesz, és ez a
bukását jelentené. Az antant is azt szerette volna ha végleg
eltűnik a politika porondjáról.
A Vix alezredestől kapott részletes beszámolója alapján a
szocialistákhoz közeledő kommunisták az arra a bejelentésre
fölzúdult nemzeti mozgalmat használta ki, mely szerint a  bé-
kekonferencia véglegesen területeket ad a románoknak, me-
lyeket a magyarok kötelesek kiüríteni semleges övezet kiala-
kítása végett.E sakkhúzásért Károlyit teszik felelőssé.
A kapcsolat fölvételt sem tarják célszerűnek, hasznosabbnak
tűnik a Magyarország integritásának kérdésében hajthatatla-
nabb, de a bolsevik előretöréssel szembeszálló, annak érde-
keben áldozatokra is hajlandó  rendpárt támogatása. E párt a
népszavazás szélesebb körű alkalmazását kéri, valamint azt,
hogy a magyarok a békekonferencia elé járulva védhessék
meg érdekeiket. Ezt a Vix -féle március 3-án megfogalmazott
levél folytatása amit Franchet d´Esperey tábornok küldött
Konstantinápolyból Clemanceaunak.
A szövetséges és társult hatalmak különleges megbízásából
Magyarországra érkezik Smuts tábornok. Megvizsgálja az
1918. november 3-án a Villa Giustiban megkötött fegyverszú-
net, az 1918. november 13.i katonai egyezmény és különös-
képpen azon intézkedés általános végrehajtását, amelyet a Leg-
felsőbb haditanács a román és a magyar csapatok között Er-
délyben fölállítandó semleges övezetet illetően hozott. Ezzel
kapcsolatban Smuts tábornok feladata az volt, hogy föltárja
a magyart kormány előtt azokat az okokat, amelyek miatt az
övezetet létrehozták; egyértelműen bizonyítsa, hogy ezzel az
intézkedéssel a vérontást akarják elkerülni, az arra irányuló leg-
cxekéjebb szándék nélkül, hogy a Magyarország és Románia
közötti határ jövőben megállapításában előre befolyásoljanak.
E kérdés kellő tanulmányozása kellő mértékben nem történt
meg, és végleges rendezésére a békeszerződés aláírása előtt
nem kerül sor. A szövetségesek megszállhatják a semleges öve-
zetet.
A csehek felajánlották hogy a szövetségeseknek segítségére
lesznek Budapesten; ugyanakkor (hogy lakossága valamint csa-
patai fölött erkölcsi tekintéllyel rendelkezzen) kéri a határok meg-
állapítását, katonai fölszerelés (mindenekelőtt puska és lőszer)
biztosítását, arról a 40000 fölszerelt cseh hadifogolyról nem is
beszélve, ak9knek hazaküldését az olasz kormányzat késlelteti.
Ugyanakkor Dél-Galíciában harcok folytak a Lembergben
bezárkózott lengyelek és ukránok között, és attól tartottak a
szövetségesek, hogy onnan beszivároghatnak és segítséget
nyújthatnak a magyaroknak az ott lévő bolsevik hadsereg.
Délen ott vannak a szerbek,kiket jó katonának tartanak,de ve-
lük meg az a gond hogy nincsenek megelégedve a szövetsége-
sekkel. Szlovéniában az agrárszocialisták szervezkednek, a bol-
sevizmus is felütötte fejét, a románokkal vita van a Temesközt
illetően,(Bánát).Addig nem akarnak a magyarokkal szemben
fellépni,míg el nem ismerik a jugo-szláv határokat, melyek még
nincsenek kijelölve. Még csak az Egyesült Államos és Svájc is-
merete el,területi fönntartás mellett a szerb-horvát-szlovén álla-
mot. Ott vannak még az olaszok,kiknek szintén vannak területi
igényeit a Balkánon.


                 
                    



























Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése