2014. június 24., kedd

A Felvidék ccseh megszállása 1918-1920 70

                                                             70

A Proletár Hadsereg cikke a miskolci munkások szerepéről a
város felszabadításában.
A cikk 1919 május 24-én jelent meg.
˝ Miskolc határában javában bömböltek az ágyúk és katttogtak
a gépfegyverek, a győztesen előrenyomuló proletárkatonák dia-
dalordítását a városba hozta a szél, amikor a diósgyőri és há-
mori vasgyár riadót fúvatott, hogy fegyverbe állítsa munkásait
a közös cél érdekében.
Már akkor bent volt a városban egy vakmerő gépfegyver-sza-
kaszunk, a mely bújkálva került visszavonuló csehek elé, és há-
tulról riasztotta őket. Majd egy hajógyári század jött be, és e-
zekkel együtt küzdött Miskolc munkássága, hogy kikergesse a 
cseh martalócokat a városból. 
Amikor az öntudatos, éber munkásság, észrevette, hogy a cseh
elnyomóknak engedniük kell, talpra állott, és rávetette magát az
ellenségre. Már délben, mikor a csehek kénytelenek voltak a mi
tüzérségünk tüzében avasi ütegeiket egy időre elhagyni, a diós-
győri munkások kiloptak három ágyúzávárt. Mikor pedig a gyá-
ri jel megszólalt, a munkásság a rendőrségre sietett, ahol a cse-
hek a munkásoktól elszedett fegyvereket őrizték. A miskolci rend-
őrök boldogan adták ki a fegyvereket, és háromezer munkás a 
miskolci utcákon támadta meg a menekülő cseheket.
A vasutasok megtagadták a szolgálatot a cseheknek, elvágták 
a távíródrótot, hogy megszűnjön a telefonösszeköttetés.
És amikor elkergette a cseh rablóbandát, mikor a két heti elnyo-
matás és rabság után felszabadult az elnyomott munkásság, és
saját titáni küzdelmével segített lerázni a rabláncokat, összeült a
munkástanács, amelynek első határozata volt, hogy legalább 
három ezredet állítsanak fel a Vörös Hadsereg számára. 
A miskolci munkásság magatartása gyönyörű példája a fegyel-
mezett, öntudatos, dolgozó proletárnak. A rabságot a leigázást
megadással és kénytelenül szenvedte át a miskolci proletariátus,
mely felszabadulva, azonnal fegyvert fog önmaga és testvérei
védelmére.
A Vörös Hadsereg katonái diadalról diadalra haladnak előre. És
a győztes harcokban nem merülnek ki, a számuk nem fogy, ha-
nem nőttön-növekszik, ha egy kiáll a soraikból, ezer támad a
helyébe, aki érzi és tudja, hogy szent kötelessége harcba szálla-
ni az elnyomók és kizsákmányolók hordáival szemben. ˝

Május 21-én a Vörös Hadsereg Hadműveleti Naplójába a követ-
kezőket jegyzik fel.
Dut. 10h-g a helyzet:
Miskolcztól északra biztosító csapatokat küldöttünk ki.
Esti órákban Litke és Szécsény irányából a csehek a támadást
felvették és Karancs Ság  - Rimócz - Varsány vonalát érték el.
Ellenintézkedések megtétettek a 3. h.o. részéről.
A hdsg. parság a nemzetközi ezred és 3 üteg vasúti szállítását
rendelte el Czeglédről Hatvanra.

 Május 22-én a következőket jegyezték be a Vörös Hadsereg
Hadműveleti naplójába.
˝Del 10h-g helyzet:
Ipoly mentén Szécsénytől délre és Salgótarjántól északra a hely-
zet változatlan.
Pétervására és Erdőkövesd közt harcz.
Egertől északra Lelesz - Bekölcze - Szilvás ( hely.Szilvásvárad H.)
vonalát értük el.
Miskolctól északra csapataink előnyomulóban.
Hadseregparság Szécsénynél és Salgótarjánnál a helyzetet telje-
sen helyre akarja hozni. Rendelkezések:
Az Ipoly védőszakaszában Hugyag - Taburka -Surány vonaláig
1. ddr. veszi át a parságot és közvetlenül a hadsg. parságnak
rendeltetik alá.
3. ho.-nak alárendeltetnek 80. és 46. ddr.
Feladata: ellenséget Szécsénytől Feledig visszavetni Előnyomulás
25-én megkezdendő.
11. és 53. ezred kivonandó.


                        

















Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése