2014. október 23., csütörtök

Kakastollas történelem 1

                                                                               1

Ma Magyarországon a csendőrség a lakosság egy jó részében úgy
él, mint akiknek csak az volt a feladatuk, hogy a kommunistákat,
az ellenzéket, legyen az bal- vagy jobboldali - szélsőjobboldali is -
üldözzék, vagy sztrájkokat verjenek szét, vagy beleavatkozzanak
a választások menetébe, illetve hogy a zsidóságot gettókba hurcol-
ják, onnan pedig a koncentrációs táborokba induló marhavagonok-
ba rakják őket. Ez így csak részben igaz. A csendőrségnek sokkal
összetettebb volt a feladata.

                                             Őrtestület                                                                                              

 Az előzmények: 1849-ben az abszolút kormányzat felállítja a
csendőrséget. A csendőrség mint katonailag szervezett őrtestület,
s a hadsereg kiegészítő része a hadsereg főparancsnokságnak, más-
részt mint országos őrtestület a cs. kir.legfőbb rendőri hatóságnak
volt alárendelve. A központi vezetés a Bécsben székelő csendőr-
ségi felügyelőséget illette. Ezredekre, századokra és szakaszokra
oszlott. Magyarországon három, a többi, Magyarország területéből
alkotott koronatartományokban 1-1 ezred volt elhelyezve.
   1867-ben a csendőrezredeket feloszlatták, s a közbiztonsági szol-
gálatot az egyes törvényhatóságok polgári őrségekkel látták el ( pan-
dúrok).
   Erdélyben és Horvát-Szlavónországokban azonban a meglevő
csendőrezredek ˝ császári és királyi országos csendőrparancsnokság˝
név alatt tovább is megmaradtak. személyi és fegyelmi tekintetben
a cs. és kir. hadügyminiszter, egyebekben a m.kir.belügyminiszter,
illetve a horvát bán fennhatósága alá tartozott az erdélyi és horvát-
szlavónországi csendőrség. A szolgálati nyelv német volt, s tulaj-
donképpen a közös hadsereg kiegészítő részét alkotta.
   A kolozsvári 10. számú csendőrparancsnokság hat, a horvát-szla-
vón 8. számú parancsnoksága két szárnyra oszlott. A szárnyak 2-2
szakaszból álltak. A horvát-szlavón határőrvidéken ezenkívül még
cs. kir. szerzsán csapattest is teljesített szolgálatot. 1876-ban a két
csendőrparancsnokságot személyi és fegyelmi tekintetben a m. kir.
honvédelmi miniszter fennhatósága alá helyezték. Új szakasz kez-
dődik a csendőrség történetében.
   Minthogy a csendőrség Erdélyben kiválóan bevált, a Tisza-kor-
mány (Tisza Kálmánról van szó H.) 1880-ban javaslatot terjesztett
a parlament elé a közbiztonsági szolgálatnak az egész országban
való egységes megszervezéséről. Mivel hogy a csendbiztosok ha-
talma csak az adott vármegye határáig nyúlt és hatékonyságát ille-
tően sem volt elég hatékony a bűnözők - betyárok- kézre kerítésére.
Így viszont egy sokkal hatékonyabb bűnüldöző szerv jött létre.
  A javaslatból lett az 1881. 3. számú törvénycikk, a magyar kirá-
lyi csendőrség alaptörvénye. A horvát-szlavón határörvidéknek
1881-ben történő egyesítése után a szerzsán csapat a magyar ki-
rályi horvát-szlavón csendőrségbe kebeleztette be.
  1909-ben Nagyváradon felállították a Magyar Királyi Csendőr-
továbbképző és Altiszti Iskolát; 1918-ban két új kerületi csendőr-
parancsnokságot állítottak fel. Az ˝őszrózsád forradalom˝ idején
a m. kir. csendőrséget ˝ magyar csendőrség˝ névre keresztelték.
Trianon után újjászervezték a csendőrséget. Az 1922.7. törvény-
cikk szerint a m.kir. csendőrség létszáma a 12 ezer főt nem halad-
hatja meg. E törvény keretében 1922-ben rendeletileg állapította
meg a csendőrség szervezetét. 1924-ben létrehozták az állandó
csendőrtanulmányi bizottságot. Lapot indítottak ˝ Csendőrségi
Lapok˝ címen. Rendszeresen kiadták illetve folytatták 1925-től
a Csendőségi zsebkönyvek sorozatot. 1928-ben Élthes Gyula
kiadja a Kihágások kézikönyvét. És sok más egyéb kiadvány
jelent meg akkoriban. A csendőrség a két háború közt is kettős
alárendeltségben volt, Belügyi- és Honvédelmi minisztériumi
alárendeltségben volt és felügyelték tevékenységét.
Nézzük meg a létszámot. 1921 I. 3-án ME. rendeletben növelik
a csendőrség létszámát 18.084 főre. Honvédségi egyéneket vettek
át.  Ne szépítsünk a magyar kormány igyekezett kijátszani a sú-
lyos békefeltételeket. Mivel a hadsereg létszámát 35000 főben
állapították meg Magyarország számára.
Így 137 új csendőrparancsnokság és 160 új örs kezdhette meg
működését. Hogy az antantot megnyugtassák 1921 jún.3-án  Bel-
ügyminisztérium alá került a rendőrség és a csendőrség. A csend-
őrsége és a rendőrség létszámát egyenlően osztva el 12-12 ezer
fő lett.
             




















Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése