33
Ez közvetlenül küszöbön áll.Az ellenség azt a hírt terjesz-
tette, hogy négy német hadtestet megvert. Ez a hír valótlan.
Egyetlen német hadtestet sem vertek meg. Az ellenség eddig
az Angerapp folyón át csak lovassággal követett.
A vasút mentén - hír szerint - elérte Insterburgot.
Azok a sajnálatraméltó tartományrészek, amelyek az ellenség
betörésének vannak kitéve, ezt az áldozatot az egész haza
érdekében hozzák. Erre a haza a döntés bekövetkezte után
hálásan emlékezni fog.
Szerbia A M.T.I. jelenti: A szerb kormány a miniszterel-
bűn- nök és Pasics külügyminiszter által aláírt távirat-
lajstroma. ban azt az állítást közölte a bukaresti spanyol
követtel, hogy az osztrák-magyar főhadiszállás a Szerbiába
behatolt csapatok parancsnokának azt a megbízást adta, hogy
a mezőkön levő termést pusztítsák el, a falvakat gyujtsák fel
és a lakosságot öljék meg vagy fogják el. Általában, így
szól a távirat, az osztrák-magyar katonák hallatlan kegyet-
lenkedéseket követtek el és még állítólag gyermekeket és
öregasszonyokat se kíméltek. Ez a szerb katonákat annyira
felbőszítette, hogy nehéz őket a megtorlástól visszatartani.
A szerb kormányvégül arra kéri a spanyol követet, hogy
közölje a tényt az osztrák-magyar kormánnyal és tudassa
vele, hogy Szerbia kénytelen lesz súlyosabb természetű
megtorló intézkedésekhez nyúlni, amelyekre őt a nemzet-
közi jog felhatalmazza.
Egészen világos, hogy mi a célja ennek a tudatosan
hazug szerb állításnak. Egyszerűen elébe akar vágni azok-
nak a szemrehánysoknak, amelyeket az osztrák-magyar
kormány a szerbeknek a jelen háborúban tanusított maga-
tartása következtében előbb-utóbb kénytelen lett volna a-
múgy is megtenni. A szerb harctérről már eddig érkezett
jelentések megállapították a hatóságok által felingerelt
népnek népjogellenes eljárását és a szerb hadvezetésnek
különféle kegyetlenkedéseit. A hadvezetőség viszgálatot
rendelt elez irányban, amely ezideig a sabaci területre
nézve befejezést nyert és amely viszgálatnak eredménye
a következő:
A szerb sabaci harctéren hadseregünk több katoná-
jának megcsonkított holttestét találták. Egy hadnagyot
felvágott hassal, egy katonának a szeme volt kiszúrva és
a szemüregbe egyenruhagomb beleszorítva. Egy katona
holtteste fára volt felakasztva. A szerb sabaci lakosság
és a körüllevő helységek népe legnagyobbrészt hátulról
löttek csapatainkra, különösen tisztjeinkre és a kisebb
csapatokra. Amikor Sabac már huszonnégy órája birto-
kunkban volt, még akkor is több lövést tettek elhaladó
katonákra. A bűnösöket a rögtönítélő bíróság agyonlö-
vette. Egy sabaci várból ismételten lövéseket tettek ka-
tonáinkra, sőt egy esetben gyárkéményből tettek lövése-
ket egy tiszti étkezdében összegyűlt tisztekre. A gyárat
fegyujtottuk.
Mischár mellett embereket fogtak el, akik átvonuló ka-
tonaságra lőttek. Az a hadnagy, aki elé a foglyokat ve-
zették, humanitásból szabadon bocsátott egy más álla-
potban levő asszonyt. Alig bocsátották szabadon az asz-
szonyt, revolvert rántott elő és hátulról lelőtte a hadna-
gyot. A Takeris melletti harcoknál a szerb csapatok ki-
tűzték a fehér lobogót. Erre az osztrák-magyar csapat
parancsnoka beszüntette a tüzelést és a szerbekhez köze-
ledett, akik háromszáz lépésről gyilkos tüzelést kezdtek
a parancsnok és katonái ellen. A szerb katonai csapatok
előszeretettel lövöldöznek a sebesülteket kötöző helyek-
re. Egy sebesültszállító őrjáratot, amely egy megsebesült
ezredest szállított, közvetlenül közelről lelőttek. Sőt még
a szerb gyermekek is résztvesznek az embertelenségekben.
Megjegyzés: a történetírás napjainkban a szerbséget teszi
meg áldozatnak. És úgy állítja be a dolgokat hogy az
osztrák-magyar katonák kegyetlenkedtek a lakossággal.
Nem vitatom hogy az osztrák-magyar haderő részéről
nem történtek meg dolgok. De azt miért hallgatják el,
hogy a szerbek voltak a háború kirobbantói orosz és más
külállam segítségével. Ma is azt sulykolják hogy az I.
világháború alatt a németek és az osztrák-magyar csa-
patok kegyetlenkedtek a lakossággal. S vajon a Balkán-
háborúk alatt a szemben álló felek amikor a monarchia
részt sem vett az eseményekben, ki kivel kegyetlenkedett?
Erről hallgat a fáma. A világháború alatt a szerbek olyan
ártatlan báránykák lettek volna? A fentebb közölt jelentés
valóság tartalmában nem lehet kételkedni. A tény az akkor
is tény marad még ha meg is próbálják szőnyeg alá söpör-
ni.A jelentésben nincs is minden felsorolva amiket a szer-
bek tettek. (H.)
Angol A Maastól nyugatra a mi csapataink Maubeuge
vereség. felé vonulnak. Egy angol lovasdandár, amely
csapataink előtt feltűnt vereséget szenvedett. Stein tábor-
nok főhadiszállásmester.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése