43
A szövetségesek megvitatták a helyzetet és úgy döntöttek hogy
távoznak az országból, mivel a legjelentéktelenebb incidenseknek
is ki vannak szolgáltatva néhány gazembernek. Az összes szövet-
séges tiszt nevében, akik szolidárisak egymással, határozottan azt
követeli, hogy elhagyhassák Budapestet. Ha jegyzéket kell át adnia,
azt a jövőben is átfogja adni, de itt a népharag olyan magasra há-
gott, hogy tovább nem maradhatnak. A forrongás lecsillapításának
egyetlen módja van, eltűnni innen. Vix kijelentette hogy nem szíve-
sen távoznak, és hogy a máshonnan hozott döntésekért nem őket
terheli a felelősség. Részben őket is. Mert az igaz, hogy Párizsban
mondták ki a végső szót, de a Magyarországon állomásozó szövet-
ségesek jelentései nem éppen magyar barát, A misszió az a csehek,
románok,szerbek és osztrákok érdekeit nézték elsősorban. Kunék
viszont erősítették azt a szövetséges tisztekben, hogy le kell Ma-
gyarországgal számolni. Nemcsak az az általuk hangoztatott bolse-
vizmus elleni harcról van szó.
Kun magyarázkodásba fogott ,hogy a zavargások szükségképpen
a kormányváltásból adódik. A föltételek javulásával a helyzet is
javulni fog. Nem akadályozza meg hogy elmenjenek, de hagyjon
Budapesten tiszteket hogy az antanttal könnyebben tartassák a
kapcsolatot. Biztonságuk javítása érdekében pedig, lépéseket fog
tenni.
Erre Vix azt felelte,hogy két nappal ezelőtt is ugyanezt mondták,
És miután egy bekövetkezhető katasztrófától tart, követelte, hogy
azonnal elindulhassanak.
Ezen egy darabig elvitatkoztak.
Kun kijelentette hogy mindennek a zavaros helyzet az oka. ami
később majd tisztázódik.
Erre Vix, adjanak ki közleményt arról, hogy a tárgyalások nem
szakadtak meg! ˝Rajtam nem múlik, a jegyzéket továbbítom, de
ha önöknek Budapest meg is felel, nekünk egyáltalán nem, hi-
szen olyan itt, mintha börtönbe lennénk zárva. A misszió titká-
rai lent vannak a pincében, az önök rendőrei mindent elleptek.
Nyoma sincs a szellemi szabadságnak. Kun mindenáron mara-
dásra akarta bírni őket. Az is tény, hogy így nem lehet viselked-
ni. Mert ez csak rontott a megítélésükön.
Kun megkérdezte tőle, hogy hajlandók-e maradni ha visszanye-
rik mozgás szabadságukat? És mindegyikük mellé egy üssze-
kötő tisztet adnak.Vis válasza erre az volt, hogy Kunnak fogal-
ma sincs a misszió működéséről, nincs tisztában a tevékenysé-
gükkel. Lótás-futás naphosszat. Hogy gondolja, majd minden
esetben összekötő tiszttért küldünk, amikor menni kell valaho-
va? Ebben teljesen igaza volt.
Vix kijelentette, hogy fegyverszüneti kérdésekben másutt is tud
intézkedni. Itt tovább - már mit Budapesten- mindenincidensnek
kitéve nem maradhat.
Kun megismétli hogy biztonságukért kezességet vállal.
Aztán szóba került a zászlók ügye.
Vix megkérdezte Kuntól hogy hagyják e végre elutazni vagy nem?
Kun igennel felet, ha menni akar. A kormány nem akarja elutazá-
sukat megakadályozni, de szeretnék ha maradnának.Még egy da-
rabig megy a huza-vona. Hogy a vasúti mérnök mikor jön. Kun
mondja hogy már este 22 óra 15.kor már nem lehet senkit bent
találni.Megegyeznek reggel 8 órában.
Kun elakar köszönni amikor Vix még egy percet kér tőle.
Lemondásakor a köztársasági elnök durva pontatlanságokat tar-
talmazó fölhívást intézett a magyar néphez, melyet cáfolni kíván.
Kun válasza: ˝ Azt veti ellen, hogy bizonyára helytelenül értel-
mezték az alezredes szóbeli magyarázatát.
Vix azt felete rá, hogy semmi magyarázkodni valója nem volt.
Csupán egy közleményt adott át.
Ezután De Noiseux fordult Kunhoz: ˝ Ön azt mondta, hogy ez
az állítás egy a magyar fegyverszüneti bizottságban folytatott
megbeszélés során hangzott el.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése