2014. március 23., vasárnap

A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 31.

                                                           31

Vix alezredes, a budapesti szövetséges katonai misszió vezetője
De Lobit tábornoknak, a magyarországi hadsereg parancsnoká-
nak ,1919 mácius 31-i keltezéssel megküldi a március 21-i for-
radalmi mozgalom eseményeit tárgyaló jelentését.
Az 1. Jelentés azon számottevőbb incidenseket foglalja össze, a-
melyek során szövetséges tiszteket ért bántódás a vörösgárdis-
ták, illetve a tömeg réséről.
A 2. Jelentés a kommunista kormányzatnak a misszióval szem-
ben március 21. és 26.között tanusított magatartását ismerteti.
A 3.Jelentésben a saját értékelését fejezi ki az 1. és 2. jelentés-
ben foglaltakról.
A 4. Jelentés a Magyarországon március végén fönnálló politi-
kai viszonyokról ad képet.

Az 1. Jelentésben időrendben közli a március 21. és 26. közöt-
ti napsorán a szövetséges missziót ért incidenseket.

Március 21.

A drótnélküli távírókészüléket CAlbrecht laktanya) fegyveres
magyar katonák elkobozzák és megrongálják.

A későbbiekben a készüléket a magyarok saját használatukra
rendbehozzák.

A készülékeket kezelő műszaki katonákat lefegyverzik, a ka-
szárnyában elszállásolt alakulat  többi katonáját foglyul ejtik,
zaklatják, élelmüket elveszik, konyhájukat szétverik. (A ka-
tonákat 24 óra elteltével szabadon bocsátják.)

A Bárdi-féle garázsban (Lehel út) található gépkocsikat elko-
bozzák.

A szövetséges tisztek városban közlekedő autóit megállítják,
a tiszteket kiszállítják, a kocsikat elkobozzák.

Egy a Dunán szolgálatot teljesítő őrnaszádot kifosztanak és
megrongálnak.

22 órakor minden, a missziót a külvilággal összekötő távíró
kapcsolat megszakad.

Március 22

4 órakor megszakad a belgrádi telefon összeköttetés.

A későbbiek folyamán egyre körülményesebb Budapesten be-
lül telefonálni.-A postai alkalmazottak csak immel-ámmal adják
a kért számokat, majd végül megtagadják a kapcsolást.

A magyar kormánnyal lehetetlenség közvetlen kapcsolatot terem-
teni. Az alezredest több ízben is fölkeresik civilbe öltözött magyar
tisztek, illetve népbiztosok, akiknek hivatalos minősége nem elle-
nőrizhető. Velük semmilyen eredményre nem jutunk.

A misszió védelmét biztosító karhatalmi osztag katonái bevonták
zászlónkat. Ezek a fegyveresek egyre-másra beállítanak a misszió
irodáiba, és kihívó magatartást tanúsítanak.

A Felsőerdősor utcai helyiségünkben (1.iroda) géppuskás osztag
élén orosz nemzetiségű civil jelenik meg. Röplapokat jött szét osz-
tani katonáink között, és minden, ezzel szembeszegülő tisztet le a-
kar tartóztatni, hivatkozva a városparancsnok birtokában levő írás-
beli parancsára.

Utána ugyan ez a civil az Andrássy úti villához megy (az alezredes
irodája és 2.iroda), erőszakkal behatol a misszió irodahelyiségeibe
azzal. hogy letartóztatja az alezredest, végül személyesen ez utóbbi
lép közbe. A közjáték több órán keresztül tart, míg végül a hadügy-
miniszter visszavonja a városparancsnok utasítását.

Az est folyamán Bajáról Budapestre érkező két szövetséges moni-
torra a Csepel-szigetről puskalövéseket adnak le. Egy tiszt megse-
besül.

















                       

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése