2014. március 22., szombat

A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 30.

                                                                          30

5.Olaszország hagyjon fel a szerbekkel szembeni provokatív magatartásával.
Miről is van szó. Arról, hogy az olaszokat nem elégítette ki a még a háború
alatt neki ígért területek. Ezért még nagyobb területeket akartak megszerezni
a leendő Szerb-Horvát-Szlovén Királyságból. Plusz Albániát. És nagyobb be-
folyást a Balkán félszigetre. Ez nem tetszett a szövetségeseknek.
˝ A szövetséges nemzeteknek egységbe kell tömörülniük a mindannyiukat fe-
nyegető veszély láttán. Márpedig megbízható források szerint Budapesten e-
gyedül az olasz képviselet működhet szabadon, miközben a többi missziót in-
ternálták. A magyarországi hadsereg olasz összekötő tisztje kijelentette, hogy
az olasz csapatok kénytelenek lesznek Dibrában támadást intézni a szerb e-
rők ellen, amennyiben azok nem vonulnak ki a térségből.

E magyarokkal szemben legkevésbé sem ellenséges, Szerbiával szemben vi-
szont fenyegető olasz magatartás nyugtalanítja a szerbeket.

6. Véleménye szerint hogy jelenleg szükséges támogatást biztosítani, és bizto-
sítékot nyújtani a szerbeknek megnyugtatásuk érdekében..

Ezt megelőző napon március 27-én Ferdinand Foch francia marsall javasolja
a békekonferenciának Budapest és Bécs katonai megszállását. Muraközben
a Magyar Tanácsköztársaság mellett tüntettek. A Tanácsköztársasággal ro-
konszervező megmozdulások a cseh hadseregben. Andrássy Gyula volt mi.
niszter beadványban kéri az antanthatalmak katonai beavatkozását a Tanács-
köztársaság ellen.
Az antant hatalmak Gazdasági Tanács március 28-án úgy határoz hogy to-
vábbra is fenntartja a gazdasági blokádot Magyarország ellen. 
Fontenay belgrádi francia követ távirata Pichon francia külügyminiszternek
március 29. A Budapestről érkezett szövetséges tisztek általános benyomása
szerint pillanatnyilag a mozgalom még nem tisztán bolsevik jellegű, és további
térnyerésétgyors beavatkozással meglehetne akadályozni.
Az új kormányzat Vix alezredes tudomására hozta, hogy hajlandó területi en-
gedményekre, amennyiben az érdekelt lakosság népszavazás útján azok elfo-
gadása mellett dönt. Másrészről Magyarország azt kéri, hogy megbízott szak-
értőik megjelenhessenek a békekonferencia előtt.

Nyilvánvaló hogy a békekonferencia presztízse ezen ügy mielőbbi rendezését
kívánja, nehogy a példán fölbuzdulva, mások effélével próbálkozzanak.

Mindenesetre fegyveres beavatkozásra csak megfelelő erőkkel kerülhet sor,
és csak azután, hogy a szövetséges kormányok fölszámolták a keleten állomá-
sozó fegyveres erőik túl gyors csökkentése következtében előállott helyzetet.
Az is elvárható, hogy szövetségeseink velünk együtt viseljék az végrehajtásra
kerülő intézkedések minden kellemetlenségét, és ne egyedül Franciaország szol-
gáljon az ellenséges indulatok céltáblájául.
Március 30-án Kun Béla külügyi népbiztos táviratban értesíti a román, a jugosz-
láv és a csehszlovák kormányt, hogy a Tanácsköztársaság elvben elismeri terü-
leti igényeiket.   -   A Forradalmi Kormányzó Tanács közzéteszi, március 24-én
kelt XXIII. számú rendeletét a Vörös Hadsereg felállításáról. A Vörös Hadsereg
megkezdte a toborzógyűléseket a fővárosban és a vidéken. Az I. nemzetközi
zászlóalj szemlét tartott a budai várban. A bécsi magyar munkások gyűlésén ki-
mondták a  Magyar Tanácsköztársasághoz való csatlakozásukat.
Ugyan ezen a napon a  Neue Freie Presse újságírójának kérdésére Kun Béla azt
válazsolja ˝ -Mi nem állunk a területi integritás alapján. Nem is vagyunk ha-
diállapotban az antanttal. Ezzel válaszoltam arra a kérdésre is, milyen föl-
tételek mellet kötnénk békét.˝  A cikk teljes terjedelmében a Vörös Ujságban
jelent meg. Ugyanezen újságban 29-i kelettel hírt adtak arról hogy Székesfehér-
váron 80 leány és asszony azt a kérelmet intézte a Hadügyi Népbiztossághoz,
hogy sorozzák be őket a Vörös Hadseregbe. Az orosz példa ragadós volt.






















                       



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése