2014. március 15., szombat

A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 25

                                                                              25

                                 A) A semleges zóna határai
A semleges zónának, a melyet a szövetséges csapatok szállnak meg, követke-
zők lesznek a határai;
Keleti határ. Az Aradtól Nagyszalontáig vezető műút, a Nagyszalonta-Nagy-
várad-Nagykároyl-Szatmárnémeti vasútvonal; mindezen helységek a magyar
és román katonai megszállás alól ki lévén zárva, ezen fent említett közlekedési
vonalakat azonban a román csapatok és a szövetségesek ellenőrzése alatt álló
lakosság-gazdasági szükségletekre való tekintettel használhatja.
Északi határ. A Szamos és a Tisza folyó a Vásárosnaménytől öt kilométerre
eső pontig.
Nyugati határ. A Tiszát öt kilométerre Vásárosnaménytől észak-nyugatra el-
hagyja, aztán Debrecentől öt kilométerre nyugatra, Dévaványától 3 kilométer-
re nyugatra, Gyomától nyugatra, Orosházától, Hódnezővásárhelytől és Sze-
gedtől 5 kilométerre nyugatra húzódik.
Déli határ. A Maros folyó, Arad és Szeged városok, amelyek minden magyar
és román csapat kizárásával a szövetséges csapatok által lesznek megszállva.
A határok részletes vonalvezetése később fog megállapíttatni.

                      B) A zóna kiürítésének és megszállásának feltételei    
 A magyar csapatok a semleges zóna nyugati határai mögé visszavonulása már-
cius 23-án kezdődik és legfeljebb tíz (10) napon belül be kell fejeződjék.   
    Ezen idő alatt Gondrecourt tábornok, akit a semleges zóna parancsnoksá-
gával bíztam meg, ezt a szövetséges csapatok által elfogja foglaltatni, és ellenő-
rizni fogja a magyar csapatkivonás mozdulatait.
    A Békekonferencia felhatalmazza a román csapatokat, hogy vonalaikat a sem-
leges zóna keleti határáig előre tolják, jelenlegi elhelyezkedésükben megmarad-
nak azonban mindaddig, amíg a magyar csapatok ezen zóna nyugati határán túl
nem jutottak.

                    C) Anyag
1. Hadianyag. Azon hadianyagot, amely a románok által megszállandó zónában
van, francia tisztek és katonák fogják leltározni és megőrizni. Ezt az anyagot, mint-
hogy nem tekintik hadi foglalásnak, a magyarok elfogják vihetni.
Az az anyag, amely a semleges zónában van, a magyar kormány rendelkezésére
bocsáttatik, amelynek szabadságában van ezt vagy a mostani helyen hagyni, vagy
elvinni.
2. A magyar államtulajdonát képező vasúti és gazdasági javak. Ennek az a-
nyagnak szintén a helyén kell maradnia addig, míg fölötte határozat nem hozatik.
Leltárba veszik, és használatba vételének kérdésében egy, a Gondrecourt tábor-
nok elnöklete alatt működő Magyar-Román Bizottság fog nekem javaslatot tenni.

                D) Közigazgatás
 A polgári közigazgatás a semleges zónában a Szövetséges Parancsnokság ellen-
örzése alatt a Magyar Kormány kezében marad, a magyar csendőrség és rend-
őrségi erők a fent említett Parancsnokság vezetése alatt biztosítják a rend és nyu-
galom fenntartását.
  Van szerencsém Excellenciádat kérni, hogy szíveskedjék 48 órán belül közölni
Vix alezredessel azt a dátumot, amikor a magyar csapatok a semleges zóna túl-
oldalán meg jelölt határait elérik, mivel - amint az a B) szakaszban feljebb em-
líttetett - a csapatmozdulatok március 23-án kezdődnek, és legfeljebb tíz napon
belül be kell fejeződjenek.
  Az anyagi ügyeket semmi esetre sem szabad a határidő meghosszabbítása cél-
jából ürügyként felhozni, mivel minden rendelkezés megtétetett, hogy ezt a kér-
dést a kiürítés után is meg lehessen tárgyalni.
Károlyiék ezt nem voltak hajlandók elfogadni,mivel ez újabb területek idegen
megszállását jelentette. Károlyi lemond az elnöki tisztéről és március 21-én Kun
Béláék át veszik a hatalmat.
Március 22-én távirati úton felmentik Saly Endre nógrádi kormánybiztost hiva-
talából.













                   

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése