2014. március 11., kedd

A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 23

                                                                             23

Március 19-én beszélgetés zajlott le de´Lobit tábornok vezérkari főnöke, Dos-
sé ezredes és a budapesti szövetséges katonai misszió vezetője, Vix alezredes
között. Éppen most kaptuk a parancsot a tábornoktól a békekonferencia ha-
tározatainak alkalmazásából adódó intézkedések haladéktalan végrehajtására.
... De Lobit tábornok döntése értelmében a következőképpen kell cseleked-
ni, ön fogja saját kezűleg átadni gróf Károlyinak a De Lobit aláírással ellátott
levelet.

Először. A levelet - amely fölhatalmazza De Lobit tábornokot, hogy minden
kérdésről tárgyaljon gróf Károlyival, önt pedig szóvivőjéül  jelöli ki, aki a
részletkérdéseket tisztázza és gróf Károlyi elé tárja De Lobit tábornok dön-
téséből következő intézkedéseket.- teljes terjedelmében megkapja fél 1-kor
Hughes-távírón, kérem, küldjön egy tisztet ebben az időben készülékéhez,
úgy volna jó, ha az átadás ma este megtörténne, például, 18 vagy 19 órakor,
mert a levél, 48 órán belül kér választ, amit holnap után este szeretnénk is-
merni, ezenkívül menesztek önhöz egy tisztet a tábornok által aláírt levéllel,
ezt közölheti gróf Károlyival. Elvileg ha a magyarok elfogadják, Gondrecourt
tábornok parancsot kap a semleges övezet azonnali megszállására, hogy meg-
akadályozza a vasúti és hadianyag elszállítását és fölügyelje a magyar csapatok
kivonását. A levélben felsorolt intézkedések végrehajtása a csapatkivonásnak
megfelelően történik. Erre, valamint bárminemű fölszerelés kivonására 10 na-
pos határidőt hagyunk.

Elfogadás esetén ( erről a levélben nem esik szó) ígéretet tehet a jelenleg ro-
mán fogságban lévő Apáthy kiszabadulására.

A Budapest, illetve Erdély és a Bánság francia megszállás alatt levő területei
között fönnálló gazdasági kapcsolatokra nézve a legőszintébben megerősít-
heti, hogy a semleges francia területen élő lakosoknak nem kell semminemű
zaklatástól tartaniuk, hasonlóképpen semmi változás nem lesz e terület gaz-
dasági igazgatását, a rendőrséget, a csendőrséget és az iskolákat stb. illető-
leg, ...valamint hogy a román megszállás alá kerülő övezetet illetően Berthe-
lot tábornok minden intézkedést megtesz a túlkapások megakadályozására.
Minden hadoszlop élén francia tisztek állnak majd,... végül is azt kell egy-
értelműen a magyarok tudomására hozni, hogy nincs szándékunkban meg-
alázni őket, hiszen csupán arról van szó, hogy katonaként végrehajtjuk a
szövetségesek által együttesen hozott döntéseket.
Nemleges magyar válasz esetén a tábornok nem tervez azonnali hadműve-
letet, hogy így bírja őket jobb belátásra, hiszen létszámgondok és politikai
okok miatt a Magyarországi Francia Hadsereg beavatkozására számíthat.
Ha a magyarok nemet mondanak, erről ugyanis haladéktalanul jelentést
tenne, mire Párizs kényszerítő intézkedések elrendelését kérné, melyek az
élelmiszer-szállítások felfüggesztését és egy szövetséges francia-szerb-ro-
mán hadsereg létrehozását foglalnánk magunkban, amely legalább 10 had-
osztálybból állna és francia parancsnokság alatt szerezne érvényt a határo-
zatoknak, persze nyilvánvaló, hogy e hadsereg megszervezése nem menne
egyik napról a másikra, ezért tehát főleg a meggyőzésre kell törekedni, nyil-
vánvalóvá téve a magyarok előtt, az ellenállás kilátástalanságát. Biztos ben-
ne hogy gróf Károlyihoz kell fordulni? Szerintem, gondolom egyetért velem,
egy tekintélyes állami hivatalnoknak kell a levelet átnyújtani. - Én legtöbb-
ször a miniszterelnökkel tárgyalok, de talán tényleg jobb a miniszterelnökhöz
fordulni, de talán tényleg jobb a köztársasági elnökhöz fordulni, ez minden
kétségen felül áll. Gróf Károlyi egy Budapesttől bizonyos távolságra található
hegyvidéken lakik, így aztán, tekintettel a havazásra, nehéz lesz őt ma este el-
érni. Egyébként sok gondom akadt a lovasezred elszállításával kapcsolatban.
Ezért, valamint a budapesti közlekedési nehézségek miatt inkább holnap a-
dom át a jegyzéket. Ma délután kihallgatást kérek gróf Károlyitól: de pró-
báljon választ kapni holnaputánra ha lehetséges. - Rendben, itt vannak az
antant szövetséges tisztjei meg a szerbek, románok és csehek,mindenkit ér-
tesítenem kell, ha a misszió bezár.  

               



















Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése