10
Tovább nyomulnak előre a csehek és megszállják Nagymihályt és Komáromot.
Ipolyszakállosról kiindulva Demend és Gyérek községeken keresztül egy ezer-
fős kontingensük bevonult Ipolyságra.Hont vármegye alispánja tiltakozott,de hi-
ába.A megyeszékhelyt kettévágja az Ipoly mint demarkációs vonal és egyik fele
cseh megszállás alá került.Ezzel a lakosságot elzárják a vasúttól,kórháztól és a
gőzmalomtól.Párkánynánáról kiindulva megszállják Lévát. A kormány megrettent
hogy ha Salgótarjánt elveszítik akkor nem lesz szén a maradék területen. Tata-
bánya szene nem volt elég. Pécs szerb megszállás alatt volt.Ezért aztán Vázsonyi
államtitkár megbízottja kora délután közölte a fegyverszüneti bizottsággal hogy a
csehek Salgótarjánt elakarják foglalni.A hadügyminisztérium illetékese közölte
vele,hogy mindenképpen tartani fogják Salgótarjánt.Jelentették az antant misszió-
nál is Vixnek.A Vixet helyettesítő Collat őrnagy az állította válaszában,hogy nem
tárgyalt a község-csak 1922-től város Salgótarján.-(Hunnias) megszállásáról.
Milan Hodza állítása szerint Festetics miniszter kérte meg napokkal előtte.A kö-
vet intézkedik hogy ne történjen meg a megszállás.Kora délelőtt Drégelypalánkra
érkezik Pálmay Ernő százados.egysége.-Délután az Ipolyságról Losoncra akart
menni egy csehszlovák különítmény,azonban Pálmay Ernő tiltakozására vissza-
tértek.Ezután Pálmayék megszállték a vasútállomást,a hídvégi hídfőt,valamint a
drégelypalánki vasútállomást.Ipolyságnál a két hídfő között megszűnt a közleke-
dés.A csehek ideilenesen megszállták a szobi vasútvonal demarkációs vonalon-
túli részét.Vasutasok vitték a hírt hogy Párkánynána felől elindultak a csehek Ba-
lassagyarmat felé.A hír hallatán Rákóczy kormánybiztos jelentette a hadügy felé
˝hogy óriási pánik keletkezett,Intézkedtem,hogy egy páncélvonat és egy nagyobb
számú őrség menjen az Ipolyság felé.˝Vizy Zsigmond,a 16-os honvédek pótzász-
lóalj századosa,különítményével Drégelypalánkra megy,a vasutasok segítségével
megrongálják a síneket,és két vagon kisiklatásával eltorlaszolja a vonalat.Tudo-
mást szerezve Vizy tevékenységéről Hont vármegye alispánja tiltakozott aVizy-
ék cselekménye ellen.Ezután Vizyt eltíltják az ellenállástól.Tovább menni azon-
ban nem tudnak.mert a szerelvényt visszaviszik Balassagyarmatra a vasutasok.
A nap végére a csehek már a Zalaba-Ipolypásztó-Ipolyszakállos-Ipolyság vo-
nalon állnak.A csehek 11-én megszállták Uzsokot.Közben a megszálló cseh csa-
patok erősítést erősítést kaptak Losonc és Fülek térségében.A 46-os páncél-
vonat továbbra is Balassagyarmaton marad.Közben a maradék Nógrád megyé-
ben mozgolódnak a kommunistás.Január 12-én bevonultak Ungvárra a csehek.
A Népszava információja szerint:˝Beavatott helyről közlik,hogy az Érsekújvártól
kelet felől előre nyomuló cseh csapatokkal való esetleges összeütközés elkerülé-
sére,a kormány elrendelte Vácmak katonai kiürítését.˝ Ez a hír tévesnek bizonyult.
A Pálmay százados alárendeltségéhez tartozó kerékpáros zászlóaljból Szobra ki-
rendelt osztag,január 13-án nem volt hajlandó a katonatanács hozzájárulása nél-
kül útba índulni.A lengyelekkel is folytak harcok a csehekkel,mivel a lengyelek ia
szerettek volna területeket szerezni. 14-én a lengyelek kiürítik a Lomnici-csúcs-
Magura-Ólubló vonalától északra eső területeket,és visszavonulnak a galíciai ha-
tárra.Ez a konfliktus a csehek javára dőlt el.Hisz Árva és Szepes vármegyék len-
gyelek lakta részét megkapták. Ez 589nkm. E közben Losoncon a cseh csapatok
véres összetűzésbe kerültek a a lakossággal,a megszállók ledöntötték Kossuth
szobrát. A csehek által megszállt területeken szinte mindenaposak voltak az atro-
citások a magyarokkal szemben. Gyilkosságok,rablások,fosztogatások. A több-
ségüket a hivatalokból,közintézményekből elzavarják. Lefoglalják az ingatlanokat.
Le döntik a szobrokat,emlékműveket. Ez a nagy cseh civilizáltság. E napon száll-
ják meg az Ungvár-Hajdúberegnye vasútvonalat. Megérkezett a fegyverszüneti
bizottsághoz Vix alezredes átirata mely közli a magyar féllel,hogy ˝a tótországi
sérelmek˝ nem vizsgálhatók a november 13-i egyezmény szabályai szerint. Az an-
tant elismerte Csehszlovákia szuverenitását a megszállt területek felett. A belügyi
államtitkár intézkedést kér a hadügytől,mert hírek szerint a csehek meg kívánják
szállni Balassagyarmatot. Hajnali 5 órakor az ipolysági állomáson lévő szakasz
parancsnoka táviratban kért segítséget Balassagyarmattól.a csehek ellen. Este 19-
órakor cseh kézre került Ipolyság vasútállomása. Egy órával később már Hont és
Drégelypalánk került a csehek kezére.Rákóczy kormánybiztos megtiltotta a város-
ban tartózkodó katonáknak az ellenállást. Ghyczy őrnagy,a Balassagyarmaton tar-
tózkokó katonai erők parancsnoka,táviratban elrendeli a demarkációs vonal kiü-
rítését,és a Rappig szétszór őrségek aszódra rendelését. A katonaság elszállítására
kirendelt vonat ismeretlen okból hátrahagyta a katonaságot,csupán a fegyvereket
vitte el. Este a város küldöttsége várja a csehszlovák megszállókat a vasútállomá-
son, A csehek 15-én több ponton is átlépik az Ipolyt,megszállják a folyó déli ré-
szén az ipolysági vasútállomást és Drégelypalánkot. Ezt követően egy különítmény
bevonul Balassagyarmatra. Az akcióra Piccione olasz hadtestparancsnok intézke-
dése alapján történt.efoglalják a város stratégiailag fontos pontjait, a vasútállomást,
postát,laktanyát és a vasúton áteső részét és száz méterszéles sávban az ún,Sivító-
telepet. A laktanyában lévő nemzetőröket lefegyverzik és lefogják őket. De lefegy-
zik a polgárőröket és munkásgárdát is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése