2014. január 30., csütörtök

A Felvidék cseh megszállsa 1918-1920 9

                                                                              9
A Pesti Hírlap megerősíti a hírt,hogy Északnyugat-Magyarországi Honvédelmi
Bizottmányhoz csatlakozott Pozsonytól kezdve a Mátyusföld,Csallóköz, a Kis-
alföld,a Zsitva, a Garam és az Ipoly völgye is. A csehek bevonultak Losoncra
és a várost cseh impérium alá helyezik. A szokásos szónoklatok,mindet megí-
gérnek,amiket aztán nem tartanak be.Közben Salgótarjánban kommunista és
nemzeti érzelmű emberek csapnak össze. Antiszemita zavargásokra is sor ke-
rül a város déli részén. A kommunisták átakarják venni az irányítást. Elfoglal-
ják a postát,távírdát,vasutat,a bányákat és azok épületeit. Fosztogatnak,rabol-
nak. Óriási a felfordulás.Természetes hogy nem maradhat titokban a csehek e-
lőtt sem. Hisz ők minél nagyobb területeket akarnak megszerezni.Január 4-én
Pálmay Ernő százados jelentette,hogy a katonaság és a nemzetőrség hat szá-
zadot állított fel,ez 690 ember. A lakosság úgy határoz hogy fegyveresen áll
ellent a betolakodóknak. A fegyverszüneti bizottságnak jelentik,hogy a Loson-
con a csehszlovákok lépéseket tesznek a hatalom átvételére.A magyar köz-
igazgatást megszüntetik. Az oktatás nyelve a szlovák lett a magyar helyett. A
bizottság tiltakozott Vixnél,mert egy Losoncon feladott gyapjúszállítmányt a
csehszlovákok lefoglaltak. Egy felfegyverzett magyar egység Rappra vonul,hogy
a vasutasokkal együtt ellenálljon az előre nyomuló csehszlovák csapatoknak.
Salgótarjánban helyreállítják a rendet az iglói géppuskás tanfolyam egységével,
illetve Peyer Károly korrmánybiztos vezetésével egy tizenhat fős matrózkü-
lönítmény.fegyveresen verik le a lázadást sok a halott. A magyar és cseh csa-
patok össze csaptak egymással január 6-án.7-én a csehszlovák 7.légionárius
hadosztály egy-egy oszlopa bevonult Galántára és Dunaszerdahelyre. A had-
ügyminisztérium képviselője kérte a fegyverszüneti bizottságot,hogy tiltakozza-
nak Vixnél az Ipoly átlépése miatt:˝annál is inkább,mert a csehek előrenyomu-
lása az antant főparancsnokság által a megszállás határaira vonatkozó rendel-
kezések súlyos megsértését képezi,és a salgótarjáni bányák elfoglalása esetén
Magyarország utolsó szénforrásától fosztja meg.˝Tornócnál egy század 12-es
komáromi honvéd tűzharcba keveredik a csehszlovákokkal,január 8-án, de
visszavonulásra kényszerülnek, mire elesik Érsekújvár és Párkány.Érsekújvár 
hogy a fosztogatásokat megakadályozzák behívják a cseheket. A Hadügy-
minisztérium megtiltja a fegyveres ellenállást Léván, Pálmay Ernő különítmé-
nyét kivonja a városból előbb Ipolyságra,majd később Drégelypalánkra.Sel-
mec és Bélabányát elfoglalják a csehek. Párkánynánára csehszlovák páncél-
vonat fut be és ezzel a csehek elfoglalják a Duna vonalát január 9-én.
A nap folyamán a csehszlovákok Ipolyszakállos faluig nyomul előre.Csatánál
átlépik a vármegye határát, és a demarkációs vonal mentén megszállják a
községeket. Kora délután Ipolyságra érkeznek. A megyei főjegyző tiltakozik
a megszállás ellen,mire a csehszlovák parancsnok elismeri,hogy csapataival
a demarkációs vonalat az ipolyszakállosi vasúti hídnál átlépte. Kijelentette,
hogy ez tévedésből történt,és elnézést kérve visszaindítja a csapatait szállító
vonatot.Elég nehezen hihető hogy bocs tévedtünk. Ez tudatosan megszerve-
zett akció volt a részükről. A Hadügyminisztérium karhatalmi osztályának ren-
delkezése szerint,a csehszlovákokkal szembeni eljárás során a rablóbandák
fellépése esetén fegyveres ellenállást szabad kifejteni,azonban a ˝reguláris
cseh csapatokkal szemben fokozatos visszavonulás mellett a vérontás kerü-
lendő.Tiltakozás után közölni kell a csehszlovákokkal, hogy az Ipoly a de-
markációs vonal.Rappon tárgyalások folynak a csehszlovákokkal Nógrád
vármegye megszállásáról. Bazovszky zsupán közli Rákóczyval,hogy az el-
foglalt területek csehszlovák közigazgatás alá kerülnek. A megszállt és meg-
nem szállt területek kapcsolatáról jegyzőkönyvben egyeznek meg. A csehek
megszegve a megállapodást,Ipolyvisk felől átlépték a demarkációs vonalat,
de a magyar tiltakozás hatására ˝bocsánatot kértek és visszavonultak.˝
Hasonló jelenet játszódott le Füleknél is.Balassagyarmat képviselő testülete
bizottságot jelölt ki a csehek fogadására. Rákóczy István kormánybiztos ki-
áltványt ad ki,miszerint a csehszlovák csapatok átlépték az Ipolyt, ami ellen
a magyar katonaság tiltakozott.Rákóczy telefonon megkérdezte a Balassa-
gyarmati Nemzeti Tanácsot, hogy kiadhatók-e a Vizy százados által az I-
poly védelmére igényelt ágyúk és fegyverek. A Balassagyarmati szociálde-
mokraták ellenzik. ˝Így esetleg megleszek fosztva annak a lehetőségétől,
hogy az Ipolyt megvédjem,pedig megvagyok győződve arról,hogy a cse-
hek a fegyveres ellenállás esetén az átlépést meg sem kísérelnék˝ Írja 
Rákóczy kormánybiztos. Ilyen hazafiak voltak a szociáldemokraták. In-
kább hagyták volna hogy idegen megszállás alá kerüljön még több terület.
Kassán december 30.tól január 10-ig. A 6. cseh-szlovák légiós hadosztály          
összpontosult, s 11-én három oszlopban megkezdte előnyomulását.
Egy dandár vasúton Tőketerebesen át Nagymihályra indíttatott,honnan
egy ezred Szobráncon át Ungvárra menetelt,mely onnan egy zászlóaljat
vasúton Uzsokra szállított; egy zászlóalj Tőketerebesről Varannóra került.                                                   A hadosztály másik dandára a Hernád völgyében Csányig nyomult előre.
Kramarz miniszterelnök levélben hívja fel a figyelmét Benesnek arra, hogy
a demarkációs vonalat Kelet-Szlovákiában gazdasági és közlekedési o-
kokból meg kell változtatni.







 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése