2014. január 7., kedd

A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 5

                                                                               5                                                                                 Hogy a csehek megindulhattak a Felvidékre az is hozzájárult,hogy a Szlovák
Nemzeti Tanács Prágában tartózkodó küldöttsége,azzal a kéréssel fordultak
a prágai Nemzeti bizottsághoz,hogy az,tekintettel az anarchikus helyzetre,a
˝fosztogatásokra˝és ˝a rend teljes felbomlására,˝ küldjön katonaságot,szállja
meg a szlovák lakta területeket. Mint már fentebb írtam 1918,nov.2-án be.
törtek Morvaország felől Szakolcára.A morvaországi hodonini városi ve-
zetők attól féltek hogy Szakolcán fegyveres felkelés tőr ki,mely át csaphat
hozzájuk.A különítményesek dolgavégezetlen akartak távozni Szakolcáról,
mikor a turócszentmártoni Nemzeti Tanács kiküldötte és az önkéntes jelent-
kezőkből álló alakulatot maradásra szólítótta fel.November 5-én Srobár
vezetésével ideiglenes szlovák kormány alakult,mely november 14-ig,az el-
ső csehszlovák kormány megalakulásáig állt fenn.Közben folyamatosan száll-
ják meg a Felvidéket  November 7-én Supka Géza,prágai magyar követ je-
lenti Károlyiéknak,hogy a Csehszlovák Nemzeti Tanács igényt tart Észak-
Magyarország területére a Duna-Vác-Gyöngyös-Miskolc-Tokaj-Csap -
Máramarosszget-Verecke vonaláig.Nyitra vármegyébe megjelennek a csehek
Elfoglalják Szenicét.másnap Nagyszombat kerül cseh kézbe.Dél felé egészen
a dévénytói vasútállomásig nyomultak előre.November 8-án a Vlára szoros-
nál és a Jablonkai hágónál újabb önkéntes alakulatok lépték át a határt.10-én
megszállták Trencsént és Vágújhelyet.A Jablonkai hágón át érkezők a kassa-
oderbergi vasútvonal mentén Kralováig jutottak,és november 12-én birtokuk-
ba került Zsolna,Rutka,Turócszentmárton.A kotmány hivatalos álláspontja az
volt hogy nem alkalmaz erőszakot ˝a rendfönntartó karhatalmi erők ellen.˝ Egy
rövid ideig nem is volt különösebb összetűzés a különböző katonai és karha-
talmi egységek az ellenőrzésük alatt álló területek elkülönítésére törekedtek.A-
zonban hamar kiderült hogy nem egyszerű rendcsinálásról és a lakosság meg-
védéséről van szó, hanem a magyar hatóságok és magyar hatalom felszámo-
lésáról.és az új berendezkedés biztosításáról.Hivatalokból,intézményekből tá-
volítják el a magyarokat,A zászlókat ,címereket összetépik,összetörik.Meg-
tiltanak mindent ami magyar.Sok helyen van atrocitás a magyarokkal szemben.
A magyar kormány tiltakozott ugyan hogy még nincs békeszerződés és már is
meg indultak a magyarokkal szembeni atrocitások.Véresre vernek magyarokat
ha magyarul mer szólni.Nem mindenki nézte tétlenül a csehek garázdálkodását.
A szovjet fogságból hazatért Pálmay Ernő honvéd százados Léván meg alakít-
ja csoportját a Pálmay csoportot.Ő volt a Léván állomásozó honvéd géppuskás
tanfolyam utolsó parancsnoka.Maga a csoport pár száz mindenre elszánt embe-
rekből állt,akik a maguk jószántából a legszigorúbb katonai fegyelmet és a leg-
magyarabb bajtársiasságot a közös cél érdekében.Tisztek,altisztek és katonák
testvéri közösségben fonódtak össze.Számuk gyarapodott önként jelentkező
diákokkal.,akik külön kiképzésben részesültek.A Pálmay csoport csakhamar
rettegett ellenfele lett a forradalmi elemeknek,később pedig a cseheknek.Az ő
csoportja verte szét Zsolnán a cseheket,ugrasztották szét Prága délceg fiait
Trencénteplic határában.A csoport egy tisztje és hat közvitéze lőtte szitává gép-
fegyverrel azt a vonatot,amely 1200 cseh katonával robogott be a garamber-
zencei állomásra.Közben mikor november 11-én bevonulnak a csehek Nagy-
szombatba a város környéke és a város lakossága tiltakozó népgyűlést tartott
a cseh bevonulás ellen.A Rozsnyói Nemzeti Tanács jelentette a kormánynak
hogy Gömör vármegyét megszállták a csehek.E napon jelenik meg az új had-
ügyminiszter proklamációja az ország népéhez.Az ország határait minden ˝a
nemzetközi jogban ütköző támadás˝ellen fegyveres erővel megvédi.Novem-
ber 12-én az első komolyabb összecsapásra került sor a magyar és cseh re.
guláris csapatok között az Árva megyei Kralovánál.Az ottani alagút nyugati
bejáratát a 9.kassai honvédezred  80 katonája-közöttük az iglói géppuskás
osztag emberei és a 12-es huszárok-négy napon át védi.A magyar csapatok
elérik egy cseh katonavonat visszatérítését.De közben Pálmay emberei buk-
kannak fel Trsztenán és csaptak le a vígadozó légionistákra,akik a csapszé-
kek ablakain ugráltak ki,hogy mentsék az életüket.A csoporttól féltek a cse.
hek.Kemény ellenfél volt.A csoport vívta meg  a győztes galgóci csatát,a-
melyben a csehek világrekordot döntöttek futásban.Ugyanők voltak az őrei
a biztonságnak Bars-Hont és Nyitra megyék nagy részében.Ártalmatlanná
tettek fosztogató csoportokat és vasúti különítményével leszerelte a fegyve-
resen hazatért katonát.Azonban Pálmayék nem élvezhették a gyümölcsét
fáradozásaiknak és lelkesedésüknek.A galgóci ütközet után a pesti népköz-
társaság pacifista urai megrovásban részesítették Pálmay Ernő századost a
˝felesleges vérontásért.˝és visszaparancsolták az első demarkációs vonalra.
 November 13-án a Heltai Viktor parancsnokságával Pozsonyba küldött na-
gyobbik része Nagyszombat visszafoglalására indul.De valójában azzal a be-
nem vallott céllal.mely 400 főt számlált,hogy a túlontúl forradalminak és e-
zért megbízhatatlannak ítélt tengerészeket Budapestről eltávolítsák.   
                








                                                                                                                                              

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése