2014. január 26., vasárnap

A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 8


                                                                       8

Hegedüs Loránt,Hoitsy Pál,Hubay Jenő,Józan Miklós,Kacziány Géza báró,
Korányi Frigyes báró,Krausz Simon,Marczali Henrik,Miklóssy István,Né-
gyessy László,Pallawicini György őrgróf,Perényi Zsigmond báró,Platthy György,
Plósz Sándor,Richter János,Ripka Ferenc,Ritoók Emma,Rubinek Gyula,Sándor
Pál,Szabolcska Mihály,Szinnyey-Merse István,Szinnyey-Merse Pál,Szily Kálmán,
Szmrecsányi György,Takács Menyhért,Tolnay Kornél,Tormay Cecil,Jancsó Benedek,
Zala György,Zsilinszky Mihály,Zsigmondy Árpád.
Megtalálható még Göndör Ferenc,Karafiáth Jenő,Egán Ede,Milotay István,Ajtay
Andor.Madai Gyula Lázár Andor dr., Jeszenszky Géza.stb.
˝3§A Tevél célja::az 1914.1918.évi világháborút megelőzőleg Magyarországot alkotott
politikai,gazdasági és kulturális zárt területnek épségéért és egységéért állandó
mozgalom ébrentartása.
4§.A Tevél feladata:általában az eddigi és a leendő Magyarországhoz tartozó  terü-
leten lakó összes népeknek egymásra utaltságát kidomborítva e népeknek és az e
tekintetben tájékozatlan,vagy félre vezetett külföldnek tudományos,publicisztikai,
gazdasági és társadalmi felvilágosítása,és említett területen lakott különféle nyelvű,
faju és felekezetű népek között társadalmi,gazdasági és kulturális kapocs fentartása,
fejlesztése és létesitése,vagyis Magyarország integritása mindennemű sérelmének
tudományos és társadalmi eszközzel való megakadályozása.
              Különös feladata a Tevélnek:a béketárgyalások befejeztéig akciót foly-
tatni Magyarország területi épségéért.
5§.A tevél célját szolgáló eszközök:előadások,hirlairodalmi,tudományos és szép-
irodalmi tevékenység,vidéki és külföldi szervek alapitása.˝  Támogatták cégek,
bankok,állami szervek,iskolák,különféle egyesületek.egyházak,a Felvidéktől Er-
délyig,Dunántúltól a Tiszántúlig.Közben sorban jöttek a tiltakozások a cseh meg-
szállás ellen.És közben már javában folyt a kommunista szervezkedés.Már a
hatalom átvételen törték a fejüket.

                                                            



                      
A Pesti Hírlap arról tudósított 1919 január1-én hogy Komárom város képviselő tes-
tülete táviratot intézett Károlyi Mihályhoz,melyben kérték tolmácsolja Vix alezredes
felé˝Komárom népének mélységes felháborodását az ellen a népjogellenes,szándék
ellen, hogy Komárom városának és a Csallóköznek színmagyar vidékét,csehszlo-
vák imperialista csapatok szállják meg˝-Pálmay Ernő százados jelentést küldött a
Hadügyminisztériumba.Elmondta hogy Léván a hangulat elkeseredett.A lakosok ké-
szülnek az ellenállásra.A városban megfelelő katonai alakulatok vannak.-A nap fo-
lyamán a Pozsonytól délre fekvő Ligetújfalut is megszállták,ezzel átlépték a demar-
kációs vonalat-A magyar kormány tiltakozott a jogsértés ellen a fegyverszüneti bi-
zottságnál.A cseheket  tudták hogy úgy is megkapják a jussukat. Január 2-án Po-
zsony,Komárom.Esztergom,Nyitra és Bars vármegyék 250(más források szerint 600)
községe az Érsekújvári Nemzeti Tanács kezdeményezésére népgyűlést tartottak
a Galántán megindított akció ügyében.Elhatározták az ellenállás megszervezését,
melyre Északnyugat-Magyarország Forradalmi Bizottmány néven parancsnok-
ságot hoztak létre,Szmrecsányi György vezetésével.-A csehek megszállták Po-
zsonyt.A magyarok tartani akarják a várost.Harcokra is sor kerül,magyar rész-
ről 30 halott,40 sebesülnek meg.A város feladása után a győri 37.hadosztály
védelmi vonalat épít ki az Ipoly torkolatáig a Duna vonalában.Másnap Szenc nem-
zetőrsége három ízben veri vissza a csehszlovák járőröket.
                                
        

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése