14
A váci állomásparancsnokság jelenti a Budapesti Katonai Kerületi Parancsnok-
ságnak, hogy a balassagyarmati ügyészség közölte a váci postai főnökséggel, hogy
Balassagyarmaton saját csapataink és a lakosság a csehszlovákokat szorongatja,
és sürgős csapaterősítések kiküldését kéri. A kerületi parancsnokság felhatalmazása
alapján a 40,hadosztály-parancsnokság Balassagyarmatra irányítja a Hatvanban állo-
másozó iglói géppuskás tanfolyam különítményét. A Hadügyminisztérium sürgönyileg
rendeli el a Vácon állomásozó vasutas-ezredből egy menetszázad haladéktalan kiállí-
tását, illetve Balassagyarmatra indítását. Az egység este indul útnak vasúton. Bajatz
és Vizy százados csapatai, kiegészülve a balassagyarmati vasutasokkal, hajnali 4 óra-
kor támadást intéznek a Balassagyarmaton állomásozó csehszlovák katonaság ellen.
Mintegy ezer lépésnyire a vasútállomástól délre, a támadók három részre oszlanak.
A terv szerint Bajatz százados vezetésével két szakasz és egy géppuska a laktanyát
támadja meg hátulról, elfoglalja az Ipoly kishídját, valamint birtokba veszi az állomást.
A 16-os különítmény Vizy Zsigmond irányításával megtámadja a laktanyát a főkapun
keresztül, biztosít a város felé, elfoglalja a postát, kórházat, és az Ipoly nagyhídját,
megrohamozza a sorompóőrséget és behatol a városba. A vasutasok csoportja a vas-
úti sínek mentén a kővári hidat foglalja el. Gáthy Elemér hadnagy tizenkét fővel elfog-
lalja a kórházat, lefegyverzi a szemben lévő csehszlovák őrséget. Elfoglalja a nagyhi-
dat, de a többi csapatrésszel való kapcsolat híján visszavonul Szügyig. Hahne Károly
hadnagy a vasútállomás visszavételekor szervezett védelemmel találja magát szemben.
Meghal egy cseh vasúti mérnök és Nagy József Mollináry szakaszvezető, Dancsok Fe-
renc tizedes. A főcsoporttal ez a csoport is visszavonult Szügybe. A Bajatz-csoport
hátulról megtámadja a laktanyát. Az emeleten Luka főhadnagy hasba lövi Czakó Ba-
lázs közkatonát, mire az egyik magyar szakaszvezető lelövi Laukát. (Más állításokkal
szemben, nem a későn érkező iglói géppuskások lövik le). Vizy százados csoportja
előről támad. Egy félreértés következtében a rohamozó magyar katonák visszavonul-
nak a laktanya emeletéről. Bajatz ekkor egy cseh vasutast küld be a laktanyába parla-
menterként, megadásra szólítva fel az épületbe szorult ellenséget. Azok a felszólításra
kiteszik a fehér zászlót, de alaktanya felé futó magyar katonákat sortűzzel fogadják.A
magyar katonák minden biztatás ellenére megkezdik a visszavonulást Szügy felé, onnan
pedig Magyarnándorba. A vasutasok, kiegészítve a polgárőrséggel, a vágóhídnál fegy-
veres harcot vívnak a csehszlovák katonákkal, mely harcnak magyar polgári áldozatai
vannak. Mivel a laktanya elleni támadás nem sikerült, ezért a város elöljárósága meg-
kezdte a polgárság szervezését. Huszár Aladár másodfőjegyző lesz a város parancsno-
ka. A polgárok egy része a temetőnél járőrözik, puskatűz alá fogja a Losonc felől ér-
kező vonatot. Másik részük a városban járőrözik. A lakosok hogy elhitessék a cseh-
szlovákokkal a katonaság visszatérését, a házak tetejéről lövik a laktanyát. Délután
13 óra 30 perckor vasúton a városba érkezik az iglói géppuskás tanfolyam egysége.
Kattauer Rudolf főhadnagy vezetésével. A 16. gyalogezred egyik tisztje, Soltész főhad-
nagy telefonon felhívja a csehszlovákok parancsnokát hogy adják meg magukat. A
második telefon beszélgetés során hatol be az iglóiak két osztaga a laktanyába, 78
csehszlovák katona esik fogságba. Ezután az iglóiak vonatra szállnak ˝önkényesen˝
egyes visszaemlékező szerint és visszautaznak Hatvanba.Így a város katonaság nélkül
marad. Azonban Bajatz és Vizy a tiszti állománnyal együtt este 23 órakor Magyar-
nándorból visszamegy Balassagyarmatra. Éjszaka a polgárőrség és a munkásság jár-
őrözik a városban. Reggel 6 óra 30 körül Pálmay százados egységei visszafoglalták
Drégelypalánkot, Hont községeket.
Délelőtt 10 órára már Dejtár is magyar kézen van ismét.A polgári lakosság visszafoglalja Ipolyvecét. A csehek az Ipolyság felől támadnak, de Pálmay egységei visszaverik őket.
A csehek többszörös ellentámadását véráldozat nélkül, de az ellenségnek súlyos vesz-
teségeket okozva verte vissza. A csehek az Ipolymenti vasuti vonalat mindenáron
vissza akarta foglalni, ezért az esti órákban légionista zászlóaljukon kívül páncélvona-
tukat és az Ipolyságon állomásozó egy századnyi olasz sorkatonaságot is harcba vit-
ték Pálmayék ellen. A csoport visszaverte ezt a támadást is és 38 főnyi veszteséget
okozott az ellenségnek. A következő napokban újabb harcokkal birtokba vette I-
polyságújvárost, Bernecebarátit, Visket és Vámosmikolát és továbbra is szilárdan
tartotta az Ipoly partját.
Veszteségük négy fő. Este csehszlovák páncélvonat robog
be. Melytől megrendülve a Pálmay legénysége visszavonul a Drégelypalánktól délre
fekvő magaslatra. Dejtár állomásnál továbbra is ellenállást fejtettek ki. Az adatok el-
lent mondásban vannak egymással.Mert szó sincs valamiféle meghátrálásról.
E napon érdekes és sajátos módon a hadosztály-parancsnokságtól távirat érkezik a Pálmay
és Bajatz egységekhez, melyben a katonák szabadságolás mikéntjéről rendelkeztek.
A 40.hadosztály-parancsnokság utasítja Labutka alezredest Füleken, hogy a biztosító vona-
vonalat tolja előre a Rapp-Litke-Szécsény vonalig, valamint küldjön másnap parlamente-
reket Rapp és Litke községekbe, és szólítsa fel a csehszlovák csapatok parancsnokát
a visszavonulásra. A hadosztály-parancsnokság rendelkezik a székely zászlóalj beva-
gonírozásáról és Balassagyarmat felé indításáról. Szőllőssy őrnagyot teszi meg a Ba-
jatz csoport parancsnokává is. Feladata az Ipoly menti demarkációs vonal betartatá-
sa a Pöstyén-Ipolyszög szakaszon és Balassagyarmat biztosítása. Másnap a Népsza-
va megismétli azon állítását, miszerint parancs fog érkezni Párizsból, hogy csehszlovák
csapatok vonuljanak vissza a demarkációs vonal mögé, 24 órás határidővel. Az újság
a wilsoni elvek győzelmének nevezi. Teljesen hamis kép az amit leírtak. A francia be-
folyás fog érvényesülni. Ez nem a pacifista politika nagy győzelme. Amit az Alkotmány
című lap meg is cáfolt. Közben a keleti front szakaszon a románok ellen folyik a harc.
Nem sok eredménnyel. Csucsánál a magyar csapatok be is szüntetik a harcot. Ott a
Székely Hadosztály próbálja feltartóztatni a betörő román bocskoros csapatokat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése