2014. szeptember 23., kedd

A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 119

                                                                            119

  Miután a fő csapás irányában a Vörös Hadsereg csapatai teljesítették
az eléjük állított feladatokat, Stromfeld a jobbszárnyon tömörült had-
osztályok átcsoportosításával akarta előkészíteni a tiszai átkelést. En-
nek értelmében a 6. hadosztály erőit mint hadsereg tartalékot akarta
visszatartani, de ugyanekkor az 1. hadosztályt előre tolni. ˝ E had-
osztály feladata az előre tolt vonalig terjedő területeket birtokba
venni és ellenséges támadások ellen megvédeni.˝
  Sikeresen folytatódott az előnyomulás az 5. és 5. hadosztály tér-
ségében is. Felszabadult Tornaalja, az 5.hadosztályhoz tartozó
egyik különítmény az Ipoly völgyében elérte Lubenkát, a nem-
zetköziwk elhagyva Gyetvát, Nagyszalatnát foglalták el. A bal-
szárnyon küzdő 1.dandár bevonult Zólyomba, de a dandár Lévát
és Érsekújvárt felszabadító részei súlyos harcban álltak az ellen-
támadásba átment ellenséggel. Mivel az itt folyó hadműveletek
céljáról, a benne részt vevő erők nagyságáról a csehszlovák had-
vezetés hamis képet alkotott, az elért sikerből is hamis következ-
tetást vont le, amint arra a nyugati csoportparancsnokság is rá-
mutatott: ˝ A határozottan vezetett érsekújvári  támadás izolált-
sága ellenére sikerre vezetett... Ez az első súlyos vereség (szerk.
kiemelése), amelyet az ellenség a hadműveletek kezdete óta
szenvedett.˝ Ennél lényegesebb annak a beismerése, hogy a cseh-
szlovák 7. és 2. hadosztály milyen vereséget szenvedett Léva -
Zólyom - Gyetva (Detva) vonalában. A ˝ 2. hadosztály élénk
nyomás alatt állott. 7-én őt órán át tartó elkeseredett harc után
kiürítették Selmecbányát. A jelentős erők ( feltehetően több mint
6 zászlóalj) által támadott Detva az ellenség kezébe került. A 2.
hadosztály visszavonult a Garam völgye és Slatina mögé. A 2.
és 4. dandár között megszakadt az összeköttetés... Ilyen feltéte-
lek mellett nem lehetett többé szó a 2. és a 7. hadosztály Léva
elleni összpontosított támadásáról.˝ Írja a Nyugati csoportpa-
rancsnokság 7-2/11. sz. jelentése.
  Stromfeld elgondolása, hogy egymást követő lökései egyszer e-
gyik, másszor másik  ponton következzenek, sikerre vezettek és
az ellenség erőit szétszabdalták.
Június 8-án a helyzet a következő volt:
  ˝ Déli helyzet: 
    Előnyomulás Zólyom felé, Rima, Sajó és Bodva völgyben
folyamatban. Kassától északra Abosnál ellenséges támadást visz-
szavertük, Sátoraljaújhelyről Alsómihály felé nyomulunk előre.
    Ellenség Bodrogszög és Bodrogszerdahelyt még tartja.
   Esti helyzet: 
  1. ddr. Érsekújvárt vörösőr zljak kiürítették. Csehek állítólag
Aranyosmaróth - Verebély - Érsekújvár irányából támad.
 3. h.o. zöm Zólyomon. Jobbszárny Rimakokovánál.

                                  Folyt. köv.


















                               
                       

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése