2014. szeptember 8., hétfő

A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 111

                                                                             111

Amíg a bolsevista sajtópropaganda a Vörös Hadsereg sikereiről írt,
addig a maradék ország területén tombolt a vörös erőszak. A sok ál-
dozat mellett akiket a legbrutálisabb kegyetlenséggel gyilkoltak, a-
kár saját családjaik szeme láttára, akik nem voltak hajlandók a bol-
sevikok jármába hajtani fejüket, és akik a nehéz hónapokban is ma-
gyarok maradtak, leírok egy példát hogy hogy bántak el a császári
római katolikus plébánossal Wohlmuth Ferenccel és társaival júnus
5-én.
Szó szerint idézem a jegyzőkönyvet:
˝ Felvétetett Császáron, 1919 június hó 5-én, délelőtt 9 óra 15 perc-
kor, Wohlmuth Ferenc császári római katolikus plébános és társai-ű
nak ellenforradalmi bűntettéből kifolyólag.
  Az elnök a forradalmi rögtönítélő tőrvényszék ülését megnyitja.
  A vádbiztos előadja a vádat.
  Wohlmuth Ferenc plébános izgatott a nép között, hogy a proletár-
diktatúra nem hoz boldogulást, és visszaáll a régi rend. Emiatt a
falu lakossága ellenforradalmi táborrá alakult át, s átragadt még két
községre. Továbbá fegyveres ellenállást szított, több mint 200 főt
toborzott, s a Vörös Őrséget lefegyverezték, a munkástanács tagja-
it becsukták és megverték.
    Wohlmuth Ferenc plébános előadja, hogy a vádat visszautasítja.
    Minden ellene szóló tanú vallomása megcáfolja az ő állítását.
    A forradalmi tőrvényszék védője felhozza, hogy a vádlottat a
nebelés tette bűnössé.
   Wolhmuth előadja, hogy a proletárdiktatúra az Isten tanaival el-
lenkezik; s ezzel védi a proletárdiktatúra  elleni gyalázatos vádját.
    Katona Sándor, mint vádbiztos, golyó általi halált ajánl.
    Szabó András védő kötél általi halált ajánl.
    Ezután a jegzőkönyvben más terheltek ügye következik.
                                                                                                 Jeszenszky Elek 
                                                                                               jegyzőkönyvvezető


                                                             Jegyzőkönyv

1919. évi június hó 5-én Császár községben megtartott, az ellen-
forradalomban részt vevők ellen hozott  forradalmi rögtönítélő
bíróságítélete.
     Wohlmuth Ferencet a rögtönítélő bíróság bűnösnek mondja ki,
ezért őt egyhangúlag kötél általi halálra ítélte, s a nála talált
19026 korona 61 fillért elkobozza.
         Csorna Miklós s. k. elnök
         Novoszád János s. k. frrt. ülnök                                Katona Sándor  vádbiztos s. k.
        Töth Jözsef  s. k. frrt. ülnök                                       Jeszendszky Elek jekv. vezető

Váry Albert ügyész  ˝ A vörös uralom áldozatai Magyarországon˝
című könyvében megírja, hogy az ítélet hozók egyikét (a másik
˝szökésben˝) és az ítélet végrehajtóit a győri tőrvényszék 1920
március 6-án kelt ítélete alapján kivégezték.
Azért kellett vértanúhalált halnia,mert azt híresztelték Császár
határábab leszálló cseh pilóták, hogy a kommunizmus megbukott.
Ezen közben országszerte sztrájkok, felkelések a Dunántúlon,
Szombathelyen, Nagykanizsán, Celldömölkön, Székesfehérvá-
ron vasutassztrájk tőr ki június 3-án. Győrben ideiglenesen le
áll a forgalom. Újdombóváron a pályaudvaron tartanak munkás-
gyűlést a vasutasok, a mit a vörös karhatalom a kaposváriakkal
megerősítve szétvernek. Dunamócson felakasztják a község plé-
bánosát Trubinyi Jánost. Besúgok jelentették fel Bandl Ferencnél,
az egyik rettegetthírű terrorkülönítmény parancsnokánál. Bandl
azonnal elfogatta a plébánost és megparancsolta, hogy végezze-
nek vele, mint veszedelmes ellenforradalmárral.
    Halasi Ferenc harminckét éves debreceni lakatossegéd és tár-
sa, Szabó Sándor a Duna-partra kísérték a plébánost és egy akác-
fára akasztották fel.
   Sopronban június 4-én teljes létszámmal csatlakoztak a pálya-
udvarok- mind a MÁV. mind a GyESEV- alkalmazottai a szom-
bathelyi vasutasok sztrájkfelhívásához. Reggel hat órától kezdve
indulatokkal telítve folyt le a Vasútpalota udvarán a gyűlés. Hoz-
zájuk csatlakozott a postaigazgatóság és a távírdaközpont. Déli
12 órakor megszakadt minden összeköttetés a vörösökkel. A
gyáraktól a szállodákig, a magánirodák tisztviselőitől a közalkal-
mazottakig, sztrájkba léptek. Délután 14 órára a halott város be-
nyomását keltette Sopron. Csak a kórház és a nyomdák dolgozói,
valamint a szerkesztőségek újságírói maradtak a helyükön.



                       










 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése