2014. szeptember 13., szombat

A Felvidék cseh megszállása 1918-1920 114

                                                                            114

  Déltájban közeledett az autó a frontvonal felé Kópházán át. Az au-
tó elején a sárhányói piros zászlócskák lobogtak. Megállították az
autót abban a hiszemben hogy kézre kerítették Kellner Sándort. De
nem ő , hanem Wajdits Béla, Gyór teljhatalmú kormánybiztosa és
Dolwett őrnagy, győri városparancsnok utazott az autón. Az elfo-
gók amiatti dühükben, hogy még sem a gyűlölt Kellnert ejtették
foglyul, nyomban kiakarták végezni Wajdits Bélát. A népítélet vég-
rehajtását alig tudta megakadályozni erélyes fellépésével dr. Fábián
Gyula nagycenki állatorvos. Wajditsot és Dolwett őrnagyot bántat-
lamul kísértek Nagycenkre, ahol bár fogva tartották őket, de jól
bántak velük. Kényelmes szállást, bőséges étkezést kaptak és ked-
vükre sétálhattak a falu főutcáján.
   Amíg Kópházánál Wajditscsal voltak elfoglalva a felkelők, ad-
dig Kellner Sándor autója szemfülesen megkerülte Balfnál a fe-
hérek arcvonalát és dél körül sértetlenül Sopronba érkezett.
  Szinte még abban a percban intézkedéshez látott. Legelső dolga
volt kihírdetni a statáriumot - nem a maga hanem Entzbruder De-
zső katonai diktátor nevével ellátva.

  ˝ STATÁRIUM! 

  Sopron város és Sopron vármegye munkás-, paraszt- és katona-
tanácsának megbízásából Sopron város és vármegyére ostrom-
állapotot rendeltem el.
  Záróra este 8 és fél 9 órakor. Este 9 óra után a munkástanács
tagjain, orvosokon és újság személyzeten kívül csak azoknak sza-
bad az utcán tartózkodnia, akiknek erre tőlem külön engedélyük
van. Sürgős szükség esetén, betegség, tűzvész stb. kellő igazolása 
mellett az őrjáratok mindenkit eligazítanak. Mindennemű gyűlést,
összejövetelt megtiltok. Az utcán 4 főnél nagyobb csoportosulás 
tilos. 
  Legszigorúbban megtiltom és ellenőriztetem a magánházakban 
a családi kört túlhaladó összejöveteleket. - Mindazok, akik fegy-
vereiket még le nem adták, 24 órán belül a katonai biztosságnál
okvetlenül beszolgáltassák. - Aki a fehérpénzt nem fogadja el, rög-
tönítélő törvényszék elé kerül. 
  Aki ellenforradalmat szít, rabol, gyilkol, gyújtogat, a helyszínen 
agyonlövendő. Aki rémhírt terjeszt, vagy rémhír terjesztőjét fel-
jelenteni elmulasztja, vagy aki a szigorított ostromállapot rendel-
kezéseit megszegi, rögtönítélő törvényszék elé kerül. A munkás-,
paraszt- és katonatanács rendelkezéseinek, ha kell, fegyverrel fo-
gok érvényt szerezni. A katonaság tudja kötelességét a forrada-
lommal szemben és kíméletlenül fog eljárni mindazokkal, akik a
proletárdiktatúrát veszélyeztetik.
    
     Sopron, 1919. évi június hó 5-én  
                                                                                Entzbruder s.k.
                                                                  karhatalmi parancsnok˝

  Sopronból délután  háromkor elindult Kópháza felé a vasútbizto-
sító osztag. Menetből harcvonalba fejlődtek és támadni kezdték a
felkelőket, nemcsak kézi fegyverekkel, hanem géppuskákkal is.
 A Budapestről érkezett futárgépről is lőtték a fehéreket. Sőt, Kóp-
háza fölé repülve géppuskázta a falut.
 Öt óra tájt ágyút is állítottak a Hartai dombon, Innen lőve a felke-
lők megbomlott sorait. A vörösök fölénybe kerültek és a felkelők
hátrálni kényszerültek. Közben egy hatalmas vihar csapott le, de
ez a vörösöket nem hátráltatta, és éjfél előtt már a faluban volt
egy megerősített vörös járőr. A község közepén heves puskaropo-
gás fogadta a vörösöket. A katonáknak nem esett bajuk, viszont
a fehérek közül hárman elestek. A kópházi Glugovácz Mátyás és
Gmász Ferenc, illetve a szomszédos Hidegségre való Prokop Ven-
del halt hősi halált.
   Csornán a nemzeti érzelmű emberek úgy határoztak, hogy fel-
szedik a síneket. Helyszínéül Bősárkányt választották. Itt elegen-
dő segítségre számíthattak.
 




















                                       

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése