2016. március 13., vasárnap

Magyar területek szovjet bombázása 1941-ben 2

                                                                                  2

    A Német Távirati Iroda Hell-szolgálata junius 26-án 18. 05 órás adá-
sában budapesti keltezésű hírben közli, hogy a szovjet légierő bombáz-
ta Rahót és Kassát és meglehetősen sulyos pusztításokat okozott.
                                                                            (Kümmel közölve.)
(Küm. Külügyminisztérium.)

A következő hír érkezett Kassáról 26.
    Csütörtökön délután 1 órakor három szovjet-repülőgép bombázta
Kassát. Körülbelül nyolc bombát dobtak le. Az egyik bomba eltalálta
a posta épületet. Négy lakóház sulyosan megrongálódott. Eddig hét
polgári egyén holttestét találták meg. A légvédelem a támadókat elűzte.
A délután folyamán még kétszer volt riadó. A lakosság nyugodtan
viselkedett.  Tollal megjegyezve( Kümmel közölve)
Majd után : Máramarossziget június 26.
      A Bilin és Tiszaborkut között közlekedő gyorsvonatot orosz re-
pülőgépről fegyvertámadás érte. A támadás következtében két ember
meghalt három megsebesült.                             (Kümmel közölve)

Puskás Jenő kassai ujságíró csütörtökön este a Kassa melletti Bárcá-
ról telefonált és közölte, hogy szovjet repülők Kassán bombáikkal
eltalálták a telefonközpontot, amely megsemmisült, ugyhogy Kassá-
ról nincs telefon. Eddig négy halott postásról tudnak. A szovjet re-
pülőgépek magyar gépeknek voltak maszkírozva és igy teljesen meg-
lepték a várost: a légvédelem nem lépett fel rögtön, mert azt hitte,
hogy magyar gépekkel van dolga. Négy-öt ház is sulyosan megsérült.
                                                                               (Kümmel közölve)
     A Német Távirai Iroda Hell-szolgálata junius 26.-án 19.59 órás
adásában közli, hogy Budapesten csütörtökön délután légiriasztás volt.
22.11 órás adásában pedig a hivatalos jelentés nyomán beszámol
a Kassa és a kőrösmezői gyorsvonat elleni támadásról.

Június 27 10 óra

     Junius 27.-én 3 óra 10 perckor hajnalban jelentkezett szabó Pál
Miskolcról. Közölte, hogy Kassán volt, hallotta, Márki dr: mit
adott le nekünk. Ő ezenkívül a következőkről értesült:
                          Vitéz Máté tábornok katonai parancsnok szerint
a repülők 13 óra 15 perckor jelentek meg észrevétlenül a Bankó-
erdő felől. Mások szerint a szovjet-repülők délkelet felől érkeztek
a város felé.
Három kétmotoros gép támadott, a gépek alsó része szemtanuk ál-
lítása szerint sárgára volt festve. A tábornok szerint 26 bombát
dobtak le, ebből öt érte a postapalotát. A katonai halottak száma
a kórházban szerzett értesülések szerint 16, 52 sebesült. A kórház-
ban 32 sulyos sebesült volt kettő közülük meghalt és reggelre va-
lószínüleg még kettő belehalt sérülésébe.
               Közölte, hogy 11 felvételt csinált, a halottakról is készített
felvételt, ha máskép nem tudja Pestre juttatni, a 4 óra 50 perces
vonattal pénteken délután személyesen felhozza a képeket. A postán
hallotta hogy állítólag Újfehértót és Szatmárt is bombázták.
                                                                (Kassai jelentést adtuk ki.
                                                                  Kümnek beolvasva)

    Pozsony junius 27.
    A magyar területek ellen intézett szovjet légitámadásokról
kiadott hivatalos jelentést közli az Esti Ujság és a Grenzbote.
    A Grenzbote a Kassa ellen intézett szovjet támadást első oldalon
közli a következő főcímmel: ˝Feiniger sowjethischer Luftangriff auf
Kassau˝. Az Esti Ujság röviden megemlíti hogy csütörtökön Buda-
pesten légiriadó volt.
   A Grenzbote idézi a Magyarország             ˝Uj keresztes hadjárat˝
című cikkét. Az Esti Ujság ismerteti a Pesti Hírlap, az Uj Magyarság,
a Nemzeti Ujság és a Magyarország című lapoknak a német-szovjet
háborúval kapcsolatos véleményét.
      Pozsony junius 27.
- Magyarországon elrendelték a szigorított légvédelmi készültséget-
jelenti az Esti Ujság az MTI nyomán.

D e b r e c e n, junius 27.
Az a sebesvonati szerelvény, melyet csütörtökön délben Tiszaborkut
és Rahó között nyílt pályán szovjet repülőgépek géppuskatüz alá vettek,
Debrecen és Kőrösmező között közlekedik. A vonat ellen intézett fel-
háborító légitámadás hírére végig az egész vasutvonal mentén fekvő
állomásokon aggodalmas érdeklődés várta a beérkező vonatot. A tá-
madás halálos áldozatát a rahói állomáson vették le a vonatról, a négy
sulyos , valamint hat könnyebb sérültjét a rahói és máramarosi pálya-
udvaron részesítették első segélyben. A szerelvény fennakadás nélkül
menetrendszerűen megérkezett Debrecenbe, ahová Daróczy Lajos fő-
mozdonyvezető vezette vissza izgalmas élményekkel terhelten a vi-
szontagságos utat tett vonatot. Daróczy Lajos debreceni főmozdony-
vezető maga is meg sebesült, balcombját sebezte meg egy lövedék,
de sérülése szerencsére nem sulyos, hamarosan meggyógyul.

                                               

                                                         


                                             












































Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése