70
Október 1.
A lengyel B é c s. A Politische Korrespondenz írja: A közös kormány,
légiókért mint velünk közlik, a lengyel légiókra vonatkozólag a
semleges államokhoz a következő szóbeli jegyzéket intézte:
˝Az orosz hadsereg főparancsnoka lengyel lapokban nyilatko-
zatot tett közzé, amely szerint a Sokol név alatt ismert galíciai lengyel
szervezetek az orosz csapatok elleni harcokban részt vesznek és vágott
hegyű robbanó golyókat használnak. A főparancsnok ehhez azt az uta-
sítást fúzi, hogy a Sokol-egyleteket és a többi hasonnevű egyesületeket
ne ismerjék el hadviselő feleknek és tagjaik ellen a hadi szokásokat
teljes szigorral alkalmazzák.
A közös kormány ezzel szemben a leghatározottabban a követke-
zőket állapítja meg: Az említett Sokol és más egyesületek megjelölés
alatt nyilvánvalóan csak a lengyel légiókat értik, amelyek részben
ilyen egyesületek tagjaiból vannak összeállítva. A hadijog tekinte-
tében azonban ez a körülmény a lengyel légió minősítése szempont-
jából semmi módon nem jöhet tekintetbe. E légiók oly módon alakít-
tattak, hogy ezok nemcsak megfelelnek minden föltételnek, amelye-
ket a szárazföldi háború törvényeire és szokásaira vonatkozó szabály-
zat első cikkelye előír, hanem részét ia alkotják az osztrák-magyar
hadseregnek, amellyel organikus kapcsolatban állanak. A lengyel
légió tagjai letették a zászlóesküt, alosztályaikat osztrák és magyar
tisztek vezénylik és élükön a monarchia hadseregének egyik tábor-
noka áll, aki maga egy hadseregparancsnokság alá van rendelve.
Ami a vágott hegyű robbanó golyóknak a lengyel légiók részéről
való állítólagos használatát illeti, a közös kormány kijelenti, hogy
se ezek a légiók, sem pedig az osztrák-magyar hadsereg bármelyik
része ilyen lövedékeket nem használ. Ennélfogva Oroszország min-
den oly ténykedése, amely a lengyel légióknak hadviselő felekként
való el nem ismerését tartalmazzák, nyilvánvalóan a hágai határoz-
mányok flagráns megsértése volna, ami ellen a közös kormány már
most a legkategórikusabban tiltakozik.˝
Zeppelin B e r l i n. Antwerpen fölött ismét megjelent egy Zep-
Antwerpen pelin; öt bombát dobott, mire minden zavar nélkül fel-
fölött szállóhelyére visszatért.
Ostrom- A m s t e r d a m. A holland kormány semlegességének
állapot megőrzése és megvédése érdekében, mivel a német-belga
Hollandiá- harcok közvetlenül a holland határ mellett folynak, e-
ban gész Hollandia területére elrendelte az ostromállapotot.
Mon- B é c s. Szerajevóból jelentik a Südslavische Korrespondez-
tenegrói nek: Amontenegrói csapatok, noha nagyon súlyos vesz-
bandák teségeket szenvedtek és ki vannak merülve, a mult héten
el- csak kisebb határmenti csetepatékra adtak okot. Megkísér-
pusztítása lették, hogy több ponton betörjenek határainkon át
Boszniába, ezek közük kettőt már befogtak a mi határvédő csapataink.
Az utolsó napokban egy őrjáratunk rajtaütött egy körülbelül
százötven főnyi montenegrói bandán, amelyben szokásuk aszerint
asszonyok is együtt harcoltak a férfiakkal. Ezt a bandát sikerült el-
pusztítani. Egyre több és több katonaszökevény menekül át hozzánk.
Ezek a szerencsétlenek ki vannak éhezve, azt mondják, hogy napok
óta nem ettek és azt beszélik, hogy egész Montenegróban szörnyű
az éhínség, mert az a kevés élelmiszer, amelyeket a francia hajók
Antivárin át juttattak Montenegrónak, már elfogyott
Franciák Utólag jelentik, hogy a minap történt összeütközések
a mon- alkalmával határvédőcsapataink és a montenegrói ban-
tenegróiak dák között francia katonák is voltak az elesettek kö-
között. zött. Ezek a francia katonák a szkutarii különítmény-
ből mentek át a montenegrói csapatokhoz.
Október 2.
Az ökör- A M. T. I. jelenti Nyíregyházáról: Máramaros vármegy
mezei főispánjától idejött értesítés szerint csapataink Ökörmező
győzelem tájékán győzelmes csatában megverték a Máramarosba
betört oroszokat. Az ellenség rendetlenül visszavonult a határon.
Ökörmező és környékén a rend és forgalom rendbejött.. Kőrösmező
környékén összegyüjtött csapataink szintén felvették a küzdelmet
az orosz hadakkal, amelyeknek kiűzése szintén meg fog történni.
Beregben Nyíregyházáról jelentik az M.T. I.-nak: Buttykay Ferenc
nincs orosz beregmegyei főispántól ma este hivatalos távirat érkezett
ide, mely közli, hogy vármegyéje területén ma már egyetlen orosz
sincs. Az összes hivatalok zavartalanul működnek. A lakosságnak az
a része, mely az orosz betörések hírére elhagyta lakóhelyét, kezd ismét
visszatérni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése